Moments: Váš novodobý foto deníček

Pamatujete si na ty doby, kdy jste si nechávali vyvolat vyfocené snímky a pečlivě je ukládali do fotoalba? Ti pečlivější přidávali dokonce i nějaké popisky situace, ke které se fotka vztahuje. Dneska už se to většinou nedělá. Fotky ukládáme v elektronické verzi. Trochu to ztrácí to kouzlo. Ale hlavně je v tom nehorázný nepořádek. Tisíce a tisíce fotek se nám hromadí někde na disku a co potom z toho? Prohlížíte si je někdy?

Ne, jasně že ne. Komu by se v nich chtělo přehrabovat. Jenže jak říká Michal Acler, tvůrce nové aplikace Moments, o které jsme si s ním povídali, každý život přináší určité momenty, které si chcete uchovat.

Osobní vzpomínky přece nepatří na sociální sítě

A Michal ve své aplikaci hodně sází i na to, že si některé vzpomínky chcete nechat jenom pro sebe. Protože o tom přesně Moments je. Pokud se chcete chlubit svými fotkami, máte tu Instagram, Snapchat a podobné aplikace. Jestliže si ale chcete občas v soukromí projít ty chvíle, kdy vám bylo hezky, vytvořil Michal něco přesně pro vás.

Jeho aplikace vás navíc určitě potěší i moderním minimalistickým designem. Nic přeplácaného, žádné zbytečnosti. Důraz je kladen jen na to, co je opravdu důležité – vaše vzpomínky. Zapomeňte na to, že si budete vybírat, jakým filtrem svou fotku vylepšíte. Nemůžete ji ani opatřit žádnými tagy. A ani sdílet. Celá aplikace je totiž stvořená jen pro vás a vaše hezké životní chvíle. A jak nám prozradil její tvůrce, takové chvíle na sociální sítě nepatří.

photo02

Je vám zrovna hezky? Tak si tu chvíli uchovejte!

S Michalem jsme si popovídali ještě o spoustě jiných věcí ohledně vývoje Moments. Tak si pojďte přečíst, proč vůbec aplikaci vytvořil nebo kolik má uložených hezkých životních momentů.

Michalovi chyběl deníček

Moments je takovým deníčkem. Michale, psal jste si někdy něco jako deník?

Když jsem byl malý, tak jsem si deníček psal. Tedy vlastně to nebyl klasický deník, ale spíš sbírka zajímavých příběhů, které se mi staly a které jsem si chtěl zapamatovat. Vydrželo mi to pár let, pak jsem se tomu z nějakého důvodu přestal věnovat.

Jak vás něco takového vůbec napadlo? Potřeboval jste řekněme nějaké novodobé fotoalbum?

Spíš než fotoalbum jsem chtěl mít právě nějakou náhradu deníčku. Vím, že jsem ale moc líný na to, abych pravidelně psal, proto jsem zvolil fotku coby nejjednodušší médium, které dokáže předat informaci. A dost často fotka stačí k tomu, abych si vybavil, co jsem v dané situaci dělal nebo jaký to byl den.

screenshot03

Nejjednodušší je jen vyblejsknout fotku. Ale pokud chcete, klidně si můžete připsat i pocity ze svých zážitků.

Zkoumal jste konkurenci? Existují hromady aplikací, takže se jistě najde i nějaká podobná té vaší. Pokud nějaké takové znáte, v čem je Moments lepší?

Zkoumal, velmi pečlivě. V době, kdy jsem začal na Moments pracovat, jsem nenašel žádnou jednoduchou aplikaci, která by měla přesně ty základní funkce, jaké jsem chtěl. Potřeboval jsem pořídit fotku a doplnit k ní krátký popisek. To je vše. Existující aplikace byly spíš švýcarské nože a já je nechtěl používat proto, že tam byly funkce, které bych nevyužil a zbytečně by mě rozptylovaly.

Moments je revoluční v tom, že jsou tam fotky soukromé. Tím v dnešní sociální době trochu plavete proti proudu. Proč jste vsadil na soukromí?

V životě každého člověka jsou chvíle, které si chce pamatovat. Na druhou stranu, proč by je měl dávat na sociální sítě? Ty jsou podle mě dobré ke sdílení obecných informací, nikoliv však k jejich uchovávání či zapamatování. A navíc soukromé věci už ze své podstaty na sociální sítě nepatří.

Vytvořil jste aplikaci úplně sám? Tedy programování i design?

Úplně sám bych to nezvládl, nicméně celou aplikaci jsem vymyslel, naprototypoval, nakreslil a poté si na její naprogramování sehnal programátora, který mi s ní pomohl.

Jak dlouho trval vývoj a co bylo nejobtížnější?

Na to, jak je aplikace maličká, vývoj trval hrozně dlouho – skoro rok a půl. Ale to všechno bylo dáno tím, že jsem aplikaci dělal s dlouhými pomlkami ve volném čase a několikrát ji předělával. Za normálních okolností by vývoj takové aplikace neměl přesáhnout jeden měsíc.

Plánujete Moments přinést i na Android? Nebo lokalizovat do češtiny? Protože přece jenom dneska má chytrý telefon každý a ne každý umí anglicky. Nebo přemýšlíte nad nějakým významným vylepšením?

Drobné úpravy jsou určitě v plánu, ale přenesení na Android zatím ne, protože nemám programátora, který by to udělal. Možná kdyby nějaký váš čtenář chtěl pomoci, ať se neváhá ozvat. A lokalizace taky v plánu není – ovládací prvky aplikace jsou tak jednoduché, aby jim porozuměl i člověk, který anglicky nemluví.

Kolik už jen tak pro představu máte v aplikaci „life moments“ – životních momentů?

V současné době jich je pár desítek. Pokud počítám i ty, které jsem měl během vývoje – a které se mi bohužel smazaly – tak celkem několik stovek.

screenshot01

Své životní momenty uvidíte uspořádané hezky v časové ose.

Jste spokojený s úspěchem aplikace? Slyšíte spíš pozitivní názory nebo máte vůbec nějaký feedback?

Nedokážu říct, jestli je aplikace úspěšná, protože to nemám s čím porovnat. Pro mě je úspěch to, že se mi ji podařilo dokončit a vydat. Od lidí slyším, že se jim aplikace líbí, i když někteří mají drobné výtky např. k formátu fotky, že prý se špatně dělá selfie 🙂

Teď když jste si vyzkoušel, jak to s vývojem mobilních aplikací chodí, pustil byste se do toho znovu? A rýsuje se vám případně v hlavě nápad na nějakou další fajnovou aplikaci?

Pustil bych se do toho znovu, protože mě to bavilo. Za poslední rok jsem si do šuplíku napsal spoustu nápadů na aplikace, které bych ještě někdy v budoucnu chtěl udělat, takže pevně doufám, že Moments nebudou mojí poslední aplikací.

Takže víte co? Pokud si troufnete, rozhodně se Michalovi můžete ozvat – najdete ho na Twitteru nebo mu rovnou pošlete e-mail. Spousta uživatelů by si určitě přála příchod Moments i na Android. A pokud jste majiteli iOS, tak nezapomeňte stahovat Moments na App Store!

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru