Nenávidíte Comic Sans? Za jeho vznik může tenhle virtuální asistent Microsoftu

Nenávidíte Comic Sans? Za jeho vznik může tenhle virtuální asistent Microsoftu

Virtuální asistenti pro svět nevykonali moc dobrého. Vzpomeňte si jen na hloupé otázky kancelářské svorky Clippyho. Je s podivem, že aspoň Siri nebo Google Now vykazují nějaký užitek. Ukázalo se ale, že virtuální asistenti mají mnohem černější svědomí, než se zdá.

Kromě všeobecného rozladění ze zdlouhavé a komplikované práce s nimi totiž jeden takový virtuální asistent stál u zrodu snad nejkontroverznějšího a nejnenáviděnejšího fontu vůbec: Comic Sans.

Jak to začalo?

Člen týmu pro zákaznický software Microsoftu, designér Vincent Connare, v roce 1994 spatřil fungující prototyp virtuálního asistenta – Microsoft Boba. Součástí asistenta byl kreslený mluvící pes Rover, který hovořil v komiksových  bublinách – ovšem zcela nekomiksově v Times New Roman.

Nejvíce nenáviděný font Comic Sans vznikl jako součást virtuálního asistenta Microsoft Bob a jeho součásti, komiksového psa Rovera.

Komiksový pes Rover radí, jak na narozeninová přáníčka, ve zcela nekomiksovém Times New Roman

Podle tajné lóže fontu Comic Sans byl Connare zděšen fontem, v němž Rover štěká, protože mu pro komiks připadal neskutečně nevhodný a ošklivý. Rozhodl se, že psu Roverovi nadělí font hezčí, komiksovější.

Inspirací se staly kultovní komiksy

Již dříve samotný Connare uvedl, že inspiraci pro Comic Sans hledal ve fontech legendárních komiksů Watchmen z dílny Alana Moorea a Batman: Temný rytíř se vrací od Franka Millera. Co ale příznivci i odpůrci fontu netušili je fakt, že font byl vyroben s jasným cílem – být prodáván jako součást nového Windows 95. Connareovi se nepodařilo font dokončit včas, a tak se Comic Sans objevil až ve Windows 95 Plus Pack.

Kdo má rád Boba?

Bob měl podobu virtuálního domu, v němž se procházel Rover. Klikáním na jednotlivé předměty jste mohli plnit základní funkce, třeba otevřít program. Rozhraní se stalo předmětem všeobecné nenávisti a bylo tiše odklizeno při nástupu Windows 98. Některé funkce, jako třeba nápověda při používání dokumentů, se transformovaly v asistenta Clippyho.

Comic Sans a Bob nikdy nevytvořili pár, o jakém Microsoft snil, font se ale brzy stal jasnou volbou pro návrháře letáků nebo prezentací v PowerPointu i webdesignéry. Byl předurčen k triumfování svou tuctovostí.

Stačilo málo a Comic Sans, nejvlezlejší font na světě, by vůbec nemusel existovat. Nemusel by vzniknout font Brush v iOS, nemusely by vzniknout celé knihy psané Comic Sans, nehledě na stovky elektronických dokumentů. Co k tomu bylo potřeba? Vzít virtuálního asistenta Boba a… Zakopat ho. Hluboko a uprostřed noci, aby ho nikdy nikdo neviděl.

Zdroj:

https://arstechnica.com/staff/2013/06/hate-comic-sans-blame-this-microsoft-virtual-assistant/

Zdroj obrázku:

https://arstechnica.com/staff/2013/06/hate-comic-sans-blame-this-microsoft-virtual-assistant/

Komentáře

Nahoru