Dnes vyšlo 1 článků

Váš Playstation 4 dost možná vyrobí čínští studenti

O příšerných pracovních podmínkách jsme tu psali několikrát. Teď tu máme něco podobného. Foxconn věří, že ve studentech je budoucnost. Tedy alespoň soudě podle dohody s čínským Xi’anským ústavem technologií, který poslal více než 1000 studentů na stáž na montážní linku pro nadcházející Playstation 4.

Nemají na výběr, prostě musí

Váš Playstation 4, který se u nás v Česku bude prodávat od 16. prosince, dost možná vyrobí vysokoškolští studenti, kteří jsou na stáži v továrně.

sony-unveils-the-playstation-4-1

Inženýrským studentům z Xi’anského institutu technologií bylo řečeno, že pokud se neúčastní stáže, nedostanou šest studijních kreditů. Bez těchto šesti kreditů je ale podle čínských pravidel nemožné stát se úspěšným absolventem školy.

Během vnitřního vyšetřování se zjistilo, že studenti byli zařazeni do výroby na noční směny a přesčasy. Foxconn k tomu po skončení vyšetřování řekl následující:

„Byla přijata bezprostřední opatření, která by měla vše přivést do plného souladu s naší politikou.“

Studentští stážisté už by se tedy přesčasů a nočních směn obávat neměli. Neměli. To ale neznamená, že se jich opravdu obávat nemusí.

Je to vlastně pro dobro studentů

Podobné stáže navíc fungují na mnoha místech v Číně. Společnost uvedla, že přece studentům poskytuje „možnost získat praktické pracovní zkušenosti a školení, které po ukončení studia podpoří jejich úsilí o nalezení zaměstnání.“

Stáž však vypadá pochybně ještě z jednoho důvodu. I když by už v současné době studenti měli pracovat pouze na denní směny, odpracovávají stejné hodiny a vykonávají stejnou práci jako běžní Foxconn pracovníci – lepí díly, nalepují nálepky apod. Podle Foxconnu prý získávají i stejný plat jako běžní pracovníci.

FoxconnWorkers

Čínská pracovní síla klesá, tak nasadíme studenty

Studentské stáže mají zřejmě své opodstatnění. Foxconn se začal potýkat s klesající čínskou pracovní silou a zakladatel Terry Gou minulý víkend přiznal, že největší starosti mu způsobuje právě fakt, jak najde dostatek pracovníků, aby naplnil své továrny.

„Mladá generace nechce pracovat v továrnách. Chtějí pracovat v oblasti služeb, internetu nebo nějaké jiné snadnější a uvolněnější práci. Mnozí pracovníci se stěhují do sektoru služeb a ve výrobním sektoru je celková poptávka větší než nabídka.“

A tak největší čínský soukromý zaměstnavatel, který zaměstnává více než 1 milion lidí, našel řešení v tom, že bude získávat stážisty. Za podobnou dohodu, v níž studenti z Huaiyinského institutu technologií pracovali na montážní lince iPhonu 5, byl Foxconn již jednou kritizován. Tehdy, stejně jako dnes, namítal, že studenti mohli kdykoliv svobodně odejít. Ale znáte to. Kdo ví, jak to všechno je.

Zdroje a obrázky: Mashable, Quartz, egmnow

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru