Okouzlující dům s organickými tvary, který navrhl český architekt Oldřich Hozman

Organických rodinných domů v poslední době stále přibývá. Souvisí to především s celkovou úsporou energie. Stavba architekta Oldřicha Hozmana vyrostla v úrodné nížině mezi vesnicemi Torroella de Fluvia a Sant Miquel de Fluvia v Katalánsku.

Architekt projektu se držel zadání majitelů, kteří požadovali proměnit starý klášter v působivý přírodní hotel s lázněmi. Součástí tohoto komplexu je i 70 hektarů pozemků, na kterých rodina ekologicky hospodaří. Rodina pěstuje převážně olivy, čočku, hrách, cizrnu a zeleninu.

Screenshot_1

Na okrajích pozemku by měly být postaveny další ekologické stavby

Na jižních a jihovýchodních okrajích pozemku by postupně měly vzniknout další ekologické stavby z přírodních materiálů se zelenými střechami. Měli by to být přízemní bungalovy a tělocvična pro hosty a účastníky ekologické výchovy a celostního vzdělávání. Na severním okraji by pak měla být zapuštěná přístavba pro technické zázemí přírodního hotelu.

Screenshot_11

Hlavní roli hraje výběr pozemku

Za velmi důležitý aspekt u všech svých projektů považuje architekt Oldřich výběr pozemku.

Lidé by měli svůj pozemek velmi pečlivě vybírat a duševně se sním pak spojit; oznámil. 

Oldřich nejprve obešel s majiteli hranice více než 70 hektarového pozemku, kde položil nároční kameny. Teprve poté následovalo započetí prací na projektu a posléze realizace rodinného domu v El Palol. Na jeho stavbu se spotřebovalo velké množství dřeva z nedalekých Pyrenejí, místní kámen a hlína.

Dům vychází z tvarů přírody

Dům vychází z tvarů přírody a dokonale navazuje na tvar a sklon terénu. Pozemek v okolí domu se prudce sklání k jihu. Asi 100 metrů západně od domu je v tomto zlomu jeskyně s pramenem. Je to vydatný zdroj kvalitní pitné vody. Dům má také dvě jezírka, jedno slouží jako nádrž na koupání a druhé jako voda na zalévání.

Přítomnost pramenů vedla majitelku k rozhodnutí vybudovat zde v budoucnu kromě zázemí pro rozvoj ekologického zemědělství a celostního vzdělávání také lázně,“ vysvětluje architekt Hozman.

Screenshot_3 Screenshot_4

Tvar domu je poměrně náročný

Oldřich dále ukazuje na architektonický model, který společně s majiteli vytvořil. Tvar je poměrně náročný, přesto se jej realizačním firmám podařilo kvalitně postavit.

Základní tvar budovy vtiskly modelu citlivé konečky prstů,“ pokračuje.

Dům je širší stranou orientován na jih a má velký přesah střechy, aby byl z jihu přistíněn. Patrná je inspirace základními principy učení feng-šuej. Patří sem například velký a výrazný vstup, volný střed domu či prostorná vstupní hala se zatočeným schodištěm do prvního patra. Půdorys domu ovlivnil požadavek harmonických proporcí. Má rozměry 16,6 × 10 m, hloubka a šířka jsou v poměru zlatého řezu (1 : 1,618).

Screenshot_6

Stavba je harmonicky začleněná do přírodního prostředí využívaného lesoparku

Stavba je harmonicky začleněná do přírodního prostředí zemědělsky využívaného lesoparku s výhledem na řeku Fluvia a navržená jako nízkoenergetická dřevostavba s celodřevěnou konstrukcí ze smrkových trámů se zateplením izolací z dřevovláknité vaty. Stěny jsou prodyšné, difúzně otevřené, zevnitř přizděné z nepálených cihel. Ty v domě zajišťují ustálenou vnitřní teplotu a regulují vzdušnou vlhkost.

Veškeré vnitřní omítky jsou z místní hlíny. Byly ponechány ve své přirozené barevnosti. fasádní obklady, okna, dveře a vnitřní podlahy jsou z dubového dřeva, vše napuštěno přírodním olejem. Hlavní vytápění je stěnové (sálavé), přitápí se dvěma krby na dřevo. Ohřev vody pro topení i pro teplou užitkovou vodu se provádí kotlem na dřevěné peletky, doplněným solárními kolektory.

Screenshot_9 Screenshot_10

V tomto domě se úžasně spí a regeneruje

Celý dům má vnitřní příčky a vnitřní plochu obvodové stěny vyzděné z nepálených cihel, což zajišťuje dobrou akumulaci tepla ze stěnového topení v zimě a také akumulaci chladu při nočním větrání v létě. Tím se šetří v zimě energie na noční přitápění a v létě energie potřebná k chlazení. V celém domě se také úžasně spí a regeneruje. Je to hlavně díky přírodním povrchům bez laků a plastů. Hliněné omítky udržují v domě příjemné mikroklima. Vzduch tak přirozeně obsahuje dostatek volných záporných iontů, které jsou pro naše zdraví příznivé. Jejich vzniku pomáhají i dva otevřené krby a nedaleké jezírko vedle domu.

U této stavby jsem zažil, jak se klientka s celou svojí rodinou hluboce duševně spojila se vznikající stavbou i místem stavby. Celou stavbou aktivně žili. Nyní tam rádi bydlí a o dům se pečlivě starají. Na počátku jsem jim umožnil, aby se autorsky podíleli na navrhování tvarů domu. Společně jsme stavbu modelovali. Ukázal jsem jim také, jak jemněji vnímat nálady různých zákoutí na pozemku. To v nich probudilo entuziasmus a lásku k domu i místu; říká architekt Hozman.

Screenshot_8

Screenshot_7Zdroj: Bydleni.idnes

Komentáře

Nahoru