Dnes vyšlo 1 článků

Pavel Francírek: Vytvořil jsem dvě jedničky na trhu a naučil Čechy významu slova „chat“

Pavel Francírek: Vytvořil jsem dvě jedničky na trhu a naučil Čechy významu slova „chat“

Znáte nějakého člověka, který by takřka sám vybudoval dva projekty, jež můžeme označit za jedničky na českém internetu? Pokud ne, rádi vám v tomto článku jednoho takového představíme. Je jím Pavel Francírek, dle našeho názoru geniální programátor. Stál při vzniku služeb jako je seznamka Lidé.cz, xChat.cz, ale hlavně u auditu návštěvnosti – Toplistu.cz.

Pavel Francírek se narodil 28. dubna 1975 a s jeho prací se dennodenně setkávají miliony lidí. Toplist.cz obsahuje skoro 900 000 zaregistrovaných webových stránek a denně spočítá až 30 milionů návštěv na v něm zaregistrovaných stránkách. Do své kariéry si připsal i práci u společnosti Seznam.cz, kde se podílel na vývoji nejznámějších české seznamky Lidé.cz.

V našem rozhovoru vám přiblíží začátky jeho projektů, své názory na vzestup sociálních sítí na úkor seznamovacích služeb a mnoho dalšího.

Toplist.cz – na českém internetu rozhodně jednička:

Služba Toplist.cz slouží provozovatelům webových stránek k měření jejich návštěvnosti. Je poskytována zdarma, na českém internetu patří ve svém oboru na první místo a je dostupná i ve slovenské verzi.

Provozujete velice známý systém Toplist.cz, považujete jej za vůbec nejlepší podobný systém u nás?
Ano. Rozhodně je nejrozšířenější a nejbližší další česká konkurence nedosahuje ani desetinových čísel. Pochopitelně, je stále co zlepšovat. Ale v objemech, které Toplist obhospodařuje (mezi 150 až 200 milióny požadavků za den) se už musí počítat s úplně jinými nároky. Ono to zní jednoduše, vezmu PHP a za týden mám Toplist napsaný. A pár projektů, které evidentně s touto myšlenkou vznikly, jsem už zažil. Ale většina z nich končila s problémy na objemech, které jsem musel řešit v roce 2001.

Kdy se u Vás zrodila myšlenka na založení takového projektu? Co jste od toho tehdy očekával?
Bylo to v roce 1997. Kamarád Martin Michale, se kterým jsem později spolupracoval i na vytvoření Xchatu (tam ještě s Jirkou Vaníčkem), serveru Lidé.cz a dalších, vytvořil jednoduchou službu na měření zvanou „Topko“. Já v té době měl zkušenosti s SQL, které se on nechtěl tenkrát učit (smích), takže jsem začal psát novou verzi sám. 

Hodně mi vyšlo vstříc české zastoupení Microsoftu, takže první verze byla postavena na jejich technologiích (odtud koncovka .asp v měřícím kódu). To už dneska neplatí. Někdy v roce 2001 byl Toplist (skutečně asi za dva týdny) přepsán a premigrován na LAMP (P jako Perl) řešení.

Co se týče mých očekávání, tak nebyla moc velká. Rozhodně nezahrnovala slova jako startup, angel, investor, IPO apod. Spíš to bylo, a v mnohém stále je, snaha o zajímavou službu a zajímavé technické řešení.

Měli jste tehdy vůbec nějakou konkurenci?
Ano, konkurence se objevila téměř ve stejné době. Pár měsíců trvalo než sem si domluvil hosting na PVT, takže konkurenti měli několik týdnů náskok před ostrým startem Toplistu.

Začínal jste zcela sám nebo Vám s budováním Toplistu někdo pomáhal?
Na začátku byl Toplist čistě oneman show.

Jakým způsobem jste se tehdy dostali do podvědomí webmasterů? Jak jste je jinými slovy donutil dát si váš kód na svoje stránky?
V podstatě nijak aktivně. Dovědělo se to pár stovek stránek,  které do té doby používalo zmíněné Topko. A další rozšiřování bylo čistě “virální”…

Byly začátky Toplistu rychlé? Udělala tato služba poprask? Nebo to bylo spíše pomalejší?
Bylo to pomalejší. V podstatě to v první fázi kopírovalo rozvoj internetu v Čechách.

Kdy jste rozšířili svoje služby i na Slovensko? Bylo to hned od počátku?
Slovensko bylo poměrně složité. První verze vznikla už kolem roku 99. Bohužel nebyl tehdejší slovenský partner moc spolehlivý a dokonce o pár let později nechal doménu propadnout. Druhá verze byla vytvořena v roce 2006 a běží dodnes.

Máte do budoucna nějaké plány? Rozšíření Toplistu o další funkce, provedení nějakých změn…
Stále je co vylepšovat. V poslední době byla například vytvořena možnost uchovat a publikovat určitý report. (pozn. redakce: Objevit.cz o tom informovalo v rychlovce).

Stejně tak se pracuje na vylepšení služby Profi, jejíž nová verze snad už brzy půjde do veřejného testu. Některé vlastnosti Toplistu jsou pro český trh unikátní a bylo by škoda jich nevyužít.

Na Facebooku se neseznámíte a já vás naučil slovu „chat“:

S jakým jiným Čechem spojit slovo „chat“, než s Pavlem Francírkem? Kromě vývoje Lidé.cz a xChat.cz se podílel i na systému Xko, které vzniklo po koupi xChatu společností Centrum Holdings. Bohužel už zaniklo a to v říjnu 2009.

Stál jste u vzniku většiny těch největších chatovacích služeb v Česku. Pokračujete v této činnosti a věnujete se ještě podobným službám?
Ne, v současné době se komunitním službám věnuji už jen jako vzdálený pozorovatel.

Která z těchto chatovacích služeb podle Vás došla nejdál? Už se na jejich vývoji nepodílíte, je něco, co byste udělal jinak?
Každá novější verze byla pokročilejší. Mnohdy na jiných technologiích a principech (Perl vs. Python, databáze vs. memcache apod.), takže musela být napsaná od základu nově.

Pokud myslíte, co bych udělal jinak než jejich současní provozovatelé, tak bych se jim v první řadě začal věnovat. Na všech českých komunitních službách je vidět stagnace a čekaní na “až nás převálcuje Facebook”.

Jak podle Vás zasáhlo „objevení Facebooku“ seznamku Lidé.cz, u jejíhož vývoje jste také stál?
Rozhodně ne tak moc, jako jiné sociální služby. Jak jsem už řekl, princip Lidé.cz je trochu jiný. Služby založené na prezentaci a komunikaci omezených skupin dopadly tragicky (u nás Spolužáci, Libímseti, ve světě MySpace, Orkut a jiné). Lidé.cz takové ale není. Je založeno na komunikaci a to většinou lidí, kteří se potkávají až tam (rozdíl hospoda vs. sraz spolužáků ze školy). Takže pokud se lidé chtějí seznámit s někým novým, půjdou na Lidé a ne na Facebook.

Myslíte si, že podobné seznamky mají do budoucna ještě nějaký potenciál?
Určitě. Je to vlastnost, kterou Facebook nebo G+ nemají.

Od roku 2006 jste začal působit ve vývoji stream TV, jak vaše činnost probíhá a je stále aktuální?
Není, v Global Inspiration (tehdejšímu provozovateli Stream.cz) jsem byl do roku 2009 (viz. můj profil na Linkedin). Jako vedoucí vývoje jsem byl zodpovědný za výběr použitých technologií, které už tenkrát byly blízké těm, s nimiž sem měl zkušenosti ze Seznamu, a vedení týmu vytvářejícího samotnou aplikaci.

Co považujete za vrchol Vašeho podnikání? Dosáhl jste už něčeho, co už nejspíš nepřekonáte?
Naučil jsem Čechy významu slova „chat“. (smích) Ale vážně, vytvoření dvou služeb, které se samy staly českou jedničkou. Jistě, bylo by fajn to dokázat potřetí, ale není to tak jednoduché.

Co plánujete do budoucna? Budete nadále rozvíjet svoje projekty? Máte v plánu rozjet nějaký nový?
Co se týče profesionální kariéry, tak sem se internetu vzdálil. Ale umožňuje mi to získávat nové zkušenosti v oboru špičkových technologií a zátěží. Je možné, že tyto zkušenosti zase zpětně uplatním i pro internet.

Kromě Toplistu už dál rozvíjím jenom drobné služby “pro radost”. Např. jednoduchý wishlist Dekuju.cz, který se teď před Vánoci třeba může někomu hodit.

Pavlovi děkujeme za odpovědi a vám nabízíme prostor k diskuzi a případným dalším otázkám.

Komentáře

Nahoru