Odhalili jsme, proč programátoři pracují v noci

Odhalili jsme, proč programátoři pracují v noci

Máte mezi kamarády nějakého toho programátora? Zeptejte se jich, kdy nejraději pracují. Pravděpodobně to bude v noci, ať už do doby před půlnocí, nebo i do brzkých ranních hodin. Napadá vás proč? Programátoři tvrdí, že v noci prostě mají klid.

Zavřené dveře prý nestačí. Důvody pro programování po nocích jsou údajně tři. Patří sem pracovní režim, mozek, který je unavený tak akorát a monitor, který září do tmy.

Jak vlastně pracují programátoři?

O dvou systémech rozvržení práce se rozepsal Paul Graham v roce 2009. Prvním případem je to, kdy máte pracovní čas rozdělený do hodin. Krátké, desetiminutové vytržení z kontextu vám v důsledku trvá hodinu, než se zajedete zpátky do režimu tam, kde jste byli vyrušeni.

Druhým případem jsou programátoři, kteří pracují s obrovským množstvím abstraktvních informací. Udržet soustředěnost je přitom těžké, a pokud vás při tom někdo vyruší, celý abstraktní obraz se rozpadne.

programátor

Proto prý programátoři nemohou začít pracovat, když ví, že je bude někdo rušit. Pokud bude stále někdo procházet kolem, telefony budou zvonit a e-maily čekat na přečtení, nestojí to programátorům za to, aby vůbec začínali něco dělat.

Mozek ospalý tak akorát

Ale ani programátoři nejsou nadlidé, kteří nepotřebují v noci spát. Proč tedy pracují zrovna v noci, kdy si mysl a tělo nejvíce odpočinou?

Myslete si, co chcete, ale unavený mozek prý produkuje lepší kódy. Unavený mozek se prý na práci soustředí lépe, protože musí. Ztratit koncentraci zkrátka není povoleno.

code2-620x350

Zářící monitor = denní světlo

Zírání do zářících obrazovek jednoduše posunuje vnímání času. To se ostatně stává každému z nás, když si u dobrého herního tempa uvědomíme, že brzy začne svítat. A tím se dostáváme do začarovaného cyklu, protože kdo by chodil spát v deset, když se teprve ve dvě probudil.

Co k tomu dodat? Programátoři prostě rádi pracují v noci, protože nejsou omezeni časem, kdy by měli s prací přestat. Mimo to mají jistotu, že nebudou ničím rušeni a jejich mozek nebude hledat zábavnější alternativy.

Foto: timeanddate.com, the9gag.com, whiteboardmag.com, hashtagnerd.com

Studentka informatiky, občasná copywriterka, milovnice čokolády. Mezi její zájmy patří on-line marketing, sociální sítě a psaní článků. Na jejím Pinterestu najdete přes 900 fotek, což je pro ni stále málo.

Komentáře

Nahoru