Od radarových teček k hraní online, aneb stručná historie videoher

Od radarových teček k hraní online, aneb stručná historie videoher

Od odvážných pokusů s barevnými pixely až po efektní a téměř realistickou grafiku. Řeč je samozřejmě o vývoji videoher. Toto odvětví se začalo pořádně rozvíjet až v 70. a 80. letech minulého století a od té doby udělalo obrovský pokrok. Pojďme se tedy na chvilku podívat do pravěku nejen počítačových her a jejich vývoj až po současnost.

Katody a body

Psal se rok 1948, když byla Thomasem Goldsmithem a Estlem Mannem patentována snad vůbec první hra na světě. Samozřejmě šlo o naprosto jednoduché prostředí, katodové trubice dokázaly vykreslit bod a pomocí ovládání šlo měnit jeho dráhu letu, či rychlost. Ovšem další grafické prvky byly nad jejich síly a tak jste si museli vystačit s folií, kde byly tyto prvky zakresleny a s notnou dávkou fantazie.

Zdroj: cyberculture.hu

Z radaru na televizi

Následovala šedesátá léta, kdy se o tyto primitivní hry začali zajímat první nadšenci. Většinou si každý programoval vlastní hry pro sebe a o nějakém masovém rozšíření nemohla být řeč. Mimo jiné se v tomto období začaly objevovat první ovladače pro hry s tečkami.

Přelom 70./80. let. Tehdy se začínaly objevovat první herní konzole. Například taková konzole Oddysey. Body na obrazovkách nabíraly už vzdáleně povědomé tvary, ale stále bylo potřeba, aby si hráč většinu prostředí vyfantazíroval.

Zdroj: retro-zone.org

Ovšem Oddysey nebyla ani zdaleka jedinou konzolí. Na trh se svými hrami přispěchala i známá firma Atari. Asi nejslavnější hrou, z těchto temných dob byla hra Pong. A poté už to šlo ráz na ráz, vznikaly nové a nové hry, stejně tak jako nové žánry, včetně pradávných adventur, rpg…

Zdroj: gameplay.hr

8 bitů ke štěstí stačí

Někdy v této době se začaly videoherní konzole šířit i do domácností. Na přelomu osmdesátých let se masivně rozšířily 8 bitové domácí konzole. Rovněž se objevují i legendy, cartridge, tedy jakési historické „disky“ s hrami.

Začal zlatý věk konzolí, nové stroje nabízely barevné hry se strhující 8 bitovou grafikou, na tehdejší poměry nevídaný luxus. Pro příklad si můžeme uvést konzole Atari 2600, později Nintendo Entertainment system.

Zdroj: eurogamer.es

Ačkoliv se zdálo, že lepší hry snad už ani být nemohou, pomalu, ale jistě začínala další éra.

Čím více bitů, tím více zábavy

Za dobý 8 bitových konzolí vzniklo mnoho her, které jsou dnes považovány za naprosté legendy. Pokrok ale šel ještě dál a v 90. letech se na trh dostaly první 16 bitové konzole. Za zmínku stojí, že se v této době objevovaly první dobře vypadající 3D hry, tehdy ještě pradědové dnešních her.

Další generace konzolí následně podporovala 16 bitů, poté 32 bitů a nakonec jste si mohli koupit až 64 bitové konzole. Někteří výrobci se rozhodli experimentovat s tehdy poměrně novým CD diskem a výsledkem byly CD konzole, z nichž je nejznámější asi Playstation.

Zdroj: blog.us.playstation.com

Až k současnosti…

Zde se již dostáváme do známých vod. Playstation brzy nahradil jeho nástupce, Microsoft se přidal na trh konzolí se svým Xboxem a tak to šlo dále až do stavu, který známe dnes.

Je zajímavé, že videohrám stačilo k takovému obrovskému rozmachu jen několik desítek let. Kam se ovšem ubírá další vývoj, to je otázka pro další generace…

Komentáře

Nahoru