Připomeňte si další čtyři nejznámější hackery na světě!

Připomeňte si další čtyři nejznámější hackery na světě!

Znalosti a dovednosti hackerů neznají hranice. Hackeři se dokáží se nabourat prakticky do jakéhokoli systému, ať už je sebevíc zabezpečený. Jejich cílem je vlastní překonání zabezpečení systému nebo dokonce i vlastní obohacení. V našem článku navážeme na 1. díl a seznámíme se s dalšími čtyřmi největšími hackery světa.

1)      Michael Calce (*1985)

Michael Calce se proslavil svými hackerskými kousky, kvůli kterým svolal Bill Clinton v Bílém domě schůzi s bezpečnostními experty USA. Zajímavějším faktem je však jeho věk – 15 let.

Nikdo ho však nezná pod vlastním jménem, všichni ho znají pod jménem Mafiaboy. První velkou akcí bylo vyřazení školního serveru v roce 1999. Bohužel se do této akce zapojila i FBI. Další cíl byl server Yahoo! Nikdo tomu ale nevěřil a proto požádal o tip na shození serveru. Dostal typ na CNN a E-Trade. I tyto servery se mu podařilo shodit. Vedle těchto stránek dokázal shodit i další eBay.com, Dell.com… Nakonec ho FBI vystopovala a pomocí odposlechů i dopadla.

Byl obviněn z 64 přestupků a poté byl odsouzen na 8 měsíců pobytu ve výchovném zařízení. Po propuštění na podmínku byl však opět zatčen. Porušil podmínku, chodil totiž za školu. Nyní pracuje jako žurnalista, dále pracuje jako bezpečnostní poradce a snaží se učinit internet bezpečnějším.

2)      Timothy Lloyd

Timothy Lloyd spáchal největší hackerský zločin ve vztahu k zaměstnavateli. Vytvořil totiž šestiřádkový kód, který po vydání povelu zničil softwarové programy řídící chod výrobny ve firmě, kde pracoval celých 11 let.

Firma, pro kterou pracoval, vyráběla komponenty pro NASA nebo pro U. S. Navy. V roce 1996 Lloyd dostal výpověď a tak se chtěl pomstít svému zaměstnavateli. Věděl, že výrobní procesy firmy pracují na systému, který on vymyslel, a proto nebylo složité ho zničit. K tomu mu měl dopomoct již zmíněný šesti řádkový kód.

31. července 1996 se tato časovaná bomba spustila a vymazala veškeré soubory a software. Není divu, že to vedení firmy naštvalo a tak bylo schopné udělat cokoli, aby Lloyda dopadlo. Asi o 4 roky později byl Lloyd odsouzen. Nejprve měl vyfasovat 5 let pobytu za mřížemi a pokutu ve výši 20 milionů dolarů, nicméně nakonec vyváznul jen se 41 měsíci vězení a pokutou přes 2 miliony dolarů.

3)      Gary McKinnon (*1966)

Gary McKinnon (také známý jako Solo) se dokázal nabourat do 97 vládních a vojenských počítačů v USA. Solo byl nadšenec ohledně mimozemského života (UFO). Jelikož ho UFO tak nadchlo, začal vyhledávat informace nejen na internetu, ale také v počítačích amerického vojska, NASA, Pentagonu, námořnictva apod. Kvůli tomuto útoku je považován za nejnebezpečnějšího hackera na světě.

U soudu pronesl při své obhajobě, že mu nešlo o tajné informace, jen se chtěl dozvědět něco více o mimozemských formách života. Vyšetřovatelé však přišli s důkazem, že ve více než 2 000 serverech smazal 2 455 uživatelských účtů. Dále pak bylo dokázáno, že Solo smazal data z velkého počtu počítačů, na to Solo reagoval tím, že byl pod vlivem alkoholu a drog, ale že si není ničeho vědom. Jeho útoky byly skoro dokonalé, pro nabourání do systému používal vzdálený počítač, který zrovna nikdo nepoužíval. Až jednou špatně vypočítal časový posun a použil počítač, na kterém právě seděl uživatel.

Celková škoda byla vyčíslena na 700 000 dolarů. McKinnon nebyl dodnes vydán USA, aby s ním byl proveden spravedlivý soud. Nicméně Solo si může odsedět až 70 let ve vězení nebo zaplatit pokutu ve výši 1,75 milionu dolarů.

4)      Anonymous

Anonymous je zvláštní případ, nejedná se pouze o jednoho člověka. Anonymous je mezinárodní skupina hackerů bez pevné organizační struktury, o které se v současnosti hodně mluví. Proto jsem se rozhodl ji sem zařadit. Tato skupina byla známá útoky na firmy, které vypověděly spolupráci portálu WikiLeaks. Jeden z terčů byl například i Mastercard. Co se však odehrálo 20. ledna 2012, překvapilo úplně všechny.

19. ledna 2012 v podvečer se americké úřady rozhodly o uzavření serveru Megaupload.com za účelem boje proti pirátství. Druhý den (20. ledna 2012) v ranních hodinách byl svět otřesen. Došlo totiž k hackerskému útoku. Tento útok zablokoval stránky FBI, Bílého domu a přes deset dalších stránek. Útok byl ve své podstatě velmi jednoduchý. Stačilo, aby se v jeden okamžik připojilo na daný server několik tisíc počítačů. Server nezvládne takový nápor na požadavky, spadne a pro běžné uživatele se jeví jako nedostupný.

Komentáře

Nahoru