NSA v 90 % případů špehovalo obyčejné lidi

Co všechno dělala NSA, to už snad díky Edwardu Snowdenovi víme. Stejně tak už i víme, jak to dělala. A víme i o tom, že špehovali i některé osobnosti. A nyní se i dozvídáme, že v obrovském množství byli špehováni i obyčejní uživatelé.

Zprávu o těchto dokumentech podaly minuly týden noviny The Washington Post. V těchto dokumentech se nachází mimo jiné 160 tisíc e-mailových a IM konverzací a informace o více než 11 tisících online účtech. Informace pochází z let 2009 až 2012.

Jedná se o první dokumenty, které ukazují nejenom způsoby práce NSA, ale i skutečné zachycené komunikace. Jsou zde komunikace jak zpravodajských cílů, tak i „lidí, kteří se s nimi mohli potkat.“

I my bychom se měli bát NSA...

I my bychom se měli bát

„Téměř polovina“ souborů obsahuje údaje amerických občanů. Tyto údaje jsou částečně upravované a maskované, aby bylo zachované soukromí občanů. I přes 65 000 skrytých odkazů na Američany se Washington Postu povedlo nalézt 900 e-mailových adres.

Bohužel (nebo naštěstí) noviny neuvolnili žádnou konkrétní konverzaci, takže se můžeme jenom dohadovat, jak to skutečně vypadalo v praxi. Tato analýza navíc popisuje i informace, které NSA získala.

Samotné informace

V určitých případech se skutečně jednalo o státní bezpečnost – informace o tajném jaderném projektu, problémech nepřátelské armády a tak podobně. Ale mnohem více informací absolutně nesouviselo s národní bezpečností.

A dokonce se jednalo o skutečně osobní věci – problémy v lásce, nezákonné sexuální styky, duševní problémy či finanční problémy. Většinu těchto informací získal díky PRISM.

Noviny dále zdůrazňují rozdíl mezi FBI a NSA. Zatímco FBI je nucená přestat odposlouchávat, pokud zrovna využívá telefon manželka nebo dítě podezřelého, tak NSA shromažďovala i informaci od těch, co sice byli na chatu, ale nenapsali ani slovo.

Převažovali hlavně zprávy z IM komunikací a e-maily

Převažovali hlavně zprávy z IM komunikací a e-maily

NSA se nesnaží odstranit irelevantní osobní obsah, protože je prý obtížné posoudit, co je důležité a co ne. A samotné „maskování“ osobních identit je často až absurdní. Například místo jmen osob často využívá tituly, které jsou velice unikátní, a lze je tak dohledat.

Nejabsurdnějším příkladem je asi „neznámá osoba“, která je v komunikaci poznamenána jako „americký prezident“. Asi každý z nás ví, o koho se jedná… A takovýchto případů, byť ne tak absurdních, je tam prý plno.

Týká se to i nás

A  znepokojující je i samotný přístup NSA. Jejich analytici jsou naučeni, že PRISM a další způsoby sběru komunikace mohou využit kdykoliv mají „rozumnou domněnku“, že daná osoba je cizinec.

A jak se takový cizinec pozná? Stačí, že v e-mailech používá cizí jazyk nebo že v kontaktech má jiného cizince. Je tedy dost možné, že NSA měla v hledáčku i nás. A je jenom otázkou, jestli se k naši malé zemičce stihla dostat.

 Zdroj: washingtonpost.com, arstechnica.com, news.vice.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru