Project Loon: Google vypouští balony, nesoucí internet

Project Loon: Google vypouští balony, nesoucí internet

Tento týden Google vypustil 30 balonů na solární pohon do stratosféry. Jedná se o první krok projektu, který by měl podle Googlu přinést Internet dvěma ze tří lidí na celém světě, kteří ke stabilnímu internetovému připojení nemají přístup.

O tom, že Google plánuje poskytovat bezdrátové připojení o rychlosti blížící se 3G prostřednictvím balonů, se šuškalo již několik měsíců. Podobné technologie se již využívají v armádní komunikaci a také například v oblastech, kde udeřila přírodní katastrofa.

Balony se již vznášejí nad Novým Zélandem

Google začal malým krůčkem. Vypustil třicet balonů v oblasti Tekapo na Novém Zélandu. V balonech sedí celkem 50 pilotů, vybavených speciální anténou a úkolem – pokusit se připojit k síti. Balony se pohybují ve výšce 20 kilometrů a jsou zhotoveny z velmi tenkého plastu, který se nevytahuje jako dosud používané materiály. Balony projektu Loon tedy vydrží ve vzduchu mnohem déle než dnešní běžné modely.

Balony Googlu budou volně létat vzduchem a budou kontrolovány ze země. Není potřeba, aby byly k zemi přímo připoutány. K jejich pohybu do určených lokalit budou využívány specifické vzdušné proudy ve stratosféře.

Jak technologie funguje?

Anténa na domě uživatele na zemi bude komunikovat s anténou v balonu. Balon sám navíc naváže komunikaci s místním poskytovatelem internetu a tak zajistí stabilní připojení v okruhu až 20 km. Balony se mohou pohybovat nad celým světem – nebude výjimkou, že jeden balon navštíví jižní Afriku i Jižní Ameriku.

Kdy bude stabilní internetové připojení dostupné v takovém rozsahu, jaký Google plánuje, zatím není zřejmé. Google nyní spustil testovací provoz a využije zkušenosti a poznatky testovacích pilotů k tomu, aby technologii dále upravil a rozvinul.

Zdroje: http://goo.gl/15UAH

http://www.google.com/loon/

Zdroj obrázku: http://goo.gl/15UAH

Komentáře

Nahoru