Petr Novák: Travel Hacking není jen o levných letenkách. Nutí vás přemýšlet kreativně (1/2)

Petr Novák: Travel Hacking není jen o levných letenkách. Nutí vás přemýšlet kreativně (1/2)

Umí procestovat půlku světa s doslova pár dolary v kapse. Dokáže najít nejlevnější letenky na Maltu. Dostane vás do Ugandy. Indie. Maroka. Na Mauricius. Zkrátka kamkoliv si umane. A co víc, nebude vás to stát jmění. Petr se totiž věnuje Travel Hackingu. A právě o tom si budeme povídat. Petr vám vysvětlí, jak cestovat levně po světě a neplatit víc, než musíte.

Ahoj Petře, na úvod tě poprosím o krátké představení – co děláš, co tě baví?

Je to klišé, ale snažím se dělat, co mě baví. Případně si v tom, co dělám, hledat zábavu. Věnuji se webdesignu, tvorbě webů pro klienty u nás v malém webovém studiu DaEnd.cz. Začínal jsem jako grafik a kodér a postupem času rozšířil působnost i do dalších oborů s tvorbou webů souvisejících.

V roce 2005 jsme s dvěma kamarády založili cestovní agenturu Suricata s.r.o. Vyvinuli jsme, na svou dobu hodně komplexní, rezervační systém pro ubytování a jeho prostřednictvím zprostředkovávali ubytování pro cizince. Nejprve v Praze a následně rozšířili působnost na Evropu. Byl to takový menší booking.com. 🙂

Petr na havajském ostrově Oahu.

Petr na svých cestách navštívil havajský ostrov Oahu.

Poslední dobou šířím a ventiluju do světa svůj pohled na zdravý životní styl přes FitPlan.cz a už tomu bude víc jak rok, co mám několik kurzů na Naučmese.cz. Jedním z nich je i Travel Hacking, který se stal velice oblíbeným, což do dnes moc nechápu. 🙂

Nechápeš?

Překvapil mě zájem i úžasná zpětná vazba účastníků. Do té doby jsem byl zvyklý lektorovat v komorním prostředí s kolektivem do 10 osob. Travel Hacking posunul hranici na 30 a více účastníků. Musel jsem řešit větší prostory, formu prezentace a další drobnosti. Jsem moc rád, že se kurz tak líbí.

První rada, jak levně cestovat? Prodejte televizi

Co to vlastně Travel Hacking je?

Travel Hacking vnímá každý trochu jinak. Pro mě je to možnost procestovat kus světa s omezeným rozpočtem. Být schopný navštívit velké množství zemí a poznat jejich kulturu bez nutnosti mít extrémně velké finanční prostředky. Stačí být dostatečně kreativní.

Při svých cestách nevynechal ani Pearl Harbor.

Při svých cestách nevynechal ani Pearl Harbor.

Travel Hacking je pro mě chytré, kreativní cestování.

Původně vznikl termín Travel Hacking v USA ve spojení se sbíráním bodů (mil), za které člověk získá bonusové letenky a další výhody. Co funguje relativně dobře v USA, bohužel nefunguje skoro vůbec u nás. Pokud se Travel Hackingu a sbírání mil věnujete ve Státech, máte celkem pohodlně za rok nasbíráno dostatek na letenku kamkoli na světě. U nás se míle tak pohodlně sbírat nedají, trvá to často více jak 2 roky a určitě si nakonec nezaletíte na druhý konec světa. Sbírat míle u nás se vyplatí jen specifické skupině lidí a člověk musí přemýšlet, kam za ně poletí.

Přitom cestování nemusí být drahé. Žijeme v relativně bohaté zemi, což nám umožňuje cestovat do levnějších zemí, i když nejsme sami extrémně bohatí.

Lidi si myslí, že je v cestování omezuje nedostatek zdrojů. Mnohem častěji to má co do činění se strachem a nejistotou. Svět je přece hrozně nebezpečné místo, každý den nám to ukazují ve zprávách. Jednoduchá rada: Prodejte televizi.

Havaj si Petr užil dosyta.

Havaj si Petr užil dosyta.

Když vidím super cenu a hodí se termín, hned kupuju

Jaká byla tvá první Travel Hackingová zkušenost? 

Asi první zkušenost jsem udělal (shodou okolností na měsíc přesně) před 10 lety. Chtěli jsme na pár týdnů navštívit kamaráda, který byl v rámci Erasmus programu půl roku na Krétě. Letenka se tehdy pohybovala kolem 10.000. Nic moc pro pracujícího, natož pro studenta. Vyhlídka bydlení několik týdnů zdarma u kamaráda, sic na podlaze, se nám zamlouvala, a tak jsme se nevzdávali a vymýšleli, jak se na ostrov dostat levněji. Vzhledem k charakteru místa moc možností nebylo. Buď letecky na jedno ze dvou letišť na ostrově, nebo lodí.

Díky kombinaci letenky s lodí jsme se nakonec na ostrov dostali za zlomek původní ceny. Tuším, že se náklady na zpáteční cestu pohybovaly kolem 3-4 tisíc korun. Celkem dost na dnešní poměry, ale tehdy jsme byli nadšení Travel Hackeři v plenkách. Koupili jsme levně letenku do Atén, strávili tam den prohlídkou města a odtud přejeli trajektem přes noc na Krétu.

Před měsícem jsme byli s manželkou na Krétě v Chanii na prodloužený víkend a cesta nás vyšla na něco kolem 1700. Tak nízké ceny jsou pro mě jak magnet. Jakmile na ně narazím a hodí se mi termín, kupuju.

Petr je zkušený Travel Hacker, koníčku se věnuje už 10 let.

Petr je zkušený Travel Hacker, koníčku se věnuje už 10 let.

Skvělý hack je, když získáš 5* hotel za cenu 3*

Jestli to tedy chápu správně, tak Travel Hacking je o cestování za zlomek ceny. Chce to asi pořádnou přípravu. Nebo improvizuješ? Jak se na cesty připravuješ? Které země už jsi takhle procestoval?

Nemám rád, když je Travel Hacking vnímán jako cestování za zlomek ceny. Tlačit za každou cenu náklady na minimum se nemusí vždy vyplatit. Stejně tak si můžeš za normální cenu zvýšit standard. Za drobný příplatek, ale i zdarma, se dostat v letadle z Economy třídy do Business, za cenu tříhvězdičkového hotelu získat pětihvězdičkový.

K samotnému nákupu letenek žádná velká příprava není nutná. Je to hlavně o flexibilitě. Připravujeme se až ve chvíli, kdy už máme koupeno, víme kam a kdy. Pak se plánuje a vymýšlí. To jsou příjemné starosti a děsně mě to baví. Každý má trochu jiný styl cestování. Já bohužel patřím mezi skupinu lidí, co musí mít naplánovaný každý den a chce toho vidět co nejvíc. Tudíž pořád v pohybu. Uvědomuji si, že to není nejlepší způsob a občas stojí za to neplánovat a zastavit se. Většinou se mi ale plánování vyplácí. Snažím se dopředu zjistit nejlevnější možnosti dopravy v cílovém místě, zajistit ubytování, pokud vyjde levněji dopředu, a mít plán B, kdyby nevyšel plán A. Baví mě vymýšlení cesty a mám radost, když na místě vše vychází přesně podle plánu, nikde se nezasekneme a neřešíme „Co teď?“

V Malajsii si Petr vylezl na horu Kinabalu (Borneo).

V Malajsii si Petr vylezl na horu Kinabalu (Borneo).

Většinou nás od cestování brzdí nedostatek času

Je nutné mít neustále sbaleno? Uvidím, že někde najednou klesla cena letenky na minimum a musím odletět zítra. Stává se tohle často? A vlastně – je to jeden z pilířů Travel Hackingu?

Na kurzu Travel Hackingu lidem ukazuju, že není problém sehnat levnou letenku. Problém je, že na to většina z nás nemá čas. Když víte, jak na to, je levných letenek k dispozici opravdu mraky. Nakonec zjistíte, že vás od cestování brzdí něco jiného. Mě především nedostatek času. Last minute levné letenky a odlety na poslední chvíli nejsou zas tak časté, ale také se objevují. Pak je to o pracovní flexibilitě, dostatku dovolené a podobných věcech.

Manželka pracuje v korporaci a jako zaměstnanec si nemůže dovolenou vybírat tak, jak naskakují levné letenky. Většinou kupujeme měsíc až tři dopředu.  Na cenách na poslední chvíli Travel Hacking určitě nestojí, ale je to jedna z legitimních možností, jak získat levně letenku nebo ubytování.

V cestovním deníku nesmí chybět jižní Španělsko.

V cestovním deníku nesmí chybět jižní Španělsko.

Jak je možné, že letecké společnosti si mohou dovolit prodávat letenky za tak nízkou cenu, když normálně stojí několikanásobně více?

Doby, kdy se za letenku z Prahy do Amsterdamu platilo 50-60 tisíc v Economy třídě, jsou naštěstí dávno pryč. S příchodem nízkonákladových dopravců, kteří si spočítali, že to jde i mnohem levněji, se museli přizpůsobit i velcí dopravci. Skoro v každém letadle máte levná a drahá sedadla. Někdy nastane chyba v systému, protože nic není dokonalé, a vy jí využijete. Někdy je akce a vám se podaří koupit prvních pár levných letenek. Další už budou dražší. Důležité je včas se k akci dostat a nebýt zahlcen informacemi.

AIRBUS A320-200 je letadlo s krátkým až středním doletem (vlastní je například WizzAir). Kapacita letadla je 180 míst. A380 je letadlo s dlouhým doletem a největší stroj společnosti Airbus s kapacitou až 880 pasažérů. Skoro na každém letu je pár míst hodně levných, někdy i pod cenou nákladů. Stačí se k nim včas dostat. To, že jste koupili pod nákladovou cenou, znamená, že jiný pasažér vaši letenku doplatil. Často se jedná o obchodní cestující, kteří musí letět, ať to stojí, co to stojí, a letenky hradí firma.

Travel Hacking není jen o levných letenkách.

Travel Hacking není jen o levných letenkách.

Čím širší požadavky na termín a destinaci, tím levněji

Jak vlastně ty sám vychytáváš tyhle ceny? Máš na to nějaký speciální systém? Program? A nebo na to existují nějaké weby, které ceny letenek sledují?

Pro vychytávání letenek nepoužívám žádný speciální sytém. Snažím se propojovat a využívat dostupné systémy na internetu. Stránek, které sledují letenky, existují mraky, a každý podle mě zná alespoň jedny. Stejně tak určitě znáte nějaký vyhledávač letenek. Já doufám vím o všech, co za to stojí, a tak krom vlastního hledání využívám i hledání jiných. Jak jsem říkal, když se do toho člověk ponoří, zjistí, že levných letenek jsou spousty. Dobré je vědět, co je ještě levná letenka ,a co už ne. Jestli je možnost, že cena ještě klesne, nebo ne. Jak na to, vysvětluju lidem na kurzu Naučmese.

Pokud chcete najít rychle levnou letenku, platí jednoduchá rada. Nebuďte příliš specifičtí. Pravděpodobnost, že narazíte na letenku za skvělou cenu z Prahy do Bangkoku s odletem přesně 15. září a návratem za 14 dní, je mizerná. Pravděpodobnost, že někdy v září až říjnu seženete zpáteční letenku pod 10 tisíc někam do Asie, je dost vysoká.

Někdy je výhoda jet hned, jindy Petr s ženou plánují cesty měsíc až tři dopředu (Stromboli).

Někdy je výhoda jet hned, jindy Petr s ženou plánují cesty měsíc až tři dopředu (Stromboli).

Není to jen o letenkách. Spočítejte si životní náklady

Je Travel Hacking jenom o sledování letenek a nebo zkrátka o všem, co s cestováním souvisí? A sice nestačí řešit jen cenu letenek, ale i ubytování za dumpingové ceny? A dá se to vlastně všechno takto skloubit? A nebo to je jen o tom, že na některé z nejdražších položek (letenka, ubytování, jídlo) ušetříš, co se dá?

Jediné náklady, které člověk většinou musí na cestě vynaložit, jsou za letenku, ubytování a jídlo, případně pojištění. Ty se snaží Travel Hacking minimalizovat. Určitě nejde jen o letenky. Vcelku pravidelně je možné sehnat hodně levnou letenku z Brna do Londýna. Cesta z letiště v Londýně do centra města k Big Benu tě bude pravděpodobně stát víc, než samotná letenka.

Travel Hacking je o překonávání strachu a nejistoty. Bydlet můžeš v luxusní vile na pobřeží a zadarmo. Nutno podotknout že zcela legálně. Stačí překonat strach a něco dát. Nemyslím peníze, lidé rádi někoho ubytují a postarají se o vás za sdílení příběhů, za to, že poznají vaši kulturu, že poznají vás.

