Pavel Durov: Bojovník za internetovou svobodu v Rusku

Ruský podnikatel Pavel Durov založil v roce 2006 sociální síť VKontakte – ruskou verzi Facebooku. Vkontakte má přes 420 miliónů účtů. Podle serveru Alexa.com je to nejnavštěvovanější sociální síť v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku, Moldavsku a Kazachstánu. A protože odmítal spolupracovat s úřady, bylo mu VKontakte Putinovou administrativou odebráno, Durov byl přinucen vzdát se svého podílu a vládu nad VKontakte převzal Mail.ru. V roce 2013 založil Pavel Durov komunikační síť Telegram. A historie se opakuje…

Přes sociální síť, komunikační aplikaci až k? Nejvyššímu úpisu kryptoměny v dějinách!

Telegram je komunikační platformou pro zhruba 200 miliónů lidí. Zákaz Telegramu oficiálně vstoupil v platnost tento týden. Durov se rozhodl bojovat za „internetovou“ svobodu tím, že začal rozdávat bitcoinové příspěvky těm, co založí anonymní VPN servery. Sám to nazval jako „digitální odpor – decentralizované hnutí pro digitální svobodu a globální pokrok.“ VPN servery pomáhají uživatelům obcházet celostátní zákaz, který zavedl ruský úřad pro komunikaci a média Roskomnadzor. Díky nim lze totiž zablokované služby, weby či aplikace opět používat.

Telegram je komunikační platformou pro zhruba 200 miliónů lidí.

Telegram je komunikační platformou pro zhruba 200 miliónů lidí.

Zákaz? Proč?

Ruský soud schválil zákaz minulý týden, což odůvodnil tím, že Telegram odmítl poskytnout státní zpravodajské službě šifrovací klíče, které by mohly použít k dešifrování uživatelských zpráv. Úředníci tvrdí, že potřebují přístup k těmto zprávám, aby mohli vyšetřovat a předcházet teroristickým incidentům. I přes soudní příkaz Telegram odmítl vydat uživatelská data.

Jak sám Durov uvedl: „Za posledních 24 hodin byl Telegram zakázán provozovateli internetu v Rusku. Důvodem je naše odmítnutí poskytnout šifrovací klíče ruským bezpečnostním agenturám. Pro nás to bylo snadné rozhodnutí. Slíbili jsme našim uživatelům 100% soukromí a radši bychom přestali existovat, než bychom tento slib porušili.“

Telegram uvedl, že od okamžiku, kdy zákaz vstoupil v platnost, nezaznamenal výrazný pokles uživatelů. Totéž ale nelze říci o dalších službách, jejichž IP adresy byly nevědomky zapletené do sítě kontrolního úřadu Roskomnadzor.

Durorovo prohlášení na Twitteru.

Durovovo prohlášení na Twitteru.

Ruská blokáda                                                                                   

Podle agentury Reuters Roskomnadzor zablokoval 18 podsítí a miliony IP adres – včetně některých, které používají populární online maloobchodní prodejci a bankovní poskytovatelé patřící společnosti Google a Amazonu. To vše, aby se zabránilo Telegramu využívat cloudové služby k obcházení zákazu.

Podpora ruské internetové opozice

Otázkou je, jak daleko může Rusko zajít, aby Telegram zrušil úplně. Ale společnost má dostatečné prostředky na to, aby vzdorovala cenzuře. Podle serveru CCN, společnost Telegram ve veřejných spisech uvedla, že již získala 1,7 miliardy dolarů právě díky soukromé nabídce digitální měny. Tuto částku se může pokusit zvýšit prostřednictvím následného veřejného prodeje.

 

 

Zdroje: Text: ccn.com, alexa.com, reuters.com/ Foto: twitter.com, facebook.com

Vystudovala dvouobor Česká filologie-Mediální studia na FF UP v Olomouci. Ve volném čase ráda vysedává s dobrou knížkou po kavárnách. Odmala se věnuje házené a hře na příčnou flétnu. Učí se italsky, je ráda ironická, a naopak nesnáší aroganci.

Komentáře

Nahoru