Práce v IT – vysoké mzdy i poptávka

Práce v IT – vysoké mzdy i poptávka

Ačkoliv aktuální situace na trhu práce není zrovna nejpříznivější a nezaměstnanost podle Českého statistického úřadu stále v naší zemi mírně roste, pokud pracujete v oboru IT, nemusíte mít o práci strach. Právě tito zaměstnanci mají totiž pozici při hledání práce nejlepší. Podívejme se na jejich situaci zblízka.

Zaměstnanci v IT

Obecně podle klasifikace ISCO 88, kterou používá i zmíněný ČSÚ, můžeme IT odborníky rozdělit hned na dvě skupiny.

Vědci a odborníci v oblasti výpočetní techniky – Zde se jedná o pracovníky, kteří se věnují vývoji. Spadají sem tedy projektanti, programátoři, analytici výpočetních systémů apod.

Techničtí pracovníci v oblasti výpočetní techniky – Do této druhé kategorie se řadí všichni, kteří mají na starost samotný provoz a podporu výpočetních systému. Najdete tu profese, jako je například IT poradce, IT technik, operátor průmyslových strojů atd.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Ať už spadáte do kterékoliv skupiny, pokud své řemeslo ovládáte dostatečně dobře, můžete si být jisti pracovním místem. V obou skupinách totiž převládá poptávka po pracovnících nad nabídkou. Stačí se podívat například na pracovní server Flek.cz nebo navštívit přímo na stránky IT firem. Snadno uvidíte, že zatímco nabídka práce v IT je obrovská, kvalitních pracovníků v oboru je přitom stále málo. V důsledku toho se firmy nebojí uchylovat ani k takovým krokům jako je přetahování zaměstnanců.

Mezi nejvíce hledané profese v IT patří jednoznačně programátoři. Kdo je zdatný v jazyku C, PHP nebo Java nemusí se o svou budoucnost strachovat. Velmi žádaní jsou ale také IT konzultanti, databázoví administrátoři a správci systémů. Novým a v poptávce velmi progresivním odvětvím jsou pak pracovníci online marketingu a webové analytiky.

Rostoucí platy IT odborníků

Od takto velkého zájmu o pracovníky se pak odvíjí i platy v oboru IT. Ty proto dosahují opravdu závratných hodnot. To přitom neplatí jen u tuzemských pracovníků. I v zahraničí včetně Kanady nebo USA patří pracovníci v IT, a zejména pak programátoři, mezi nejlépe placené zaměstnance vůbec. Příliš přitom nezáleží, zda pracujete pro velké nadnárodní firmy nebo na živnost.

Platy v tomto odvětví navíc stále stoupají. Podíváme-li se na vývoj průměrných hrubých měsíčních mezd IT oborníků zveřejněných ČSÚ, na první pohled uvidíme, že vývoj je neúprosný. Zatímco v roce 2001 byla hodnota průměrné mzdy na 26 530 Kč, v roce 2006 již tato hodnota dosahovala 35 652 Kč. V roce 2010, kdy jsou k dispozici poslední kompletně zpracované údaje, se pak tato částka vyšplhala až na 44 209 Kč. A podle všech předpokladů tento růst v tomto roce i v následujících několika letech bude zpomalen, ale nikoliv zastaven.

Placená inzerce na magazínu Objevit.cz. V případě zájmu o reklamní články, či jiný způsob reklamy nás informujte.

Komentáře

Nahoru