Potřebují programátoři vysokoškolské vzdělání?

Potřebují programátoři vysokoškolské vzdělání?

Potřebují programátoři vysokoškolské vzdělání. A musí umět jazyky? A pokud ano, tak kolik a jaké? To jsou samo o sobě dosti  zajímavé a důležité otázky a váží se na ně další aspekty ohledně programování.

Nejdříve se podíváme na to vysokoškolské vzdělání.

Říká se, že v dnešní době by měl mít vysokou školu každý. Budou se na vás hned jinak dívat, lépe seženete práci a prostě budete mít vysokou. Takže spousta lidí na vysokou chodí opravdu jen proto, aby ji měli. Aby měli před jménem ten titul, který okamžitě dává najevo, že jsou chytří. Tedy většinou se to tak bere. Žádný titul samozřejmě výši vaší inteligence nedokládá.

A to, že jste vystudovali vysokou, taky neznamená, že něco umíte. Ať chcete nebo ne, studovat na vysoké je z velké většiny o tom, že se budete učit nazpaměť různé informace. Praktických dovedností se tam naučíte minimálně. 

Ano, programovat tam budete. Ale zadají vám nějakou úlohu a vy ji budete muset vyřešit. Obvykle co nejrychlejším nebo nejkratším způsobem. To je sice fajn, ale co vám to dá do života? Kdybyste nebyli na té vysoké, už byste někde pracovali. A tam byste se naučili daleko potřebnější věci. Nejvíc se totiž stejně naučíte praxí. A praxi získáte tím, když budete pracovat. Jenže to zase nebudete mít ten titul, že jo.

Nestačí znát programovací jazyky

S jazyky je to ovšem jinak. O těch programovacích se tentokrát bavit nebudeme, to je trošku jiná kapitola. Budeme si povídat o těch cizích. Ne, opravdu ne o jazyku vašeho souseda nebo vašeho šéfa. O cizích jazycích, kterými se domluvíte v zahraničí. Protože kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem, že jo.

A potřebuje to programátor? No, ono by se dalo všeobecně říct, že cizí jazyk se vám hodí v jakémkoliv povolání. V 21. století je svět globální a často se potřebujete domluvit s někým z jiné země. Nejpotřebnější je bezpochyby angličtina. A to určitě i pro programátory. Vychází z ní totiž většina programovacích jazyků. Jen uvažme, vždyť i ty základní syntaxe, jako jsou podmínky nebo cykly, se zapisují pomocí anglických slovíček.

Jenže kde se tu angličtinu nebo jiné jazyky naučit? Asi každý zná tu radu, že jazyk se nejlépe naučíte, když vyjedete do země, kde se jím mluví. Nicméně tam se nemůžete vydat úplně bez přípravy. Nejdříve se musíte učit. Ve škole, sami doma nebo na kurzu. Je to jen na vás a záleží určitě také na věku. Přece jen ve třiceti už zřejmě nemáte možnost učit se ve škole.

V takovém případě není špatné sáhnout po nějaké kvalitní jazykové škole. Zkuste třeba Jipku, zaměřují se tam na angličtinu a kdyby vám to šlo, zprostředkují vám klidně i to studium v zahraničí.

Druhým nejpřínosnějším jazykem je u nás jistě němčina. Už proto, že s Německem sousedíme, obchodujeme a objevují se u nás německé firmy. V jazykové škole v Českých Budějovicích vás tu němčinu klidně naučí. Je to pobočka výše zmiňované Jipky, takže se nemusíte bát o kvalitu.Vyberete si, zda chcete individuální či skupinovou výuku, a můžete začít. Jazykovka Budějovice je prostě to pravé pro vás.

Hlavně si ale neříkejte, že ve vašem věku je pozdě se něco učit. Každá nová dovednost či znalost se hodí. Umírat se přece ještě nechystáte!

Fotografie: Flickr – Shawn Econo

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru