Nechcete platit za software? Možná pro vás máme legální řešení!

Nechcete platit za software? Možná pro vás máme legální řešení!

Počítačové pirátství je dlouhodobým problémem, na jehož řešení velké světové společnosti a organizace každoročně vynakládají mnoho úsilí a finančních prostředků. Na jedné straně barikády stojí uživatelé, kteří nechtějí (a mnohdy ani nemůžou) za software platit občas i poměrně vysoké částky, na druhé straně stojí softwarové firmy, kterým utíkají zisky. Existuje vůbec nějaký rozumný kompromis?

Softwarové firmy: Přicházíme o peníze! 

Vývoj softwaru je občas pořádně drahou záležitostí a není se čemu divit, že se jeho výrobci snaží zuby i nehty zabránit jeho nelegálnímu užívání. Za tímto účelem se používají různé sériové klíče, softwarové ochrany (například známá StarForce) a další ochranné mechanismy. Faktem však zůstává, že drtivá většina z nich je stejně dřívě či později prolomena a warez fóra jsou plná odkazů na tzv. keygeny, patche či cracky. První jmenované generují nové platné klíče, patche a cracky pak většinou různým způsobem upravují chování původního programu tak, aby patřičné bezpečnostní mechanismy nefungovaly.

Ochranné prvky tedy paradoxně nejvíce obtěžují právě ty uživatele, kteří za software skutečně zaplatili. Například tzv. „NoCD“ crack, který obvykle vyřazuje z provozu systém na ověření pravosti CD či DVD, často sháněji i lidé, kteří originální médium s daným softwarem skutečně vlastní. Důvod je zřejmý – potřeba neustále vkládat do mechaniky DVD třeba při každém spuštění oblíbené hry uživatele značně otravuje. Při intenzivním používání pak hrozí i fyzické poškození (poškrábání) daného média..

Stahování keygenů a cracků s sebou ovšem nese určitá rizika. Velmi často jsou totiž zavirované a bez vědomí uživatele na pozadí klidně rozesílají spamy, zaznamenávají stisknuté klávesy (čímž snadno odchytnou třeba hesla od vašeho profilu na Facebooku a e-mailové schránky) či dělají jinou nekalou činnost.

Otázkou je, jak by se situace změnila, kdyby se žádné softwarové ochrany nepoužívaly. Zvýšil by se počet „warezáků“ nebo by zůstal stejný?

„Kdybych musel platit, vůbec bych to nepoužíval“

Touto větou se brání mnoho uživatelů nelegálního softwaru. V části případů to bude bezesporu pravda – například známý Adobe Photoshop CS5 stojí více než 20 tisíc korun. Kolik studentů, kteří ho mají nainstalovaný „jen na hraní“, by si ho za tuto cenu skutečně koupilo, kdyby jej nemohli sehnat „zadarmo“? Jedná se o profesionální vybavení, které využijí grafici, nikoliv běžní uživatelé, kteří si bohatě vystačí s výrazně levnějším nebo dokonce i bezplatným programem.

Na druhou stranu se setkáme i s lidmi, kteří totéž tvrdí i u operačního systému Windows. Samozřejmě, že by místo něj mohli používat například GNU/Linux, ale kolik z nich by to skutečně udělalo? Ačkoliv v současné době máme k dispozici například Ubuntu a Linux se celkově rozšiřuje do podvědomí širší veřejnosti, dříve byl – alespoň podle našeho názoru – známý výrazně méně a jeho užívání bylo podstatně obtížnější. Tedy rozhodně nic, na co by dokázala přejít drtivá většina uživatelů Windows..

Otázka tedy je, kolik „warezáků“ vlastně tvůrce softwaru okrádá. U profesionálního grafika s kradeným Photoshopem se jedná o zcela jinou situaci, než když si tentýž software nainstaluje chudý student, který jej zapne jednou za měsíc, aby mohl upravit rodinné fotky z dovolené.

The Humble Indie Bundle aneb zaplať kolik chceš

Cílem předchozího textu bylo ukázat, že tato problematika není zrovna jednoduchá a oba tábory („warezáci“ vs. vývojáři softwaru) se na věc dívají rozdílně. My vám dnes chceme představit nadějný web, který se snaží zalíbit oběma stranám. Řeč je o www.humblebundle.com.

The Humble Indie Bundle

The Humble Indie Bundle

Tento projekt vlastně zprostředkovává digiální online distribuci softwaru (v tomto případě her). Prodej probíhá po jednotlivých „kolech“, do kterých hry předem přihlašují samotní vývojáři vyplněním jednoduchého formuláře. Provozovatelé poté vyberou několik her, které budou v příštím Humble Indie Bumble nabídnuty.

Pointa je v tom, že  za hru zaplatíte jen tolik, kolik chcete. Něco zaplatit musíte, ale je už jen a jen na vás, zda to bude jeden cent nebo pět dolarů. Hry si tedy může legálně pořídit opravdu kdokoliv, ať už je to chudý člověk nebo boháč.

Ukázalo se,  že se jedná o poměrně funkční model. Ačkoliv by mnozí z nás možná čekali, že za hry většina lidí zaplatí pouze úplné minimum, realita je jiná. V posledním Humble Indie Bundle se totiž vybralo neuvěřitelných 2 373 030,67 amerických dolarů a prodalo se to 435 250 „balíčků“ her. Průměrně tedy lidé zaplatili 5,45 dolaru, což je v přepočtu kolem 109 Kč. Ačkoliv se nejedná o žádnou obrovskou částku, asi málokdo by podobný výsledek čekal.

A co že za hry si takto můžete pořídit? Tak například v Humble Introversion Bundle (v listopadu 2011) byly k dispozici čtyři hry od britské společnosti Introversion Software:  Darwinia, Multiwinia, DEFCON a Uplink.

Podělte se s námi o váš názor na nelegální software! Zaujal vás tento nadějný projekt?

Komentáře

Nahoru