Ubytování nabízí víc možností než doprava. Člověk může bydlet za nulové náklady, levně pod stanem uprostřed Londýna (opět zcela legálně), v klášteře, penzionu až po klasický hotel. Je jen na nás, jak moc jsme ochotní vystoupit ze zajetých stereotypů a zkusit něco nového.

Výstup na sopku Stromboli patří k nezapomenutelným zážitkům.

Výstup na sopku Stromboli patří k nezapomenutelným zážitkům.

Jak moc se dá ušetřit při cestování na jídle? Mohl bys hodit do placu nějaké tipy?

Na jídle se dá ušetřit hodně a není to žádná věda. Většinou stačí použít selský rozum, zamyslet se nad tím, jak se levně najíte doma, a podle toho se chovat i na cestách.

Určitě si nepůjdete sednout do restaurace na Václavském náměstí. Jednoduchá rada je „Stravujte se tam, co místní, ne tam co turisté.“ Většina lidí na dovolené neví, mají strach, tápou a chtějí jistotu. Nakonec končí v nějakém celosvětovém řetězci rychlého občerstvení. To není chutná ani levná varianta. I u nás vychází nejlevněji stravování doma. Když je možnost někde si jídlo připravit, volím tuto variantu. I proto, že mé požadavky na stravu jsou dost specifické.

Hrozně rád používám stránky numbeo.com, které by měl znát každý Travel Hacker. Jde o celosvětovou databázi nákladů na život v jednotlivých městech. Díky webu jste schopni v zásadě na korunu přesně zjistit, co vás bude celá cesta stát. Dozvíte se, co stojí jídlo v restauraci, voda, káva, kola. Zjistíte, kolik stojí jednotlivé potraviny, pokud si budete chtít vařit. Dohledáte cenu za lístek na MHD případně taxi nebo litr benzínu. Dozvíte se, kolik stojí oblečení. Díky tomuto webu jste schopni zjistit dopředu náklady na cokoli.

Před cestou si zjistěte životní náklady v dané zemi. I na jídlo.

Před cestou si zjistěte životní náklady v dané zemi. I na jídlo.

Díky numbeo.com získáte dokonalou představu o množství peněz, které budete potřebovat, pokud se rozhodnete vyrazit do světa jako digitální nomád. Můžete si najít destinaci, kde jsou náklady na život poloviční ve srovnání s Českou Republikou, a vypravit se tam. Asi proto mám tak rád Asii, jsou tam výrazně nižší náklady na život.

Jaký nejhorší pokrm jsi kdy jedl a kde?

Nejhorší jídlo na cestách je McDonald´s. Když už člověk musí vlézt do fastfoodu, tak alespoň do nějakého, který nezná. Nechápu lidi, co jedou přes půl světa, aby se nakonec najedli v prefabrikovaném McDonaldu. Taky se mi to stalo, ale snažím se podobným situacím vyhnout, co to jde.

A jak se naopak dobře najíst?

Jednoduše. Zkoušejte vše lokální.

Jezte lokálně, radí Petr a přidává ukázku ze Singapuru.

Jezte lokálně, radí Petr a přidává ukázku ze Singapuru.

Překonejte obavy, odměnou budou báječné zážitky

Ještě naťukněme to ubytování. Takže jak to je se spaním v 5hvězdičkových hotelech s All Inclusive? Asi nic levného, že? Musím při levném cestování snížit nároky na kvalitu ubytování?

V žádném případě. Jak jsem říkal, Travel Hacking není o tlačení nákladů na minimum a snižování si standardu. Je to i možnost sáhnout si na lepší standard za normální cenu. Jeden z nejlepších Travel Hacků je, když můžete bydlet v 5* hotelu za cenu 3*. Toho se dá docílit několika způsoby. Nejzajímavější je asi formou aukce. Stejně tak můžete koupit zájezd na Maledivy All Inclusive v hodnotě 70 tisíc za 20 tisíc.

Nároky na ubytování máme každý jiný. Není nic jednoduššího, než si před odjezdem spočítat, co mě ubytování v dané destinaci bude na základě mých nároků stát. Když vidím, že je to opravdu laciné, a jsem ochoten si připlatit, zvyšuji standard ubytování.

Oprava auta na Havaji. Petr radí mít vždy v záloze plán B.

Oprava auta na Havaji. Petr radí mít vždy v záloze plán B.

Musel jsi v zahraniční už spát pod širákem, jelikož jsi nesehnal žádné ubytování? A pokud ano, tak měl jsi to štěstí, že pršelo :-)?

To je klasická obava. Co když neseženu ubytování? Co když budu muset zůstat na ulici v cizím městě? Vytváříme si v hlavě strachy ještě dřív, než k nim vůbec dojde, a ze zkušenosti vím, že k nim v 99% případů nikdy nedojde. Většina jich vznikne a zanikne pouze a jen v naší hlavě.

Nikdy se mi nestalo, že bych nesehnal místo na přespání. Cesty plánuji tak, abychom vyzkoušeli všechny možnosti ubytování, které se nabízí. Kombinujeme spaní na pláži pod širákem s luxusními hotely, bydlením v soukromí i v zaplivaných hostelech. Jednoho to obohatí o spousty zkušeností a zážitků. 🙂

Taky nám pod širákem při spaní na pláži zapršelo. Znamenalo to přesunout se do malého autíčka, které jsme měli pronajaté, a přespat v polosedě na sedadlech. Nic příjemného, ale ani tragického. 

Momentka z výstupu na majalskou horu Kinabalu (Borneo).

Momentka z výstupu na malajskou horu Kinabalu (Borneo).

Je Travel Hacking zaměřený jen na cestování letadlem? A nebo se dají aplikovat podobné techniky i na cestování autem, vlakem či autobusem?

Travel Hacking určitě není jen o letadlech. Často se člověk právě díky chytré kombinaci letadla, vlaku, spolujízdy, lodí a autobusů dostane na mnohem zajímavější cenu. Hodně lidí se bojí, že stráví moc času na cestách, a je to pro ně únavné. Podle mě je to zábavné a cesta většinou netrvá déle než den. Pak je jedno, jestli daný den strávíte o 4 hodiny déle ve vlaku, nebo méně. Nakonec je to stejně den na cestě plus mínus 4 hodiny. Často tento čas využívám k práci.

Co cestování a alkohol? Jak to spolu jde dohromady?

Rozhodně, pokud člověk pije alkohol. Alkohol sbližuje. 🙂 Alkohol je metla lidstva….

Kouzelný pohled na noční Sicílii.

Kouzelný pohled na noční Sicílii.

Bydlet se dá levně. Buďte kreativní či zkuste Couchsurfing

Pokud cestuješ tímto způsobem, určitě u toho potkáš hodně lidí, místních, prosákneš do kultury. Co zajímavého ses (o sobě i ostatních) naučil?

Cestování „neturistickým“ způsobem ti umožní za relativně krátký čas poznat danou zemi zevnitř. Zjistit, jak fungují a žijí místní lidé. Máš možnost jít až k nim domů a hodiny si jen povídat. Je to náročnější než klasický zájezd, ale zábavnější. Není to nejlepší cesta a vůbec ne jediná. Jen další možnost, jak cestovat. Chápu, že někdo chce být týden rozvalený na pláži a na nikoho za celou dobu nepromluvit. Pro mě je válení se na pláži vyčerpávající, když chci být sám se sebou, chodím po horách.

Možností, jak poznat jiné kultury, je mnoho. Nejoblíbenější je asi Couchsurfing, o kterém u nás určitě ví nejvíc Michelle Losekoot alias Růžová panda (s Michelle jsme si podívali nejen o couchsurfingu). Pořádá i Couchsurfing kurzy na Naučmese. Jestli Couchsurfing neznáte, nebo znáte, ale neprovozujete, určitě zajděte k Michelle na kurz. Nás to donutilo začít. 🙂

Couchsurfing si Petr vyzkoušel třeba na Havaji.

Couchsurfing si Petr vyzkoušel třeba na Havaji.

Prostřednictvím Couchsurfing máte možnost poznat dokonale místní kulturu, aniž byste dané místo navštívili. My jsme se takto dozvěděli neuvěřitelné množství zajímavostí a informací o Singapuru. Byli jsme tam 3 dny v rámci cesty po Malajsii. Spali v hotelu, běhali po památkách, klasika. Až když jsme si doma ubytovali partu Singapurců, zjistili jsme, jak zajímavý tento mini stát ve skutečnosti je. Jak místní přemýšlí, chovají se, k čemu jsou od malička vychováváni. Takovou zkušenost jinde nevezmeš. Kdo má doma volný gauč, může začít.

Pokračování rozhovoru již brzy…

Zdroj fotografií: Archiv Petra Nováka

Komentáře

Nahoru