Dnes vyšlo 1 článků

PŘEDSTAVUJEME: Athos, oblečení snímající zatížení vašich svalů

Nositelné technologie jsou čím dál populárnější. V poslední době se nejvíce mluví o iWatch, Google Glass a Samsung Gear Fit. Tyto technologie se často zaměřují na naše zdraví. Stejně je na tom i oblečení, které se zaměří na náš výkon v posilovně.

Myšlenka takového oblečení zaujala investory už minulý rok na podzim, kdy byl Athos podpořen 3 a půl miliony dolarů, což je v přepočtu něco málo přes 70 milionů Kč. To jsou slušné peníze.

A před pár dny bylo oznámeno, že bylo vybráno dalších 12 milionů dolarů. V přepočtu tedy necelá čtvrt miliarda korun. Tato nová investice má sloužit k hlavně k samotné výrobě těchto produktů, aby byly dostupné již tento podzim.

Jak to vzniklo?

Autory tohoto startupu jsou bývalí vysokoškolští studenti Dhananja Jayalath a Christopher Wiebe. Ti spolu pravidelně chodili do posilovny, ale měli jeden problém – nevěděli, jestli cviky vykonávají skutečně dobře a jestli tedy zatěžují ty správné svaly.

athos_praxe

Samozřejmě mohli využít služeb osobního trenéra. Na něj ale tito studenti z kanadské University of Waterloo neměli peníze, tak přemýšleli nad jiným řešením. Napadlo je, že by stačilo vytvořit zařízení, které by kontrolovalo přímo svaly.

A jelikož oba studovali elektroinženýrství, tak se do toho hned pustili. Od té doby uplynuly 4 roky a sami vidíte, kam to dotáhli.

Chytré oblečení

Měření srdečního tepu nebo tělesné teploty dnes zvládá už plno přístrojů. Athos se odlišuje tím, že měří i aktivitu našich svalů pomocí tzv. elektromyografie (EMG), která měří elektrickou aktivitu vyvolanou svaly a v medicíně se využívá již desítky let.

EMG přístroje jsou zatím doménou pouze těch nejmodernějších nemocnic a speciálních tréninkových zařízení pro profesionální sportovce. Právě to hodlá Athos změnit. Proto vymysleli nový mikro-EMG senzor, který je zabudován přímo do oblečení a bez problému vydrží pot či pravidelné praní.

Nemocniční EMG zařízení stojí 100 a více tisíc korun, toto oblečení vás vyjde na necelých deset tisíc, tedy desetinu. Tričko stojí 99 dolarů (asi 2 tisíce Kč), stejně tak i kalhoty. V každé části oblečení je několik senzorů EMG, které kontrolují aktivitu různých svalů.

Ať už tedy cvičíte cokoliv a jakkoliv, tak by to Athos měl správně detekovat. K tomu je třeba zakoupit i Jádro, což je malé Bluetooth zařízení, které funguje jako mozek a komunikuje s vaším chytrým mobilním telefonem.

To stojí 200 dolarů, tedy asi jako oblečení. Nicméně jeho výhodou je, že můžete na něj napojit kolik oblečení chcete. Tedy i oblečení přátel. To ale zatím není přesně známo.

Každé vaše cvičení bude uloženo, takže můžete sledovat, jak se zlepšujete

Každé vaše cvičení bude uloženo, takže můžete sledovat, jak se zlepšujete

Vše je samozřejmě bezdrátové, takže se nemusíte bát, že se by se vám někde pletly kabely. Jádro vydrží na jedno nabití až 10 hodin, takže by vám mělo bez problémů vydržet na celou návštěvu posilovny či jinou sportovní aktivitu.

Praxe

Jak to tedy prakticky vypadá? Představte si, že jste se svým kamarádem (či kamarádkou) v posilovně ve vašem Athos oblečení, s Athos Jádrem a samozřejmě s vaším smartphonem.

Jako první se samozřejmě oblečete do Athos oblečení a poté si připevníte Jádro. Podle toho, kterou část těla budete cvičit, si ho dáte na ruce, hruď nebo boky. Pak začnete cvičit.

Jádro bude automaticky posílat údaje do vašeho (popř. kamarádova) smartphonu. Nebude zde žádná prodleva, váš kamarád vše uvidí v reálném čase. A ukáže, jak moc který sval pracuje.

To se přehledně ukáže na displeji smartphonu, takže váš kamarád hned uvidí, jestli děláte něco špatně. Kromě toho Jádro ještě snímá jak dýcháte, takže vás případně i upozorní, pokud cvičíte moc tvrdě.

Samozřejmě pokud cvičíte sám, tak se můžete na statistiky podívat hned po odcvičení série a napravit své chyby hned v nadcházející sérii.

Kdy to bude

Zní to dobře, že? Mělo by to být dostupné k prodeji již na podzim. Pokud vás to zaujalo, tak si to můžete předobjednat na oficiálních stránkách.

Zdroj: techcrunch.com, theverge.com, liveathos.com

 

 

Komentáře

Nahoru