Proč dělají chytří vývojáři mizerný kód

Proč dělají chytří vývojáři mizerný kód

I ti nejzkušenější vývojáři mohou někdy přemýšlet o časech, kdy pracovali v týmu s dalšími dokonalými programátory. Přesto mohla být kvalita kódu k ničemu. Tady je návod, jak se to může stát, a co dělat, aby se minimalizovala šance, že se to stane právě vám.

Každý z nich byl někdo, dohromady ale nezvládli nic

Sarah Mei (programátorka v Ruby) hovořila o době, kdy pracovala v týmu s opravdu výbornými vývojáři. Každý z nich byl někdo, koho byste obdivovali, kdo by byl lepší než vy. Přesto tito inteligentní lidé vytvářeli věci, které… Nebyly dobré. Konečný výsledek vypadal jako něco, co vytvořil začínající vývojář. Nebo jako kresba netalentovaného šestiletého dítěte. Možná jste na něco takového v některém bodě vaší kariéry již také narazili.

Co je to dobrý kód

Sarah Mei se tak pokusila určit faktory, které ovlivňují proces psaní dobrého kódu. Někdo samozřejmě píše dobrý kód celou dobu, ale jsou zde určité věci, které mohou způsobit, že vaše průměrná kvalita bude lepší nebo horší.

Asi bychom měli začít s definicí toho, co je to dobrý kód. To je téma, které je neuvěřitelně sporné. Mei ale vyvodila závěr, že kvalita kódu „je definována svými vzory závislostí“. Tyto závislosti zjišťují, jestli je základní kód snadné změnit. A ne všechny závislosti mají stejnou váhu.

„Buď se utopíš, nebo budeš plavat za tým.“

Dobrý kód se podle Mei opírá o tři věci: objektově orientovaná analýza a design, postup vývoje a – pozor! – ostatní lidé. To je ten poslední nejistý kousek. Ale je to také něco, co potřebuje řešit téměř každý vývojář, protože budování něčeho velmi často vyžaduje vývojový tým. Mnoho vývojářů pracuje s kódem, který již napsal někdo jiný. Na závěr ještě všem připomněla: „Buď se utopíš, nebo budeš plavat za tým.“

Zlepšujte ty správné podmínky

Mnoho nápadů již bylo provedeno s cílem zlepšit týmovou strukturu a pracovní podmínky pro vývojáře. Někdy to funguje, jindy to selže. Mei se zmínila o jedné společnosti, pro kterou pracovala. Tam měla svoji vlastní kancelář, kterou milovala, protože vlastní prostor pro ni znamenal, že se mohla zaměřit jen na kódování. Tedy mohla by se na něj zaměřit. Ale ukázalo se, že se místo toho zaměřovala na špatné věci. Když kolem vás sedí ještě pár dalších vývojářů a pracují, ani vás to nebude lákat k ničemu jinému. Každému však vyhovuje něco jiného. Ne každé podmínky musí každému vyhovovat, i když by to tak zdánlivě mohlo vypadat.

Klíč k úspěchu: Komunikace

Mei nakonec ve svých výzkumů a zkušeností došla k závěru, že pro napsání dobrého kódu existují 3 důležité věci:

1. Technická kvalifikace zapojených lidí.

2. Předchozí zkušenosti se stylem kódování daného projektu.

3. Dobrá komunikace mezi členy týmu.

A nejdůležitější z těchto tří věcí? Ta, která nejčastěji předpovídá kvalitní výsledky? Dobrá komunikace mezi členy týmu.

Neznamená to, že vývojový tým se špatnou kvalitou kódu potřebuje nového manažera, který by je sjednotil. Není to struktura společnosti (ne nutně), ale komunikace mezi lidmi, kteří pracují na kódu. Například v rámci jednoho projektu byl jeden softwarový architekt, který přecházel mezi dvěma týmy vývojářů. Nevěděl, co který tým potřebuje a dva týmy mezi sebou nemohly přímo komunikovat. Jeden člověk měl být jen spojkou mezi dvěma týmy, ale nefungovalo to. Jen si představte, jak potom vypadal ten kód.

Základem je zjistit, v čem je problém

Chcete-li identifikovat problémy s kvalitou vlastního kódu, „Podívejte se na kód a uvidíte, co vám řekne o struktuře týmu,“ navrhla Mei. Pak se zaměřte na otázky typu: „Proč se to stalo takhle?“

„Zkuste to uplatnit ve svém týmu a všichni budete šťastnější za to, co vznikne,“ vzkazuje Mei na závěr.

Zdroj: itworld.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru