Poslední check před startem: Máte pojištění dronu?

Poslední check před startem: Máte pojištění dronu?

Investice do nového dronu je jedna věc, ale částky za jeho opravu po haváriích jsou věc druhá a je s ní třeba počítat – obzvlášť pokud jste začínající pilot, nebo se chystáte experimentovat. Jak si nezkazit radost hned po prvním crashi a neinvestovat do oprav víc než do nového dronu?

Nezruinujte se na opravách

K nám do DronPro se uchylují piloti se svými pochroumanými miláčky velmi často. Nejčastěji k nám chodí s drony po pádu, kdy dojde k poškození kamery, motorů, regulátorů, trupu nebo podvozku. V tomto případě mrkneme na závažnost následků pádu, naceníme opravu a vy se rozhodnete, zda do opravy jít.

Další velkou kapitolou jsou utopené drony. V tomto případě nechceme zklamat vaše naděje, ale oprava utopeného dronu se nevyplatí a stojí skoro stejně jako nový dron. Při kontaktu dronu s vodou se totiž obarví kontrolní štítky a servis nekompromisně vymění celé tělo včetně elektroniky.

Řešením, jak se vyhnout velkým částkám za opravu je sjednat si pojištění dronu, nebo využít speciálních záručních programů přímo od výrobce dronu.

Pojištění pro drony DJI

Pokud jste si vybrali dron DJI, jako nejchytřejší způsob “pojištění” se jeví služba DJI Care Refresh. Ta je vždy naceněná pro konkrétní model DJI (čím dražší dron, tím dražší služba Care Refresh – pro model Spark stojí služba kolem 1900 Kč). Jde vlastně o rozšířenou záruku na principu 2 výměn poškozeného dronu za nový kousek. Zjednodušeně řečeno – 2x rozflákáte dron a 2x dostanete úplně fungl nový přímo od DJI.

Zní to jako pohádka, ale má to i své háčky – dron nemůžete ztratit, vždy musí dojít k výměně kus za kus. Krytí se nevztahuje na krádež dronu, což většina běžných pojištění zahrnuje (viz další odstavec). DJI Care Refresh platí také jenom 1 rok a nelze ho prodloužit. V DJI asi předpokládají, že za rok už s dronem budete létat jako bůh a žádná nehoda vám nehrozí.

Komplexní pojištění dronu a další pojistné produkty pro drony

Dron si dnes můžete pojistit u známých pojišťoven, jako jsou ČSOB, Allianz a další, ale zatím jediná společnost Suri umožňuje sjednat pojištění on-line, takže vám platí ihned a do 2 týdnů od koupě nového dronu navíc nemusíte dokládat fotografie stroje.

TIP: Pokud máte stroj těžší než 25 kg, nebo používáte dron pro komerční účely (máte povolení k létání a leteckým pracím od ÚCL), musíte dron ze zákona pojistit proti odpovědnosti. Pojištění pro komerční piloty je samozřejmě dražší, než pro hobby piloty (startuje na 6500 Kč a kryje škodu až do 26 mil. Kč).

Můžete si vybrat:

  • Pojištění odpovědnosti, které kryje případnou způsobenou škodu na cizím majetku a startuje na zhruba 1000 Kč s krytím do výše 1 mil. Kč. Tzv. pojistku na blbost doporučujeme všem pilotům bez rozdílu jako prevenci.
  • Komplexní pojištění dronu, které v sobě kombinuje pojištění odpovědnosti (škoda na cizím majetku) a havarijní pojištění (škoda na vašem stroji). Vedle pojistného (začíná na 2000 Kč) ovšem počítejte i zhruba 10% spoluúčastí, jako tomu bývá u autopojištění.

TIP: Pojištění obvykle platí buď pro ČR, pro ČR/SR, nebo pro Evropu. V případě, že se chystáte za hranice působnosti vašeho pojištění, zkonzultujte to předem se svým pojišťovákem. Doporučujeme také navštívit stránky www.droneregulations.info, kde získáte podrobné informace k legislativě a případnému pojištění v zemi, do které se chystáte.

Na závěr vám dáme jednu zásadní radu: Nikdo vám škodu z pojištění neproplatí, pokud nebudete létat v souladu s platnou legislativou!

Zdroj, text/foto: dronpro.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru