Přerušil studia, vyhodili ho z vlastní firmy, bojoval s nemocí – život Steva Jobse

Přerušil studia, vyhodili ho z vlastní firmy, bojoval s nemocí – život Steva Jobse

Zdroj obrázku: uncoverage.net

24. února 1955 se v San Franciscu narodilo dítě, které nemělo rodiče. Narodilo se jako nechtěné. Jeho matka ho dala k adopci a předurčila mu vysokoškolskou budoucnost. Chtěla, aby noví rodiče byli vzdělaní a zajištění. Chtěla, aby její dítě bylo vychováváno v rukou inteligentních lidí a v budoucnu samo vysokého vzdělání dosáhlo.

To se jí ale nepovedlo. Vybraní rodiče se na poslední chvíli rozhodli, že chtějí holčičku. A tak se malý Steve dostal do rodiny, která žádané vzdělání neměla. Pravé matce se to nelíbilo, ale nakonec pod záminkou slibu, že Steve v budoucnu přeci jen vysokou školu absolvuje, povolila. Tak začal život jednoho z největších vizionářů světa…

Studium přerušil a dal přednost kurzu

Steve Jobs se nakonec na vysokou školu skutečně dostal. Jeho noví rodiče mu na ní dávali všechny našetřené peníze. Škola ho však nebavila a uvědomil si, že se mu nevyplácí. Přestal studovat a začal žít po svém. Už v mládí si uvědomil, co ho vlastně baví a kam by chtěl svůj život vést. Začal chodit jen na přednášky, které ho zajímaly. Neměl vlastní pokoj na koleji a přespával u svých kamarádů, většinou na podlaze. Na jídlo si vydělával vracením lahví a každý týden jednou chodil na dobré jídlo do chrámu.

Byl to život, který si vybral. A byl na něj pyšný. Nabíral nové zkušenosti a nové poznatky. Začal navštěvovat kurz o kaligrafii, studoval patková a bezpatková písma a dozvídal se vše o typografii. Fascinovala ho věda, která se zdá nedůležitá. On to ale později uplatil v navrhování Macu, v prvním počítači s krásnou typografií.

Kdyby tehdy nezanechal studia, počítače by dnes možná typografii ani neznaly…

Vyhodili ho z vlastní firmy

Když mu bylo dvacet let, založil roce 1976 spolu se Stevem Wozniakem firmu a dal jí název podle svého oblíbeného ovoce – Apple. Firmu založili v garáži rodičů a během deseti let se z ní stala dvoumiliardová s více než 4000 zaměstnanci. Když mu bylo 30 let, společnost vydala Macintosh, první počítač s grafických uživatelským rozhraním.

Pak se ale stala nečekaná věc. Vyhodili ho z jeho vlastní firmy. Do ní totiž přijali nového a talentovaného člověka, který firmě dokázal poskytnout nové vize. Jak firma rostla, jejich myšlenky se začaly rozcházet. Tehdy dala správní rada za pravdu nováčkovi, a kdyby to tehdy Steve vzdal, kdyby přestal svoje vize plnit a začal dělat něco naprosto jiného, vypadal by dnešní svět pravděpodobně zcela jinak.

Vyhazov z vlastní společnosti se stal obrovskou aférou. Byly toho plné noviny. Steve byl v koncích a nevěděl, kam dál. Dokonce chtěl utéct ze Silicon Valley. Nevzdal se a brzy založil dvě nové firmy. Společnost NeXT a společnost Pixar, která vytvořila první počítačově animovaný celovečerní film Toy Story. V lednu 2006 ji odkoupilo Disney za 7,4 miliardy dolarů.

NeXT o deset let dříve odkoupila společnost Apple Computer a Steve Jobs se vrátil do jejího vedení.

Terorizoval jedny, druhým dával vize… a levně

Steve Jobs je buddhista. Velmi často se o něm psalo jako o terorizátorovi svých zaměstnanců, které prý vyhazoval i za naprosté drobnosti. Psalo se o něm ale i jako o skvělém řečníkovi a skvělém vizionáři. Povedlo se mu vycítit potřeby trhu i svých zákazníkům, kterým vždy nabízel jednoduchost a dbal na grafické prostředí.

I přesto, že díky svým společnostem Apple a Disney patřil mezi nejbohatší lidi na světě, jeho plat činil 1 dolar. Za tuto odměnu pracoval už od roku 1997. Tedy od svého návratu do Applu. Peníze však dostával hlavně z akcií, kterých neměl málo, a ony neměly malou cenu. Jeho celkové jmění se odhadovalo na 8,3 miliardy dolarů.


Zdroj obrázku: smh.com.au

Smrt ho motivovala, ale i zastihla

Celý život se snažil žít tak, jakoby každý den byl jeho posledním. Snažil se dělat svojí práci na maximum a možná smrt ho motivovala. V roce 2004 mu doktoři diagnostikovali rakovinu slinivky břišní a doporučili mu, aby se připravil na svoje poslední měsíce života. Tehdy mu také zdělili, že se pravděpodobně jedná o druh rakoviny, která je skoro určitě nevyléčitelná.

Jednoho večera mu do krku strčili endoskop a odebrali pár buněk z onoho nádoru. Jeho manželka, která byla u toho, mu později řekla, že doktoři se nad výsledky rozbrečeli. Jednalo se totiž o vzácnou formu rakoviny slinivky, která se dala operovat. Operaci podstoupil a jeho život byl tak delší.

V posledních měsících se na internetu začaly objevovat zprávy předpovídající Jobsovu smrt. Nejeden zpravodajský server tipoval i měsíce, v nichž počítačový génius umře. Ztratil váhu, z dříve poměrně silnějšího pána se stal hubený nicotka. 25. 9. 2011 opustil svojí funkci v Applu a nahradil ho Tim Cook, do té doby provozní ředitel.

Smrt ho dohnala dne 5. 10. 2011, kdy rakovině přeci jen podlehl. Steve Jobs umřel v nejlepší chvíli, ve které mohl. Ve chvíli, kdy u něj byla celá jeho rodina, včetně jeho manželky Laurene.

Svět opustil jeden z největších vizionářů světa, člověk, který dal počítačovému světu nejvíce. Člověk, který se z nechtěného dítěte vypracoval na jednu z nejznámějších osobností světa. Odešel táta svých dětí, ale také táta prvních osobních počítačů, iPodu, iPhonů, iPadů a všech produktů největší světové firmy Apple. Opustil nás člověk, které si budou připomínat i další generace…

Komentáře

Nahoru