Přehřívání počítače: Jak proti tomu bojovat a co je pro váš počítač už škodlivé?

Přehřívání počítače: Jak proti tomu bojovat a co je pro váš počítač už škodlivé?

Možná jste se již setkali s tím, že se váš počítač zasekává, nepracuje tak, jak by měl, a pokud si sáhnete na case neboli skříň počítače, je teplá. V případě notebooku může být dokonce vařící. Pokud jste se s těmito znaky u svého počítače setkali, nebo setkáváte, je to znamení, že se nejspíše přehřívá a není dostatečně ochlazován systémem ventilátorů. Co proti tomu udělat se dozvíte v následujícím článku.

Proč se PC zahřívá?

Počítač se zahřívá, protože vyvíjí činnost, pomocí které provádí úkol, který jsem mu zadali. Vše funguje podobně jako u lidského těla, pokud běžíme, také se naše tělo zahřívá. Čím více zaměstnáváme počítač, tím více se zahřívá.

Zjištění teplot hardwaru

Nejdříve bychom se měli zaměřit na to, jak zjistit reálnou teplotu hardwaru v daný okamžik, abychom tato čísla mohli porovnat s běžnými hodnotami. K tomu slouží šikovné utilitky neboli programy pro měření teploty hardwaru.

Jedním z nich je SensorsView, který je velice jednoduchý a praktický.  Nezaměřuje se pouze na měření teploty hardwaru ale také na měření otáček ventilátoru. Dalším v pořadí je SpeedFan, který již disponuje poněkud širším spektrem vlastností. Za jeho pomoci můžete například snižovat či zvyšovat počet otáček ventilátorů, sledovat využití CPU atd. Oba zmíněné programy jsou freeware, lze je tedy stáhnout zdarma bez poplatku.

Porovnáme a zjistíme, jak jsme na tom

Když už víme, jaké jsou jednotlivé hodnoty teplot hardwaru, je třeba zjistit, jak na tom tedy jsme. Některé teploty jsou totiž pro naše miláčky optimální a jiné zase škodlivé. Zaměříme se proto na hlavní součásti CPU, HDD, GPU a MB.

CPU – procesor

Tato součást je využívána nejvíce, protože slouží jako srdce počítače.

Běžný chod: 40 – 55 °C
100% vytížení: 55 – 70 °C
Škodlivé: 70 °C a více

HDD – pevný disk

Tato součást uchovává veškerá data na našem počítači, je na něm uložen i samotný operační systém počítače, ve kterém pracujeme. Na vysoké teploty není stavěn, a tudíž mu více škodí, měli bychom si tedy dávat velký pozor.

Běžný chod: 30 – 40 °C
100% vytížení: 40 – 50 °C
Škodlivé: 50 °C a více

GPU – grafická karta

Zajišťuje běh veškerých grafických prvků, jako jsou obraz, grafické programy, kvalitní detaily při hraní her apod. Je zatěžována podobně jako CPU.

Běžný chod: 40 – 50 °C
100% vytížení: 50 – 80 °C
Škodlivé: 80 °C a více

MB – základní deska

Páteř celého počítače, přes kterou jsou veškeré komponenty propojeny.

Běžný chod: 30 – 45 °C
100% zátěž: 45 – 50 °C
Škodlivé: 50 °C a více

Možnosti jak snížit kritickou teplotu počítače

Existují dvě možnosti, jak snížit teplotu počítače, a to softwarovým nebo hardwarovým řešením, uvedu obě.

Pomocí softwaru, konkrétně speciálních utilitek, o kterých jsem již psal výše, můžeme regulovat chlazení počítače. Jelikož tyto umí měřit jednotlivé teploty, lze je nastavit tak, aby se při určitých hodnotách aktivovaly ventilátory. Přitom můžeme regulovat i jejich výkon, resp. počet otáček.

Další možností je nastavení hibernace či vypnutí při přehřátí, tím se předchází situaci, kdy jsou již hodnoty velice vysoké, a může tak dojít k zatuhnutí počítače a tím ke ztrátě dat.

Pokud vše správně nastavíte, o žádná data nepřijdete, protože dojde k uložení všech rozpracovaných pozic a vypnutí či hibernaci počítače. Pokud jste již velmi pokročilý uživatel, můžete i měnit hodnoty BIOSu, konkrétně Vcore, Tempin a další. Zde ale pozor na neodborné zásahy.

Hardwarové řešení se liší podle toho, zda používáte stolní počítač nebo notebook. U stolního PC máme daleko větší možnosti v přenastavení komponent a instalaci přídavných ventilátorů. Důležité je očištění komponent a hlavně ventilátorů od nánosů prachových částic, které se zde usazují, ty také způsobují nadměrné zahřívání a nedostatečné chlazení. U ventilátorů zase snižují jejich efektivitu chlazení.

Pokud vlastníte notebook, můžete vyfoukat prach ze zdířek, odmontovat baterii, ale to bude nejspíše vše. Zde se doporučuje pořídit si chladící podložku pod notebook obsahující minimálně jeden ventilátor pro dodatečné chlazení. Tyto podložky jsou dostupné za rozumnou cenu. Kvalitní koupíte již od 300 Kč.

Komentáře

Nahoru