Neradi myjete nádobí? Tak ho po večeři jednoduše snězte!

Pamatujete na doby, kdy děti v cukrárnách nadšeně kupovaly jedlý papír? Tehdy se to zdálo jako vtipný nápad, dávno už se ale nejedná o ojedinělý produkt, který nebyl primárně určen k jídlu, a přesto je dnes možné jej sníst. Společnost Biotrem vyrábí unikátní talíře z pšeničných otrub, které se mohou stát součástí vaší večeře. Důvodem samozřejmě není ušetření času a práce s mytím nádobím, ale eliminace produkce plastu, který závratným tempem zaplavuje naši planetu a představuje čím dál tím větší problém pro životní prostředí.

V září jsme vás informovali o existenci ostrova Trash Isles, tvořeného plastovým odpadem, který se nachází v Pacifickém oceánu. To je ale jen špička ledovce, obrovská produkce plastu vzhledem k problematické rozložitelnosti a negativnímu vlivu na životní prostředí představuje rozsáhlý problém napříč celým světem. Podle nezávislé mezinárodní společnosti The World Economic Forum se objem výroby plastu zvýšil od roku 1964 až dvacetinásobně. O to vítanější jsou jakékoli snahy výrobu plastu omezit a nahradit alternativou s kratší dobou rozkladu či jednodušší a hlavně ekologičtější likvidací. Objevují se tak nápady třeba na talíře vyrobené z listů nebo láhve navržené způsobem, aby se rozložily hned po dopití tekutiny.

Jedinečnou myšlenku ve jménu principů zero waste (projekt zaměřený na nulové plýtvání a maximální redukci odpadu) reprezentuje set nádobí, který můžete po jídle rovnou sníst. Prostě si nalijete polévku a namísto následného umytí či vyhození plastového odpadu budete pokračovat v konzumaci a talíř s příborem sníte. Nádobí je totiž zhotoveno z poživatelných pšeničných otrub, které jsou při procesu výroby produktů zahřívány a formovány pod vysokým tlakem do podoby mělkých i hlubokých talířů a misek.

Škála produktů určených k prodeji obsahuje jídelní set různých velikostí, kromě mís a talířů je k dispozici dokonce jedlý příbor. Pokud vám ale otruby nezachutnají, lze nádobí jednoduše kompostovat. Na rozdíl od papíru nebo plastu se rozloží už za třicet dní. Výroba navíc nevyžaduje přemíru vody, nerostných surovin nebo chemických sloučenin. Jedna tuna jedlých otrub dá vzniknout až deseti tisícům talířů či misek.

Česká republika zatím v seznamu zemí, kde lze ekologické zboží koupit, nefiguruje. Jedlé nádobí ale můžete zakoupit například v Dánsku, Rakousku, Francii, Itálii nebo Spojených státech.

Zdroj info: Biotrem, World Economic Forum, zdroj foto: World Economic Forum, zdroj video: youtube.com

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru