Podnikatelé mladé generace: V čem tkví jejich úspěch?

Podnikatelé mladé generace: V čem tkví jejich úspěch?

Bill Gates byl starý pouhých 20 let. Steveu Jobsovi bylo 21. Warren Buffett – 26 let. Ralph Lauren – 28 let. Estée Lauder – 29 let.

Když je vám něco přes dvacet, máte ještě dostatek energie.

Tato dnes kultovní jména nosí (nosili) lidé, kterým bylo něco přes 20, když začali podnikat. Jejich podniky je pak vynesly do nejvyšších výšin a jejich úspěchy se zapsaly mezi ty největší v historii. Vezměme v úvahu toto: mnozí z těch, kteří měli opravdu pozoruhodné inovační nápady a založili známé společnosti (podívejme se i na Google, Facebook či Twitter) byli mladší 30 let. Mark Zuckerberg začal s Facebookem dokonce dříve, když mu bylo 19, a ve 20 letech se pak přestěhoval do Kalifornie, aby se mohl naplno věnovat podnikání. Početl lidí, kterým je od 20 do 30 let, v tomto odvětví stále roste.

Takže je to o tom, že mladí mají za sebou léta dospívání, která je tolik inspirovala pro úspěch? Má s tím opravdu co do činění věk? Má. A zbytek těch starších – dokonce i těch o málo starších – ponechává trochu v nevýhodě.

Když je vám něco přes dvacet, díváte se na svět jinýma očima.

Říká se, že mladí lidé přinášejí nový pohled na problémy a výzvy, dívají se jinýma očima, zatímco mnozí starší už by problém vzdali. Michael Moritz ze Sequoia Capital kdysi popsal fenomén fenomén 20-něco letých podnikatelů jako generaci lidí, „kteří nevidí žádné harnice, nevidí žádné limity, nevidí žádné překážky, které by nemohli zvládnout – to je to nejvíce stimulující prostředí, ve kterém můžete být. Lidé do 35 let jsou lidé, kteří mohou provést změnu. Pokud jde o nové nápady, lidé nad 45 let jsou v podstatě mrtví.“

Mladí mají dostatek energie, nepřipouští si, že by je mohlo něco zastavit.

Může to být pravda nebo nemusí, ale je to jen část celého příběhu.

Když je vám něco přes dvacet, nemáte žádné peněžní závazky.

Peter Thiel, spoluzakladatel PayPal, a nyní investor, který podporoval i Facebook, má chladnější teorii, která by to mohla vysvětlovat: Konec konců je to o penězích.

„Kolik znáte lidí, kteří ve svých mladých letech řekli, že mají v plánu pár let pracovat a ukládat nějaké peníze do banky, aby později mohli naplnit svoji vášeň a založit vlastní podnik? V praxi se to téměř nikdy neodehrává tímto způsobem. To, co se stane, je, že lidé po určité době vydělávají dobré peníze a obvykle je všechny utrácí. Koupí si dům nebo mají nejrůznější jiné povinnosti, takže už je to velmi obtížné.“

A jsou to právě mladí lidé, kteří nemají co ztratit. Nemají žádné hypotéky, nemají nic na práci kromě případného zaměstnání, a jsou to často ti, kteří jsou ochotni vzít na sebe největší rizika. Jistě, oni jsou talentovaní. Ale je to hlavně záležitost jejich vytrvalosti a nadšení, touhy zůstat až do 6 hodin vzhůru u práce při popíjení Red Bullu. To je ten rozdíl mezi zaměstnancem a podnikatelem.

Když je vám něco přes dvacet, vypadá to, že s v dnešním digitálním světě vyznáte.

A se stálým rozvojem technologií získávají mladí lidé ještě větší pocit důvěryhodnosti od starších lidí, kteří se bojí, že už by se do těchto nových technologií nedostali, nenaučili by se s nimi pracovat. Od 60. let minulého století a hlavně se vzestupem počítačové éry jsou starší lidé mnohem více ochotní přenechávat možnosti práce talentovanějším 20-něco letým.

Byla by tak bohatá úroda podnikatelských úspěchů mladých možná bez digitálních technologií? Jistě. Ale rychlost digitálního věku jejich výstup urychlila.

Dnes to ale začíná být trochu jinak, i když je vám něco přes dvacet…

To neznamená, že většina 20-něco letých je úspěšných. Není. Po pravdě řečeno, nezaměstnanost lidí ve věku 16 – 24 let je dvojnásobná oproti celkovému průměru.

A jedním z největších problémů, kterým nová generace čelí, a zároveň tím, co může zabránit dalším vizionářským podnikatelům uspět, je ohromující nárůst v úrovni zadlužení vysokoškolských studentů. Pokud má Peter Thiel se svou teorií pravdu, bude pro mladé lidi stále těžší a těžší riskovat, protože budou zničeni povinnostmi ještě před tím, než začnou.

No a jste-li starší než 29 let a stále se vám ještě nepodařilo ohromit svět, nezoufejte. I někteří starší lidé měli velké úspěchy. Například Thomas Edison vynalezl fonograf také až ve 30 letech.

Zpracováno podle: New York Times

Komentáře

Nahoru