Papež už není twitterovým rekordmanem. Kdo ho překonal?

Papež už není twitterovým rekordmanem. Kdo ho překonal?

Svatý otec až do minulého týdne držel jedno světové prvenství, jeho twitterový účet totiž sledovalo neuvěřitelných 39,5 milionu uživatelů. Teď už to neplatí, hlavu katolické církve totiž o několik set tisíc fanoušků předstihl americký prezident Donald Trump.

Papež jde s dobou

Papež František je kladným vztahem k sociálním sítím proslulý. Osmdesátiletý duchovní si oficiální twitterový profil @Pontifex založil v únoru 2012, tedy dokonce ještě před svým zvolením do funkce (k ní došlo o rok později). Denně zveřejňuje alespoň jeden tweet, zpravidla krátkou pozitivně laděnou větu ponoukající lidi k šíření míru a lásky v duchu křesťanských hodnot. Vyjadřuje se i k aktuálnímu světovému dění, známé jsou například jeho smířlivé názory na uprchlickou krizi či naopak odsuzující postoj k válečným konfliktům.
Naproti tomu papežova účtu na Facebooku se Františkovi příznivci zatím nedočkali, papež se totiž nechal slyšet, že této k sociální síti nemá důvěru. Svůj profil zde naopak provozoval jeho předchůdce Benedikt XVI.

Když Twitter vítězí ve volbách

Papež však pochopitelně není jediný, kdo si uvědomuje klíčový význam sociálních sítí. O jejich globálním vlivu se celý svět poučil loni v listopadu, když twitterové a facebookové příspěvky Donalda Trumpa bez nadsázky napomohly jeho vítězství v amerických prezidentských volbách. Politologové označují Trumpův přístup ke kampani jako revoluční. Momentálně se stal oficiálně nejsledovanějším světovým lídrem, „fandí“ mu totiž už 39,7 milionů lidí. Všechny tyto účty jsou pochopitelně aktivní a v řadě případů se jedná o falešné profily, ani to však nijak nesnižuje zásadní roli sociálních sítí jakožto významného politického nástroje.

Obama zatím vede

Statistiku zveřejnila americká agentura Burson Marsteller v rámci svého projektu Twiplomacy, který sleduje 890 twitterových profilů současných světových vůdců. Nezahrnuje tedy profily těch politiků, kteří již nejsou ve své funkci aktivní, přesto jejich slovo má stále velkou váhu. Například bývalý americký prezident Barack Obama si pravidelné tweetování rovněž velmi oblíbil a jeho účet má ke dnešnímu dni na 95 milionů fanoušků, tedy více než dvojnásobek oproti jeho současnému nástupci. Další velmi populární účty, které se v nově aktualizovaném žebříčku umístily na prvních příčkách, spravuje například indický premiér Nárendra Módí (35 milionů sledujících), turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (11 milionů) nebo král Spojených arabských emirátů (8 milionů).


I prezident je jenom člověk

Trump na Twitteru nezřídka zveřejňuje prohlášení, která mají reálné dopady například v ekonomické sféře. Jeho nevybíravé příspěvky dokážou zahýbat kurzem akcií, vyvolat napětí na globální politické scéně (což se v současné době názorně ukazuje v napjaté situaci s krizí na korejském poloostrově), ale umí i způsobit rozruch v řadách „prosté“ veřejnosti, když se ukáže, že i nejmocnější muž planety se někdy utne. Jako se to stalo na konci letošního května, kdy se na twitterové zdi Donalda Trumpa objevil záhadný příspěvek ve znění Despite the constant negative press covfefe (Navzdory neustále negativnímu tisku covfefe)„. Uživatelé sociálních sítí se předháněli v možných vysvětleních, než se ukázalo, že se s největší pravděpodobností jednalo o obyčejný překlep.

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru