Dnes vyšlo 2 článků

Opera šokuje, opouští vlastní engine

Norská společnost Opera Software, tvůrce známého webového prohlížeče pro osobní počítače a smartphony a také další zařízení, plánuje opustit vývoj svého vlastního renderovacího enginu Presto a začít používat jak na smartphonech tak na osobních počítačích renderovací jádro WebKit.

Opera to oznámila dnes.

První informace o vývoji nového prohlížeči Opery postaveném na WebKitu, s označením ICE, unikly už v lednu. Teď ale Opera potvrdila, že chce na WebKit přejít  a to nejen na smartphonech ale i na počítačích. Navíc Opera chce využívat nejen jádro WebKit ale dokonce i prohlížeč Chromium, open source základ prohlížeče Chrome od Google.

„Dává větší smysl, aby naši experti spolupracovali s open source komunitou na dalším zlepšování WebKitu a Chromium, než abychom vyvíjeli dál náš engine,“ uvádí se v oficiálním oznámení.

Presto je považován za rychlé renderovací jádro, které ve výjimečných případech ale nerenderuje všechny stránky ideální. Na osobních počítačích se v současnosti ve světě a speciálně v Evropě používá zejména pět prohlížečů Chrome, Internet Explorer, Firefox, Safari a Opera, přičemž Opera získává podíl zejména díky Evropě. Chrome a Safari jsou oba postavené na WebKitu, zbylé tři měly doposud každý vlastní engine.

V mobilních prohlížečích dominuje WebKit díky Safari na iOS a standardnímu Android prohlížeči a dalších prohlížečích využívajících jejich jádra. Na rozdíl od desktopů, kde se podíl Opery pohybuje jen v několika procentech, u mobilů má zatím Opera poměrně silné postavení, její podíl ale postupně klesá.

Opera přejde podle oznámení na WebKit postupně letos ve většině budoucích verzí prohlížečů pro smartphony a počítače. Opera mluví o většině verzí, u jakých verzí prohlížeče zatím na WebKit  nebo Chromium přejde není zatím jasné.

Zdroje: Opera, DSL.sk

Komentáře

Nahoru