Pozor na falešné profily na Facebooku. Naletěly už stovky lidí

Pozor na falešné profily na Facebooku. Naletěly už stovky lidí

Podvodníci neustále přicházejí s novými způsoby, jak oklamat důvěřivé a nezkušené uživatele a pod nejrůznějšími záminkami z nich pak dostávají citlivá data, která se v jejich rukou mění v nebezpečnou zbraň. Před takovými útoky varuje dokonce už i policie. Nedávno byly v médiích popsány například falešné zprávy, které na svém facebookém profilu obdržely desítky lidí.

Není na tom profilu něco divného?

Těch případů už jsou stovky. Možná s nimi dokonce i vy osobně, případně někdo z vašeho okolí, máte zkušenost. Situace je následující: na Facebooku vás o přátelství požádá osoba, kterou už máte v seznamu přátel, její profil však vypadá zcela věrohodně, takže požadavek bezmyšlenkovitě schválíte. Řada lidí totiž nemá přesný přehled o tom, jak přesně vypadá seznam jejich kontaktů, zvlášť zahrnuje-li několik stovek lidí. A problém je na světě.

Rozdíl, který vám snadno unikne

Ten profil totiž vůbec nebyl pravý a místo vašeho skutečného známého za ním stál internetový podvodník s jediným cílem: dostat se k vašemu vlastnímu profilu. Jakmile jste jej totiž zařadili mezi své přátele, automaticky získá přístup ke všem informacím, které jste na Facebooku zveřejnili. Falešný profil přítele takový hacker (kterým může být i naprostý amatér) vytvořil velmi jednoduše: vyhledal jej mezi veřejně přístupnými profily, zkopíroval jej a v názvu změnil jen nepatrné detaily, které většinou uniknou pozornosti.
Pak už je pro něj velmi snadné se dostat k tomu, o co mu jde především: vylákat z poškozeného peníze. Možností, jak na to jít, je celá řada.

Nedávejte svá telefonní čísla na požádání

Klasickým příkladem je posílání falešných zpráv s prosbou o telefonní číslo. Může ho žádat „falešný“ přítel, ale ještě pravděpodobnější je, že se podvodník bude vydávat za kolegu či dokonce nařízeného. Tomu pak oběť číslo v dobré víře. Ovšem jakmile je hacker získá, nechá si na něj přeposlat ověřovací kód pro mobilní platby a vzápětí může z bankovního účtu poškozeného strhnout značné finanční částky. Podvodníci na to obvykle jdou rafinovaně, takže postupují třeba po tisícikorunách a výsledek jejich práce je vidět až po delší době, kdy už na účtu chybí poměrně značná částka.

Důvěřuj, ale prověřuj

Všechny výše popsané případy mají na první pohled jedno společné: figuruje v nich nedostatečné zabezpečení facebookového profilu a především naivní důvěra těch z nás, kteří stále ještě zveřejňují příliš informací. Znovu je tedy na místě zopakovat základní pravidlo pro veškeré uživatele sociálních sítí: klíčem k jejich správnému užívání je především dostatečně zabezpečený profil. Takové opatření zahrnuje například nastavení soukromí tak, aby váš profil mohli vidět pouze přátelé. Jakoukoliv žádost o přátelství důkladně prověřujte a neznáte-li daného člověka osobně, nikdy ji neschvalujte. A pokud už přece jen umožníte cizí osobě přístup ke svému soukromí, pokud možno alespoň vždy odmítejte jeho žádosti o zaslání jakýchkoliv bližších informací, zejména telefonního čísla.
Pokud náhodou zjistíte, že někdo vytvořil naopak váš falešný profil, informujte své přátele o tom, že se jedná o podvod, takže na jeho snahu o komunikaci nemají nijak nereagovat.

 

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru