Nástroje vhodné nejen pro SEO? Je jich celá řada, které vyčnívají?

Nástroje vhodné nejen pro SEO? Je jich celá řada, které vyčnívají?

Dříve, než se pustíme do samotného tématu, bychom si měli objasnit pojem ústřední postavy – webmastera. Existuje totiž mnoho definic a mnoho vysvětlení této “hodnosti”.

Každopádně se však můžeme shodnout, že webmasterem je někdo, kdo má souvislost s webovou stránkou a má důležitý vliv na celé její fungování. Může to tedy být webový návrhář, programátor, ale třeba i obyčejný správce, který s vlastní konstrukcí portálu nemá co dočinění, ale stará se o obsah.

Nástroje pro tvorbu

Nebudeme však dané téma nijak zamlouvat, pustíme se ihned k věci. A nezačneme samozřejmě ničím jiným, než samotnou konstrukcí webu. Nástrojů existuje celá řada, ale i v této řadě se najdou některé, které vyčnívají.

Asi nejzdařilejším zástupcem vývojářských nástrojů, alespoň co se webových jazyků týče, je PSPad. Je vyvíjen a distribuován zcela zdarma a bez jakéhokoliv omezení. Nabízí českou jazykovou lokalizaci, vytváří inteligentní náhledy, disponuje systémem zvýraznění syntaxe atd. Možností má nepřeberné množství, ať už ho používáme při práci s běžným textem či při programování v jazyce HTML, PHP a dalších.

Pokud nechceme mít jen statickou webovou prezentaci, většinou budeme muset navíc sáhnout po některé z databází. Příkladem takového zdarma dostupného počinu je asi nejpoužívanější MySQL.

PSPad

Editor PSPad

Chyby je důležité opravovat

Jakmile už máme web hotový a nasazený do užívání, je potřeba ho spravovat a optimalizovat. A tím není myšlena správa po obsahové stránce. Webové standardy a pravidla se mění. Pokud chceme mít navštěvovanou a validní stránku, musíme se těchto pravidel držet. A pokud ji chceme mít i vyhledávanou, je potřeba zabývat se optimalizací pro vyhledávače – tedy SEO.

Tím hlavním ale je, abychom měli web pokud možno bez chyb. Každá chyba totiž nejen, že nedělá dobrý dojem a snižuje hodnocení samotného webu, ale může zhoršovat i jeho funkčnost

Ale kde takovou chybu najít, případně jak ji opravit? Odpovědí jsou další nástroje pro webmastery, tentokrát to může být dokonce i nástroj webový. Ano, mám na mysli zřejmě nejznámější nástroj tohoto druhu, W3C Validator, který zkontroluje celý web a označí a vypíše chyby dle daného typu dokumentu. Chyby je pak už možné lehce opravit, když víme, kde se nachází.

W3C validator

W3C validator

Další nástroje oprav a úprav

Velice silným nástrojem jsou i samotné internetové prohlížeče. Pokud je ještě vybavíme různými moduly pro webmastery, získáváme tak nejen prohlížeče určené ke sledování oblíbených videí na YouTube a čtení pošty, ale i skutečně výkonné nástroje pro správu a úpravu internetových stránek.

Takováto kombinace vzniká například při spojení internetového prohlížeče Firefox s doplňkem Firebug. Díky němu je totiž možné vypozorovat, pomocí jakých stylů, včetně jejich nastavení, je vytvořen ten a onen design. Patří mezi nejužívanější nástroje webmastery vůbec.

Dalším počinem, který zde zmíním, má spojitost spíše se SEO analýzou, ale rozhodně se zde také dozvíte, jak jsou vaše stránky validní a jak si stojí v porovnání s konkurencí. Jde o web seoanalyzator.cz, který prozkoumá zadanou stránku během několika málo vteřin, vypíše výsledek včetně detailních informací, ale také vypíše, jak některé konkrétní chyby opravit. To je docela jedinečná vlastnost, která je více než dobře ceněná. A navíc je toto vše zcela zdarma!

SEO analyzator

SEOanalyzátor.cz

Nejlepší nástroj, který všichni známe

I když je pomůcek, které nám ve webmasterování pomohou, obrovské množství, žádná z nich nedokáže nahradit jednu jedinou věc – totiž samotného člověka se svým mozkem.

Návodů můžeme přečíst nesčetně, webových stránek vidět na tisíce, ale jak správně naprogramovat a spravovat právě ten náš web, to musíme zjistit a vědět jen my sami. Však je také tato práce povětšinou více než dobře ceněna.

Základ je držet se podle daných a fixních pravidel. A právě k tomu nám složí všechny validátory a další externí nástroje.

Komentáře

Nahoru