Nový zákon o spotřebitelském úvěru odstranil z trhu nepoctivce. Najdou se však i výjimky!

Nový zákon o spotřebitelském úvěru odstranil z trhu nepoctivce. Najdou se však i výjimky!

Asi jste již zaznamenali informaci o novém zákonu, který má za cíl chránit spotřebitele před nekalými praktikami i nevýhodnými nabídkami půjček. Zákon vstoupil v platnost na konci minulého roku a zpřísnil podmínky pro poskytování i zprostředkování spotřebitelských úvěrů a hypoték.

Dnes již musí věřitelé splňovat přísná kritéria, mezi která patří například vysoký základní kapitál ve výši několika desítek milionů korun, ale i licence, kterou vydává Česká národní banka. Opravdu se tak podařilo vymýtit z trhu nepoctivce? Odpověď na tuto otázku je součástí následujících řádků.

Problém jménem přechodné období

Než vstoupil v platnost nový zákon, na našem trhu působilo zhruba 50 000 subjektů, které nabízely nebo zprostředkovávaly nejrůznější druhy půjček. K těm nejoblíbenějším samozřejmě patřily nebankovní půjčky online, které je možno sjednat pěkně z pohodlí domova prostřednictvím jednoduchého formuláře. Spotřebitel tak nemusí nikam chodit a řešit zdlouhavou administrativu nebo byrokracii. Většina společností, které tyto půjčky nabízí, odesílá peníze ihned po schválení žádosti.

Aktuální počet subjektů, které půjčky nabízejí nebo zprostředkovávají, nyní činí asi polovinu z počtu původního. A to ještě někteří z nich fungují v takzvaném „přechodném období“. Můžeme očekávat, že po uplynutí tohoto období se ještě finální počet subjektů značně zredukuje. Toto období však potrvá ještě minimálně rok a Česká národní banka odhaduje, že během něj mezi žadateli objeví nějakého poskytovatele, který by se dal považovat za tzv. úvěrového predátora, jenž podal žádost pouze s cílem využít ještě alespoň to přechodné období.

Jakým půjčkám se pro jistotu vyhnout?

Pokud si nejste jistí, zda nesednete na lep nepoctivcům, doporučujeme držet se následujících doporučení:

  • Oslovujte pouze známé a ověřené společnosti
  • Nepodceňujte důležitost referencí
  • Zapátrejte v internetových fórech a diskuzích
  • Jednotlivé půjčky mezi sebou vzájemně porovnejte
  • Soustřeďte se nejen na výši úroku, ale zejména na hodnotu RPSN
  • Nikdy neplaťte žádné poplatky předem (netýká se ověřovacího poplatku ve výši 1 Kč)
  • Informujte se o termínech splatnosti
  • Pokud vás věřitel nutí založit si kvůli půjčce živnostenského oprávnění, poohlédněte se po jiném

Změn se dočkaly i půjčky

Mezi populární druhy úvěrů patří zejména půjčky pro problémové klienty, které zahrnují půjčky bez registru, u nichž není záznam v registru dlužníků překážkou anebo půjčky bez prokazování příjmu. Ačkoli může druhá zmíněná varianta svádět k tomu, že žadatel půjčku získá, aniž by měl jakýkoli příjem, opak je pravdou.

Nový zákon věřitelům přikazuje ověřovat bonitu žadatele. U těchto druhů půjček však není potřeba dokládat potvrzení od zaměstnavatele. Věřitelé mají možnosti, jak bonitu a příjem žadatele ověřit skrze své vlastní databáze a zdroje. Doba nutná pro vyřízení půjčky je tak nesrovnatelně kratší.

Staronová praktika opět na scéně

Na spotřebitelském trhu se s novým zákonem objevila i staronová praktika, která žadatele o půjčku nutí založit si živnostenské oprávnění. Pokud tak žadatel učiní, zákonná ochrana se na něj nevztahuje. Takový úvěr je totiž sjednán jako podnikatelský a novým zákonem tudíž nechráněný. Jestliže vás tedy věřitel nutí k vyřízení živnostenského oprávnění, mějte se na pozoru a s žádostí o půjčku raději oslovte jinou společnost.

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru