Příliš smajlíků škodí, říkají vědci

Příliš smajlíků škodí, říkají vědci

Poprvé se klávesnicové spojení dvojtečky, pomlčky a závorky objevilo v roce 1982. Známe dokonce jejich „vynálezce“ – byl to americký výpočetní technik Scott Fahlman z univerzity v Pittsburgu. Když tuto sekvenci znaků poprvé použil, pravděpodobně neměl ani ponětí o tom, jakou revoluci právě rozpoutal.

Emotikony sbližují

Po více než třech desetiletích se bez tzv. smajlíků neobejde snad žádný uživatel elektronických médií. Symboly veselých, zamračených, rozzlobených či ohromených obličejů používáme dnes a denně a jejich škála se za tu dobu rozrostla do neobyčejné šíře. Kombinovat interpunkční znaménka, písmena a číslice lze takřka donekonečna, takže dnes můžeme vybírat ze stovek variant, které více či méně přesně vyjadřují pisatelovo rozpoložení. Do písemného projevu přinášejí důležitý neverbální prvek a usnadňují tak vzájemnou komunikaci. Není divu, že se k nim uchylujeme velmi rádi, na první pohled totiž přináší samé výhody. Ale na ten druhý…

Používáte smajlíky? Asi budete psychicky labilní žena

Bylo jen otázkou času, kdy se masové rozšíření tohoto fenoménu dostane do hledáčku vědců. A výsledky výzkumu izraelských badatelů zveřejněné v minulém týdnu přinesly poněkud překvapivé závěry. Ukázalo se totiž, že efekt hojně používaných smajlíků nemusí být jen pozitivní.
Série psychologických experimentů naznačila, že text plný smajlíků mají čtenáři tendenci vnímat jako méně seriózní. Zvlášť markantní je to v případě pracovní e-mailové komunikace. Pokud jeho pisatele blíže neznali, pak jej účastníci experimentů hodnotili jako méně kompetentního a psychicky labilního. Také měli sklon automaticky takové texty přisuzovat ženám, neznali-li autorovo pohlaví.

 

Smajlíkový detox

Málokterý vědecký výzkum přináší okamžité uplatnění v praxi, z tohoto se ovšem můžeme poučit všichni. Zkuste spočítat, kolik smajlíků v nejrůznějších zprávách použijete za jediný den. Došli jste k ohromujícím číslům? My také. Ale zatímco při komunikaci s přáteli je používání emotikon vhodné, při pracovních záležitostech na ně pro příště raději zapomeňte. Tedy pokud chcete vytvářet dojem schopného a vyrovnaného zaměstnance.

A teď si uděláme takový malý experiment i my.
Líbil se vám tento článek? 🙂 🙂

 

Zdroj: cnn

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru