Pásy, které zachraňují život

Zapnutí bezpečnostních pásů by měla být zautomatizovaná činnost, kterou uděláte jako první, když nasednete do auta. Aby vás pás opravdu ochránil, nestačí ho jen zapnout, ale také ho musíte pořádně dotáhnout. Myslíte si, že si bezpečnostní pás zapínáte dobře?

Kde se vzaly bezpečnostní pásy

  • 1903 – Louis Renault použil v autě pětibodový bezpečnostní pás.
  • 1959 – Nám známý tříbodový pás zkonstruoval Nils Bohlin a do svých aut ho nainstalovala švédská automobilka Volvo.
  • 1990 – Bezpečnostní pásy se musí v ČR povinně používat na všech sedadlech.

Použití bezpečnostních pásů se nevztahuje na profese, mezi které se řadí bezpečnostní sbory, horská služba nebo ozbrojené síly.

AZ_Pásy, které zachraňují život2

Aby vám pás zachránil život, musí těsně přiléhat k tělu. Zdroj: Flickr

Co na to čísla

Moderní bezpečnostní pásy už zachránily více než 1 000 000 životů. Díky jejich zavedení se počet těžkých a smrtelných úrazů výrazně snížil. Statistiky uvádějí, že nepřipoutaný člověk na předním sedadle umírá 6x – 8x častěji než připoutaný cestující. Na zadních sedadlech umírá dokonce 71 % nepřipoutaných.

Účinnost pásů je závislá na povaze srážky:

Druh srážky                          Účinnost pásů v %
čelní náraz

43

boční náraz

39

náraz zezadu

49

převrácení vozidla

77

 Věděli jste, že: Bezpečnostní pásy jsou nejúčinnější do rychlosti 50 km/h?

O vaši bezpečnost na cestách se postará nejen správně zapnutý pás, ale také dodržování pravidel silničního provozu a kvalitní pneumatiky od prověřených výrobců.

Jak správně zapnout bezpečnostní pás

  • Pás nesmí vést přes krk, ale přes rameno.
  • Po zapnutí pás dotáhněte tak, aby těsně přiléhal k vašemu tělu.
  • Bezpečnostní pás špatně přilne k tělu i v momentě, pokud na sobě máte například tlustou zimní bundu.

Předměty, které máte v kapse (klíče, mobil), vám mohou při nehodě zbytečně ublížit. Jsou vlastně překážkou mezi vaším tělem a pásem.

Příklad: Člověk o hmotnosti 90 kg váží při nárazu v rychlosti 50 km/h skoro 5,5 tuny. Přesně takovou hmotnost musejí bezpečnostní pásy udržet a pokud máte v kapse od kalhot nebo bundy nějaký předmět, je drcen stejnou vahou, kterou musí udržet pás. Pokud dojde ke zranění, nezapomínejte mít u sebe lékárničku, která může vám nebo spolucestujícímu zachránit život!

AZ_Pásy, které zachraňují život1

Předpínače pásy dotáhnou tak, aby bylo tělo zafixované do správné polohy. Zdroj: Flickr

Předpínače se vyplatí

Předpínače bezpečnostních pásů v případě autonehody pásy dotáhnou tak, aby tělo cestujících zafixovaly ve správné poloze. Kombinace airbagů a předpínačů výrazně snižuje riziko zranění. Některé automobilky používají automatické předpínače, které pás správně dotáhnou ihned po zapnutí.

Další bezpečnostní opatření

Především letní sezóna doslova vyzývá k výletům. Nezapomeňte si před každou jízdou zkontrolovat stav vozidla, pneumatik a správně si zapnout bezpečnostní pás. Hloubka vzorku na letních pneu by neměla být menší než 1,6 mm. Správná hloubka dezénu snižuje riziko aquaplaningu a zkracuje brzdnou vzdálenost. Vyzkoušejte třeba letní pneumatiky Continental, které vás bezpečně dovezou do cíle.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru