Nikola Weiterová: Jedna věc je mít školy a druhá věc je být přirozeně inteligentní a použitelný do života

Nikola Weiterová: Jedna věc je mít školy a druhá věc je být přirozeně inteligentní a použitelný do života

Je to Slovak IFBB Bikini PRO competitor. Co si pod tímto označením máte představit? Že má výstavní zadek. Perfektní figuru. Nejspíše má také větší sílu než vy. Uběhne toho tak desetkrát více, než Emil Zátopek. A je sexy. A jestli má chlapa? To vám už ostatně řekne sama Nikol. Mladá slovenská vycházející hvězda ve fitness.

Ahoj Nikol, začneme netradičně trochu zostra :-). Sdělíš nám na začátek své míry? Tímto bych chtěl tak trochu upoutat pozornost zejména čtenářů mužského pohlaví, aby měli důvod číst dále… :-)

Ahojte. I když mi možná neuvěříš, neznám svoje míry. Moje kategorie není nijak limitovaná. Tudíž je úplně jedno, jakou mám výšku, váhu nebo míry. Váhu samozřejmě sama pro sebe kontroluju. Vím, kdy je to OK a kdy je třeba zabrat.

OK, děkuji. Mohla bys nám také říci i něco o sobě? Odkud pocházíš, kde aktuálně žiješ a kam chodíš cvičit?

Narodila jsem se v Bratislavě na Slovensku. Tam jsem i začala s fitness. Postupně jsem kvůli kontraktům a kariéře procestovala svět. Žila jsem v Rakousku ve Vídni, v Kalifornii v Los Angeles a momentálně se nacházím v Rusku. V Petrohradě. Respektive momentálně jsem v Las Vegas a píšu tady interview. Ale vracím se zpět do Ruska :)

Máš třeba nějakou přezdívku? Jak ti třeba říkají tví kamarádi a nebo doma tví rodiče?

Přezdívky mám různé. Většinou spojené s něčím nenormálním, extrémně vytrvalým, co nezná únavu a jde stále vpřed. Například z těch hezčích jsem vichr nebo motorová myš :) UFO nebo Hailander :)

Nikol, ty se věnuješ fitness na vrcholové úrovni. Zkus prosím našim čtenářům popsat, jaký je rozdíl mezi klasickou kulturistikou a fitness. Děkuji.

Moje kategorie Bikini byla vytvořená na základě toho, že v ostatních kategoriích se apeluje na velký svalový rozvoj i u žen. Mnohým divákům a veřejnosti to nepřišlo ženské, a tak vznikla Bikini jako kategorie blízká normálním lidem. Pochopitelná a atraktivní. To je rozdíl v Bikini a například v kulturistice. My jsme dámy s pevnou sportovní postavou, hezkými tvary a příjemnou prezentací. Tak by to mělo působit :) spocené ve fitku a hladové na dietě nás nikdo vidět nechce ;)

lets-do-it-nikola

Na tvé osobní stránce na Facebooku jsem narazil  na to, že jsi „Slovak IFBB Bikini PRO competitor“. To první slovo si ještě skrze překladač umím přeložit, ten zbytek mi moc neříká. Tedy, co to vlastně znamená, že jsi profesionální bikini fitnesska a co si mám představit pod těmi zbývajícími slovíčky?

Ifbb Bikini Pro competitor znamená profesionální sportovec v kategorii Bikini v International Federation Of Body Buildin – tedy mezinárodní federaci kulturistiky, přestože moje kategorie kulturistikou není. Spadá sem všechno, co se týká rozvoje těla, svalstva atd. Profesionálů je málo. Na to, aby ses stal profíkem, musíš mít za sebou úspěchy. Výhry jako mistr Evropy či světa.

Podle toho slovíčka PRO to chápu tak, že jsi profesionál(ka). Znamená to, že tě soutěžení ve fitness živí? A dá se něčím podobným u nás vůbec uživit? A nebo je to tak, jak nám posledně řekl Milan? Že to je spíše drahý koníček a také životní styl, než něco, čím si člověk vydělá miliony?

Já se svou prací opravdu živím. Nejde jen o sponzoring nebo kontrakty se značkami a firmami. Funguji jako osobní trenér, nutriční poradce. Můj online coaching pomáhá a posunuje vpřed lidi po celém světě. Lidi mě mohou kontaktovat na Facebooku a reálně se mnou spolupracovat. Samozřejmě mám i svůj vlastní byznys. Jsem výhradní distributor tyčinek z ovesných vloček na Slovensku. I to je vlastně věc, při které zůstávám v branži. Dále jsou tu focení, videa atd. Dala jsem tomu sportu všechno. A pracuji tak, aby se mi investice vracely.

Co tě vlastně na fitness tak baví? Co stojí za tím, že si každý den řekneš, že opět půjdeš a budeš makat na své postavě?

Není to jen o postavě. Je to životní styl. Moje cesta. Přesvědčení. Vlastní výzva, cíl a motivace. Samozřejmě je to už i moje práce. Baví mě ale i fakt, že vím, že je to něco, co nedokáže každý. Lidé si myslí, že jsem se taková možná narodila. Ale můj obal je výsledkem mého vnitra. Snad jste mě pochopili :)

nikol-weiterova

Postavička snů

Jak často chodíš cvičit a jak dlouho trvá jedna tvá „tréninková dávka“?

Off season cvičím 4x týdně plus Zumba, kterou miluju. Nebo power plate či cross Fit.

V přípravě je to jiné. Tréninky přidávám podle potřeby, aktuální formy atd. Cvičím samozřejmě každý den. Postupně dvojfázově, jelikož se zapojuje i kardio.

Jak často do svého tréninku zařazuješ kardio? A chodíš běhat i ven do přírody a nebo se moříš ve fitku na rotopedu nebo běhacím pásu?

Většinou opravdu dělám kardio ve fitku. Je to pohodlnější, i když off season jdu radši ven na kolo nebo na brusle. Ale v přípravě je to z 95 % fitko.

Kolik kilometrů měsíčně tak naběháš?

Netuším, kolik kilometrů naběhám. Kardio počítám na čas, ne na dálku.

Cvičíš skutečně pokaždé „až na krev“? Tedy do mrtva, kdy už cítíš takové to nesnesitelné pálení ve svalech a druhý den se nemůžeš skoro ani hýbat? A nebo takové abnormálně náročné tréninky zařazuješ do svého tréninkového plánu jen výjimečně?

Trénuji podle potřeby. Někdy jsou tréninky opravdu až do krve a velmi náročné. Ale snažím se trénovat efektivně a zdravě. Zdraví je jen jedno.

workout-nikola

Jak moc je podle tebe důležitá při tomto nasazení regenerace? A jak regeneruješ ty?

Regenerace je velmi důležitá. Masáže, sauna a samozřejmě prevence jako testy a kontroly. Samozřejmě spánek. Lehko se o tom mluví, ale horší je to stíhat.

Jak moc velký „záhul“ je to pro tvé tělo? Nemáš třeba nějaké zdravotní problémy? Nebolí tě záda, klouby či jiné partie těla, když na sobě takhle makáš?

Jsem silný zdravý jedinec :) v podstatě. Samozřejmě i já cítím únavu, jak fyzickou, tak i psychickou. Ale jsem profesionální sportovec a tak se k tomu stavím. Momentálně mám první zdravotní problém. Pruh na bruchu. Česky je to myslím kýla. Zřejmě bude třeba jít na operaci, na kterou nemám čas, ale je to daň za těžké ruské tréninky v této přípravě. Proto říkám, že zdraví je jen jedno a je třeba si dávat pozor. Zřejmě jsem se taky někde přecenila. Je to sekunda.

Nikol, proč mají kulturistky tak malá prsa, zatímco vy fitnessačky vypadáte docela slušně vyvinutě v oblasti hrudního koše? Je to tím, že máte všechny umělá prsa a nebo tím, že jen kulturistky jsou tak svalnaté, že jen určité partie jejich těla vypadají menší v porovnání se zbytkem těla?

Všechny z nás s přicházením o tuk v těle přichází i o prsa. Na profi scéně, kde jsem já, nenajdeš soutěžící bez silikonů. Jak v bikinách, tak i v kulturistice. Dnes je to velmi rozšířené už i v amatérech.

No a asi víš, na co se budu ptát teď :-). Takže jsou tvé vnady přírodního charakteru?

Tenhle sport, zejména Bikini, je o dokonalých proporcích. Prsa k tomu neodmyslitelně patří a protože je nereálné je udržet přirozeně, jsou na řadě silikony. Takže ano, i já jsem jednou z vylepšených a nestydím se za to. Bez toho to nejde.

niko

Co ty a tetování? Máš nějaké a nebo plánuješ si nechat udělat nějakou kérku?

Před dvěma dny jsem si nechala vytetovat tři hvězdy na zápěstí. Plánovala jsem to asi dva roky a protože teď pro mě bylo velmi důležité datum, rozhodla jsem se k tomu odhodlat. Má to pro mě větší význam, ale nechci o tom mluvit.

Jsou vůbec nějaké fitnessačky potetované? A jak se na to dívají rozhodčí?

Děvčata jsou tetovaná běžně. Je to OK, když se to stejně dá zakrýt barvou. Ale v top 10 děvčat na světě není viditelně tetovaná ani jedna.

Byla bys ochotná (stejně jako nedávno Milan Šádek) se svěřit s tím, jak moc nákladná je taková jedna sezóna profi fitnessky? Kolik to tak ročně stojí?

Nemám problém mluvit o financích. Je to drahý sport. Výživa, strava, cesty, hotely, plavky, vlasy, barva, make up a boty. Dále rehabilitace, vitamíny, doplňky výživy, kontroly a testy. Kdybych nebyla na Profi úrovni a neměla sponzory jako Amix Nutrition, nemohla bych se tomuto sportu věnovat. Jeden rok mě jako profesionála, co hodně cestuje, vyjde průměrně na 20.000€.

soutez

Nikola vlevo s číslem 14

Jaké jsou třeba prize money za výhru a nebo za umístění dejme tomu do třetího místa? A jak moc takové umístění pokryje náklady na celou přípravu, ubytování, cestování a startovné?

Finanční výhry jsou směšné. Za 3 místo je běžně 500 $, takže nepokryje to nic. Nesoutěžíme pro peníze.

Když už jsem nakousnul to startovné, musí i fitnessáci (stejně jako kulturisti) platit startovné na soutěže? A nebo se na ně můžeš bezplatně kvalifikovat třeba tak, že právě nějakou významnou soutěž vyhraješ? A jaká je vůbec taková ta top akce, na kterou se chce každý fitnessák či fitnessačka dostat?

Já jako profesionál startovné neplatím.

Top je jednoznačne Olympia. Musíš získat profikartu výhrou titulu mistra Evropy nebo světa v amatérech. Potom buď vyhrát Profi soutěž, nebo se aspoň 4-5x umístit v top3 nebo top5 na Grand prix soutěži, získat body a dostat nominaci na Olympiu.

Jak se liší třeba disciplíny a samotné hodnocení fitnessáků na soutěžích oproti kulturistice?

Na hodnocení se radši ptej rozhodčích, ale každá kategorie má svá specifika.

Nemáš třeba pocit, že podobné soutěže trochu dehonestují ženy? Vystavují se tam jako kus masa, které rozhodčí hodnotí s prominutím – jako kus dobytka? Vím, že ty se na to určitě tak nedíváš, ale přece jenom to na některé lidi může tak působit…

Máš pravdu. Je to sport, kde jdeme doslova s kůží na trh. Bikini jsou nejoblíbenější kategorií určitě i proto, že jde o atraktivní, krásné ženy, ne jen skvělé sportovkyně. Nemyslím ale, že je tam morální rozdíl například od modelingu. Modelky, zpěvačky, herečky. Všechny jdeme s kůží na trh.

Jak často ti chodí nabídky na focení? Byla jsi někdy na modelové přehlídce a pózovala zde jako modelka?

Dnes už můžu říct, že jsem opravdu pracovně vytížená. Jsem ale workoholik a svou práci miluji, takže jsem šťastná. Málokdo z toho sportu dokáže žít. Je třeba mít i v hlavě. Ne jen dokázat zvedat činky.

Samozřejme focení, přehlídky. To všechno mám za sebou a dělám běžně.

iem-commercial

Pamatuješ si na svou první soutěž, které ses zúčastnila? A byla jsi nervózní a nebo sis to naopak užívala? Myslíš si, že jsi trémista?

Nikdy jsem trému necítila. Ani na mé první soutěži ve Staré Lubovni. Pamatuji si to dobře.

Když bys nedělala fitness, jaké oblasti by ses asi nejspíše věnovala?

Kdybych nedělala to, co dělám, zůstala bych určitě v taneční branži, kde jsem velmi úspěšně působila předtím.

Valná většina lidí považuje modelky a kulturisty za bezmozky. Já bych rád tento pohled trochu změnil. Ostatně i proto jsme si tě pozvali ke zpovědi. Takže se budu ptát i na vzdělání. Jakou školu jsi vystudovala a pokud studuješ, tak mi prosím řekni – co, kde a proč :-). A určitě by mě zajímalo, jestli si ty sama myslíš, že v tvé branži jsou převážně samí inteligentní jedinci. Děkuji za odpověď. Vím, že je to docela palčivá otázka, ale přesto doufám, že se nám i díky tomu rozhovoru podaří dokázat, že bodybuildeři nemají jenom svaly, ale také mozek. A umí jej používat.

Vzdělání k tomuto sportu není potřebné. Jedna věc je mít školy a druhá věc je být přirozeně inteligentní a použitelný do života. To se z žádné knížky nenaučíš. Já mám vystudovaný obor animátor. Takže práce s lidmi. Měla jsem předměty jako animace, pedagogika, sociologie, psychologie.

V mojí branži je jen pár jedinců, o kterých si dovolím říct, že mají i v hlavě. Ale tak je to dnes všude. Ne jen v kulturistice.

Kolik let již cvičíš? Kdo tě k posilování a formování postavy vlastně dostal? Máte to třeba v rodině a nebo ses ty sama rozhodla, že se vydáš na dráhu fitnessačky?

Jsem ze sportovní rodiny, ale na dráhu fitnesky jsem se vydala sama. Předtím jsem se věnovala tanci a do fitka jsem přišla v podstatě náhodou. Rychle mě to ale chytilo a měla jsem dobré výsledky. Tak mi trenér navrhl soutěžení. Já jsem souhlasila a už to bylo. V amatérech z 11 startů 11 výher. Věnuji se tomuto sportu 4 roky.

trener-nikola

S trenérem

Jak vypadá tvá strava mimo sezónu a těsně před soutěží?

Jelikož hodně soutěžím, moje off season je velmi krátká. V podstatě jdu z přípravy do přípravy. Takže když můžu, dám si, co chci. Ale celoročně mám zdravou a plnohodnotnou stravu. Fitness je životní styl. Ne jen trpení diet.

Mohla bys zkusit sepsat pár tipů pro děvčata, která by chtěla být také tak vyrýsovaná a fit jako ty? Čeho by se měla držet? Co by měla dělat a co nedělat?

Nerada dávám všeobecné rady. Je to hloupost. Každé tělo je jinde a funguje na jiném principu. Neexistuje jeden klíč pro každého. Já se svými klienty pracuji individuálně, i když začátky jsou podobné, ve druhé fázi jde o osobní individuální kontakt a vedení. Na základě toho mi velmi dobře funguje online coaching. Mám okolo 40 klientů z celého světa s dobrými výsledky.

Od lidí, co také závodí a nebo závodili ve fitness, jsem slyšel, že fitnessáci po většinu svého času hladoví :-). A sice musí jíst málo a často. Prostě tak, aby jejich tělo neukládalo zbytečně tuk. Je tomu skutečně tak, Nikol? Skutečně máš po celý rok hlad :-)? A nebo je to jen fáma?

Určitě nemám hlad celý rok. V podstatě vůbec. Mít na něco chuť a pociťovat reálný hlad je něco jiného. Já mám v průběhu diety žaludek menší, takže mi stačí málo. Ale opravdu často. Je to vyhovující pro tělo i pro duši.

Můžeš si dát třeba po sezóně nějaké to klasické vepřo-knedlo-zelo? A vůbec – co ráda jíš a jaké je tvé oblíbené pití?

Samozřejmě že po soutěži si dám, co chci. Ale rychle se sama ze svého přesvědčení vrátím na zdravou stravu. Hodně mi chutná babiččina kuchyně. Naše slovenské halušky s brynzou jsou k nezaplacení. A mám ráda polévky.

nikola-weiterova-foto

Mlsáš třeba? Jíš třeba nějaké sladkosti a nebo je tohle úplně zakázané, pokud jsi „povoláním“ fitnesska?

Sladké mám ráda. I když v poslední době jsem se naučila jíst víc ovoce a sladkosti mi nechybí. Jsem závislá na žvýkačkách a cukříkách bez cukru. A Zero cola s citronem je jednou za čas super.

Moje dieta je klasická bílkovinová. Hraju si se sacharidy, ale všechno záleží na tom, jak vypadám.

Jakou dietu držíš před soutěží a dietuješ i mimo sezónu, abys moc nenabrala?

