Dnes vyšlo 1 článků

Odhalit zdraví škodlivé látky a nabídnout zdravější variantu, to a mnohem víc umí aplikace GreenScan

Parabeny, silikony, testování na zvířatech… zájem o původ a složení kosmetických produktů a dalších drogistických výrobků patří k trendům dnešní doby. A není divu, už dávno nám není jedno, zda nás výrobci okrádají a lžou o obsahu prodávaného zboží. Přestože přirozeně chceme vědět, jaké látky obsahují naše oblíbené přípravky, málokdo vlastně rozumí popisu na krémech, pastách nebo šampónech. To se nyní změní s chytrou aplikací GreenScan, která složení drogistického zboží rozkóduje z čárového kódu a upozorní na všechny problematické složky.

„GreenScan je mobilní aplikace, která upozorní na zdraví škodlivé látky v drogistických produktech pouhým oscanováním čárového kódu,“ hlásá popis na oficiálních webových stránkách připravované české služby, která má být pro všechny zcela zdarma. Týmu, který je pod projektem podepsán, se podařilo na Hithitu vybrat o více než deset tisíc více, než byla požadovaná částka (270 000 Kč). Na vývoj aplikace štědře přispělo celkem 423 lidí, a tak realizaci už nestojí nic v cestě. První testovací, zatím omezená verze by měla být na světě už na konci letošního roku. Databáze se pak bude postupně doplňovat o další výrobky, než bude verze kompletní. K cennému sběru dat mohou pomoci i sami uživatelé tím, že na web nebo do aplikace nový produkt přidají. Jakmile se jej podaří ověřit, obdrží uživatel vyhodnocení prostřednictvím e-mailu.

Autorkou nápadu, jak lidem bezplatně pomoci s orientací ve složení běžně používaných produktů je Žaneta Havírová, která celý projekt vede. „Tohle všechno začalo, protože jsem prostě chtěla, aby všichni měli možnost výběru. Aby si každý mohl ověřit, zda přírodní výtažek je opravdu přírodní, zda dětská kosmetika je opravdu nezávadná a zda sliby výrobců nemají nežádoucí vedlejší účinky,“ vysvětluje svůj záměr zakladatelka na stránkách GreenScan.cz. Aplikace nejen že odhalí škodlivé látky, ale rovnou vám prozradí, jakým způsobem mohou tyto látky ublížit vašemu tělu. Můžete tak snadno přecházet například alergickým reakcím a nežádoucím účinkům.

Hlavní roli by podle Žanety měla hrát možnost volby, zdravý život a ochrana životního prostředí. A proto bude součástí aplikace také nabídka alternativních produktů, které neobsahují toxické, karcinogenní nebo jinak zdraví škodlivé látky. Program bude při vyhledávání náhradních variant prakticky zohledňovat také alergie a individuální charakteristiky každého uživatele. Můžete si tak do parametrů hledaných výrobků zadat například oblíbenou vůni či barvu, zboží bez živočišných složek pro vegany nebo třeba zboží netestované na zvířatech. Pokud se vám nabízený produkt zalíbí, můžete si ho v aplikaci uložit k pozdějšímu prohlédnutí nebo rovnou koupit.

Zatím by se služba měla zaměřit na pouze drogistické zboží, budoucí cíle jsou ale mnohem vyšší. Časem bychom se mohli dočkat také databáze potravin nebo oblečení.

Zdroj text/foto/video: hithit.com a greenscan.cz

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru