Největší skandály a rozštěpení Bitcoinu. Kdo a co za vším stojí? Jak nás to ovlivní?

Dne 1. srpna 2017 by mělo dojít k rozštěpení digitální měny zvané Bitcoin na dvě samostatná platidla – stávající Bitcoin a Bitcoin Cash (zkráceně BCash). V této oblíbené kybernetické měně světa se momentálně točí něco kolem 40 miliard dolarů (tržní hodnota činí v přepočtu kolem 880 miliard korun). Jeho popularita i nadále vzrůstá, ačkoli nemá fyzickou podobu a jedná se vlastně pouze o binární kód tj. jedničky a nuly.

Další rozvoj však brzdily vnitřní regulace. Limity však plní bezpečnostní funkci. Chrání decentralizaci Bitcoinu a není možné, aby trh ovládl pouze jeden mega hráč.

Co stojí za rozštěpením bitcoinu?

Paradoxně může za rozkol vzrůstající obliba bitcoinu. Pochází z Japonska a za touto měnou nestojí žádná centrální banka ani konkrétní stát. V minulém roce se hodnota jednoho bitcoinu pohybovala kolem 700 dolarů, letos v červnu už dosáhla hranice 3000 dolarů. Nikdo z tvůrců na počátku neočekával, že si bitcoin lidé takto masově oblíbí. Důvod je tedy prozaický – současná technologie už nestačí na poptávku a prováděné operace resp. denní transakce. S  rostoucím kurzem se logicky razantně zvyšuje i jejich počet a bitcoinová síť je jednoduše přestává zvládat. Transakce jsou extrémně pomalé a navíc spojené s vysokými poplatky. Proto přišla skupina „vývojářů“ se změnami vč. změny dosavadní politiky týkající se bitcoinu.

bitcoin-2008262Kdo stojí za rozdělením bitcoinu?

Bitcoin už v červenci tohoto roku zaznamenal velké výkyvy kurzu. Stála za nimi právě nejistota kolem rozšíření platební sítě. Bitcoin se prodával v přepočtu za 40 – 60 tisíc korun.

Za rozkolem stojí dva tábory vlivných uživatelů – těžaři („bankéři“, kteří potvrzují bitcoinové platby, propůjčují svou supervýkonnou techniku k ověřování transakcí a zisk jim plyne z provizí) a vývojáři (zastupují bitcoinové burzy či směnárny). Tyto dvě skupiny se nedokázaly dohodnout na tom, jak rozšířit kapacitu bitcoinové platební sítě, která vznikla před osmi lety.

Vývojáři přišli s aktualizacemi platební sítě. Tím by se měla navýšit kapacita. Pokud by aktualizace nebyly přijaty, pohrozily právě rozštěpením měny. O věci se dále hlasovalo.

Významní těžaři (segment až 80 procent bitcoinového trhu, prosazují zrušení limitů a decentralizaci) s tímto řešením nesouhlasili, ale nakonec s ultimátem souhlasili koncem minulého týdne.

Situace se tedy zdála klidná a zdálo se, že k rozdělení měny nakonec nedojde. Pak se však k rozkolu přidala skupina čínských těžařů okolo firmy ViaBTC. Ti ultímátum přímo odmítli, s rozdělením souhlasí a vytvoří vlastní Bitcoin Cash.

Dle analytiků čínští autoři Bitcoin Cash odmítl tyto aktualizace rešící vady soudobého platebního systému. Čínští těžaři byli schopni díky skulinám v soudobém systému navýšit svůj zisk oproti ostatním těžařům až o dvacet procent. Logicky tedy odmítají aktualizace účelově, neboť sledují vlastní zájmy.

Jsou vaše bitcoiny v ohrožení?

Nutno podotknout, že čínští těžaři tvoří pouze malý segment trhu. Pokud máte své bitcoiny uloženy mobilních bitcoin peněženkách či počítačích, jež jsou chráněny heslem, nijak by vás rozštěpění měny nemělo ohrozit. Pouze odborníci radí se na čas stáhnout z burzy, neboť by čistě hypoteticky mohlo dojít k vyplacení verze bitcoinu s nižší hodnotou.

bitcoin-2291397 2I přes tyto rady lidé rozštěpení příliš neřeší, bitcoin drží a naopak spekulují s jeho poklesem a následným ziskem. Někteří odborníci naopak uvádí, že kurz bitcoinu vzroste, neboť se bude jednat vlastně o „technologicky lepší verzi“. Investoři mohou profitovat z obou měn.

Některé bitcoinové burzy se zatím obávají Bitcoin Cash akceptovat kupř. BitMEX, Bitstamp či Coinbase), některé ke změnám přistupují naopak pozitivně.

Mnohem podstatnější je hrozba významných těžařů, kteří přišli se stanoviskem, že se v listopadu od stávajícího systému oddělí, možná tedy nejde o poslední dělení této digitální měny a bitcoin čekají ještě zajímavé časy. Jak se bude vyvíjet jeho reputace ukáže čas, nicméně čelí nejen rozkolům tohoto druhu, ale i aférám s praním špinavých peněz.

 Největší skandály spojené s bitcoiny

Uzavření dvou internetových tržišť Hansa a AlphaBay. Zde se na části internetu zvané dark web obchodovalo s drogami právě za využití bitcoinové měny. Dark web je nechvalně proslulý právě obdobnými obchody.

Aktuálně byl v Řecku zatčen Rus Alexander Vinnik. Podařio se mu vyprat 4 miliardy dolarů skrze bitcoinovou burzu BTC. Peníze pocházely z nekalých obchodů a týkaly se prodeje drog, výkupného (kybernetické útoky, krádeže identity) atd. Burza byla postižena ze strany amerických úřadů pokutou v rádu 110 mil. dolarů.

Největší odcizení v historii Bitcoinů na burze se událo koncem února v roce 2014. Z japonské bitcoinové burzy Mt. Gox bylo odcizeno přibližně 850 000 bitcoinů, tedy přibližně 500 milionů dolarů při ceně z února 2014. Za vše může pravděpodobně únik interních informací a následný hackerský útok.

Druhá největší krádež v bitcoinovém světě proběhla nedávno 4. 8. 2016 na burze Bitfinex, když oznámila obdobné hacknutí systému. Navzdory vysokému zabezpečení této burzy si pachatel „odnesl“ bohatou prémii ve výši 119 756 bitcoinů.

UPDATE:  Jen pro pořádek po uvedeném datu uvádíme, že nedošlo k „rozštěpení“ bitcoinu, nýbrž pouze k jeho „odštěpení“. Jedná se sice o slovíčko, ale pro některé čtenáře může být podstatné.

Zdroje foto: Pixabay.com

Zdroje: Hospodářské noviny, Peníze.cz, CT24, W4T.cz, Trading Academy

Komentáře

Nahoru