Nenechte se nachytat falešným antivirem pro Android

Mít či nemít na zařízení se systémem Android antivir? Je to třeba nebo není? To jsou stále diskutované otázky. Většina lidí se však již přiklání k názoru, že vzhledem k tomu, že se chytrá mobilní zařízení stále více blíží počítačům, je to potřebné. Ale rozhodně si nenainstalujte falešný antivirus – třeba FakeAV, na který na svém blogu upozornil Symantec.

Software FakeAV je typ podvodné aplikace, která záměrně zkresluje stav zabezpečení zařízení a pokouší se uživatele přesvědčit ke koupi plné verze tohoto softwaru, aby napravil existující infekce a viry. Dokud nezaplatíte za plnou verzi nebo malware neodstraníte, vyskakují na ploše nadále zprávy o tom, že potřebujete plnou verzi.

Takhle identifikoval FakeAV antivirus od Symantecu:

Android.Fakedefender
Stupeň ohrožení 1: velmi nízký
Typ: Trojan
Velikost infekce: 1 570 098 bytů
Ohrožený systém: Android
Android.Fakedefender je trojský kůň pro zařízení se systémem Android, který zobrazuje falešná upozornění ve snaze přesvědčit uživatele k nákupu aplikace, aby se odstranily neexistující bezpečností rizika.
Soubor: Trojský kůň může přijít jako balíček s názvem com.android.defender.androiddefender
Instalace: Po instalaci aplikace se zobrazí ikona s textem Android Defender.

androidDefender

Tento typ podvodu, který se obvykle zaměřuje na počítače, se objevil před několika lety a nyní už se stal známým pojmem. V průběhu času se vyvíjel a nyní vidíme, že si FakeAV našel cestu na zařízení se systémem Android.

Falešný antivirus zamkne zařízení stejně jako třeba Ransomware. Ransomware je další známý typ škodlivého softwaru, který si drží zařízení jako rukojmí, například uživatelům odepře přístup k jejich souborům, dokud není zaplacena potřebná částka.

Screenshot falešné aplikace FakeAV

Screenshot falešné aplikace FakeAV

Jakmile je škodlivá aplikace nainstalována, není úplně přesně jisté, co bude dál. Zkušenosti uživatelů se liší v závislosti na kompatibilitě s různými zařízeními. Nicméně mnoho uživatelů nemá možnost nebezpečnou aplikaci odinstalovat, malware se navíc snaží zabránit stažení a nainstalování jiných aplikací (i z důvěryhodných zdrojů) a mění i nastavení operačního systému. V některých případech uživatelé následně ani nemusí být schopni provést obnovení továrních dat a musí provést tvrdý restart zařízení přes připojení k počítači a nainstalování nového softwaru od výrobce. Pokud se náhodou najde nějaký šťastlivec, může se mu podařit aplikaci odinstalovat, protože v důsledku problémů s kompatibilitou různých zařízení může dojít k jejímu selhání.

Podívejte se na následující video, ve kterém uvidíte, jak se může FakeAV chovat na vašem zařízení.

Brzy se možná dočkáme toho, že FakeAV bude na Androidech tak běžný, jako tomu bylo na počítačích. Protože jeho odstranění může být obtížné, klíčem k úspěchu je přemýšlet dopředu tak, aby se do vašeho zařízení vůbec nedostal. K tomu se samozřejmě nejlépe hodí nějaký bezpečný antivirus.

Zdroj: Symantec blog

Komentáře

Nahoru