Nedá se to říct přesně. Všechno to ale spočívá na kuřeti, rybách, vločkách, rýži. Zní to možná jednotvárně, ale já jsem spokojená. Když víš jak, dají se z toho vykouzlit zázraky.

Co tancovačky a noční život? Přece jenom je ti, jestli se nepletu 22 let. Tedy jsi ještě mladá kočka :-). Chodíš se někam takhle bavit a nebo na to prostě nemáš čas?

Noční život mi nechybí. Je mi čerstvých 23, ale jsem stará duše. Nemám ani energii ani chuť. Když jsem mimo dobu příprav, tak vyběhnu ven s nejlepším kámošem. Ale to jen v USA. A zase mi to napůl roku stačí.

nikol

Piješ třeba alkohol (po litrech :-))? Ráda se třeba s přáteli napiješ a nebo stejně jako většina bodybuilderů alkohol nepiješ, protože to tvému tělu neprospívá (a případně končíš v komatu pod barem :-))?

Nikdy jsem nepila, i když jsem tenhle sport ještě nedělala. Nikdy jsem nebyla opilá a zřejmě asi ani nebudu. Nechutná mi chuť alkoholu a všeobecně na tom nevidím nic pozitivního.

Většina vrcholových kulturistů se snaží své tělo před soutěží a i během závodění odvodnit. Pijí minimum vody. Konzumují jídla a doplňky, která v jejich těle nezadrží žádnou vodu a nebo jen minimum. Musíš stejnou procedurou procházet i ty a je to vůbec zdravé? Ptám se na to z toho důvodu, že už jsem slyšel o spoustě kulturistech, kteří pak kolabovali přímo na pódiu a někteří skončili i v nemocnici s trvalým poškozením jater a ledvin…

Tento sport je třeba zvládat po každé stránce. Poslední dny před soutěží jsou velmi náročné a se vším na hraně. Nesmíte se přeceňovat.

Jak dlouho dopředu se vlastně připravuješ na soutěž?

Moje příprava trvá cca 12 týdnů.

Máš představu, kolik selfie fotek jsi již za poslední roky nafotila?

Fotím se hodně. Nejen selfie a ne proto, že by mě to bavilo. Ale živím svoji fanpage stránku, Instagram atd. Mám hodně fanoušků, kterých si vážím, a ti chtějí vědět, co dělám, kde se nacházím atd.

Taková obligátní otázka. Nikol, máš chlapa :-)? A věnuje se posilování na vrcholové úrovni?

Momentálně nikoho nemám. Ještě jsem nenašla nikoho, kdo by se mnou udržel tempo. I když to byli sportovci například i z oblasti kulturistiky. Bohužel. Držím se hesla, že když už, tak pořádně, a když to nemá fungovat, tak radši budu sama. Se samotou problém nemám.

Čím tě chlap musí zaujmout? Musí být „namakaný“ a „nabouchaný“? A nebo to klidně může být ajťák s pivní vanou na břichu? Respektive – jak by měl vypadat podle tebe ten pan božský?

Líbí se mi starší chlapi. Mám ráda zkušenosti a když se můžu od muže něco naučit. Je to pro mě přirozený respekt. Samozřejmě že chlap musí cvičit a zajímat se o to, jak vypadá. Ale nemusí být mistr světa. Vizáž je důležitá, ale nejsou to ty nejpodstatnější hodnoty, které na muži hledám. Opora, pochopení, věrnost. To jsou důležité věci.

kiss-ya-johny

Mohl by Johnny být pan božský?

Kde se vidíš za takových pět let?

Za 5 let se vidím stále v oblasti fitness. Zřejmě zpět v USA. Vidím se šťastná a úspěšná. Po boku se svou mámou. Vidím šťastnou a pyšnou moji rodinu a to, že jim nic nechybí. To je to, co chci, na čem pracuji a nepřipouštím, že to tak nebude.

nikola-a-mama

Po boku s mámou

Nikol, čase se nachýlil. Chtěla bys našim čtenářům na závěr něco vzkázat?

Ráda bych popřála všem čtenářům všechno nejlepší, hodně osobních i pracovních úspěchů, ale hlavně zdraví a štěstí. Šťastnými dělá lidi cokoliv. Není třeba soudit co. Prostě buďte šťastní, ať už vás dělá šťastnými cokoliv. Důležité je si věřit.

Děkuji za rozhovor

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru