Orangutan si zahrál hry s technologií Xbox Kinect

Lidé nejsou jedinými živočichy, kteří si krátí dlouhé chvíle hraním her. V rámci výzkumného projektu, který začal v pondělí, si orangutani v melbournské ZOO v Austrálii krátili dlouhé chvíle interaktivními projekcemi z Xbox Kinect. Podle e-mailového prohlášení od Microsoftu, který zařízení navrhl, se experiment zaměřuje na to, jak se umí orangutani učit a komunikovat pomocí technologií.

Unikátní projekt je první svého druhu. Vědci vytvořili hru zvanou „Zap“, která se vyznačuje promítáním červené tečky. Tečka při dotyku exploduje. Jakmile dvanáctiletý Malu zpozoroval červenou tečku, políbil ji.

xbox1

Dvanáctiletý orangutan Malu

Vědci mají v plánu sestavit více her, které by byly přizpůsobené osobnostem a zájmům orangutanů chovaných v zajetí. Ačkoliv v minulosti už byly použity tablety či jiná zařízení k podobným výzkumům, většinou to skončilo jejich zničením. Nespornou výhodou nového projektu je, že se v kleci orangutana nenachází žádný hardware.

xbox2

S Xbox Kinect si může orangutan krátit dlouhé chvíle v zajetí.

„Chtěli jsme něco více. Chtěli jsme něco, co mohou orangutani použít, kdykoliv se rozhodnou,“ vysvětlila zaměstnankyně zoologické zahrady Victoria, Sally Sherwen. „Myslíme si, že novými zkušenostmi podpoříme pozitivní chování. Tato forma digitálního obohacování může potenciálně zlepšit životní podmínky orangutanů.“

xbox3

Brzy by mohli lidé komunikovat s orangutany pomocí digitálních her.

Výzkum má trvat celý únor. Brzy by se mohly zoologické zahrady stát zajímavější a atraktivnější, protože člověk by mohl komunikovat s orangutany prostřednictvím digitálních her.

Zdroj / Foto: Mashable

Každý to rád bez pravopisných chyb.

Komentáře

Nahoru