Počítač, který předpoví budoucí choroby

Počítač, který dokáže předpovědět infekční onemocnění ještě před jejím vypuknutím? Na první pohled se může zdát, že se jedná o scénář sci-fi filmu v režii Philipa K. Dicka. Nicméně ve vědě hranice sci-fi neexistují. V nové studii se snaží vědci naučit počítač analyzovat informace o savcích, jež přenáší nebezpečná onemocnění. Tyto informace potom počítač spojí s podmínkami a přesně zjistí možné ohnisko pandemie.

2679758872_9ebc5f5974_b

Vědci užili takzvané strojové učení, kdy se počítače učí s cílem rozpoznat vzorce ve velkých datových sadách. Poté počítač může předpovědět pohyb nebezpečných bakterií, virusů a plísní. Díky lepší predikci je možné vytvořit mechanismus prevence a současně zefektivnit reakci na možnosti vypuknutí nákazy.

Když bakterie přeskočí ze zvířete na člověka

Vysoké procento infekčních onemocněních propukne v okamžiku, kdy bakterie, virus či houba přeskočí ze zvířete na člověka (zoonóza). Aby mohlo být předpovězeno, kdy a kde infekce propukne, jsou žádoucí nadlidské schopnosti.

 „Myslím, že tato studie skutečně zatřese vědeckou komunitou,“ řekl Lynn Martin, ekolog onemocnění z University of South Florida.

5279772517_d5b81fba0e_b

Analýza zredukována na hlodavce

Tim Barbary Han, pracovník ekologického institutu v Mikbrooku, zredukoval analýzu výhradně na hlodavce, nositele mnoha přenositelných chorob. Hlodavci kvůli zoonóze žijí rychlý život a umírají v mladém věku. Tato zvířata se nachází v různých zeměpisných šířkách, mají předčasnou reprodukci a také po sobě zanechávají velké množství potomků. Vědci stále bádají v otázce, proč je zrychlený cyklus jevem pouze nakažených hlodavců. Onemocnění se tak šíří velmi rychle, z čehož mají radost především paraziti.

 „I když hlodavec za šest měsíců zemře, stále je schopný mít pět vrhů,“ řekl Han.

5279781433_2e8b942db0_b

Moderní počítačový program k analýze chorob

Tým vědců sestavil počítačový program, který má sloužit k analýze velké databáze obsahující informace o životě a návykových hlodavců (geografická různorodost, reprodukční strategie). Software je schopen vyhodnotit 86 různých proměnných, mezi něž patří například velikost těla, délka života, hustota populace, způsob lovu a počet mláďat a další. Tento model má 90% přesnost a identifikoval na 150 nových zvířecích druhů, které by mohly onemocnění šířit.

Na základě výzkumu tým mohl identifikovat hlavní místa nákazy, kde je největší šance, že se onemocnění přenese z hlodavce na člověka. Jedná se o oblasti Středního východu, Střední Asie a Amerického středozápadu. Jedná se o velmi důležitý výzkum, který povede k pochopení dynamiky živočichů a lidí. Tento výzkum může přinést různé údaje, díky nimž je potom možné lepší a přesnější mapování možného onemocnění.

Zdroj: Science Mag

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru