Průzkum: Dokáže Facebook překonat ICQ?

Průzkum: Dokáže Facebook překonat ICQ?

V dnešním článku bychom se Vás rádi zeptali na Váš názor ohledně pomyslného souboje mezi největší sociální sítí Facebook.com a instant messengerem, jako je například slavné ICQ a další. Zajímalo by nás, zda-li vidíte větší budoucnost v rozvoji Faceboku, jakožto nástupce za staré ICQ nebo si naopak myslíte, že ani velký Facebook nepřekoná tak vychvalované ICQ a jiné klienty.

Diskuze je to na dlouhou dobu, jelikož každý z Vás bude mít odlišný názor na obě tyto služby, přesto jsme si dovolili přidat anketu, ve které můžete hlasovat a připojit i komentář pod článek. Je podle nás zajímavé sledovat souboj mezi ICQ z roku 1996 a šestiletým Facebookem. Tak se zapojte i Vy i do našeho průzkumu, děkujeme.

[poll id="11"]

Porovnání Facebooku a ICQ:

Srovnávat oba klienty je těžké. Oba nabízejí něco jiného a pokud bychom chtěli využívat Facebooku jako jakéhosi IM klienta, pravděpodobně jednou z nezbytných služeb Facebooku by byl chat, tedy hlavně lištička s přáteli online, spuštěnými aplikacemi a dalším.

Facebook: Sociální síť nám nabízí mnoho možností. Již dávno pohřbila služby typu Libimseti.cz, Lide.cz a další, které díky rozmachu Facebooku ztratily mnoho rozumných uživatelů. Teď ji chceme srovnávat s dalším odvětvím a tím je instant messaging. V aktuální podobě nám Facebooku nabízí neskutečně mnoho aplikací v podobě různých testů, stránek, kvízů a dalších. Nabízí ale i plnohodnotné fotogalerie, videogalerie a již zmíněný chat. Ten si můžeme vylepšit například o lepší smajlíky nebo v něm můžeme formátovat svoje zprávy. Na rozdíl od IM si do kontaktních listů můžeme přidat pouze ty, které skutečně známe a ostatním povolit pouze a jenom zprávu, která nás bude otravovat přibližně stejně, jako email. Můžeme si tedy vytvořit seznam kontaktů, jenž nám poskytne mnoho informací o kontaktech, včetně fotek a dalších. Vyhneme se i spamům, jakými je právě ICQ v poslední době známé.

ICQ: I Seek You, v Česku propagované díky Centrum Holdings, je dnes velice známé hlavně v našich zemích. Dovolujeme si říci, že u nás zatím známější než například MSN, jabber, skype a další. Po nainstalování volně dostupného softwaru si můžeme, s podmínkou, že nám je více jak 13 let, vytvořit svůj vlastní účet, respektive i více účtů. Skrze něj si můžeme psát se svými kamarády, kteří si nás pomocí vlastního ICQ čísla o nejčastěji devíti znacích, mohou přidat. Můžeme si psát i skrze jiné programy. Je to sice proti podmínkám, ale stávající oficiální programy pro ICQ jsou skutečně děsné. Posloužit nám může známý QIP, QIP Infium, Pidgin nebo třeba Miranda. Oficiální klienti nám velice často zaneřádí počítač, nehledě na fakt, že jsou zaplněné reklamou, jakou nesmíme dle podmínek odstranit. Na ICQ se lze připojit i skrze prohlížeč, například pomocí slavného Meebo.com, které podporuje už i Facebook.

Závěr redakce: Facebook a ICQ jsou dvě odlišné věci. Bohužel existuje málo důvodů, proč zůstat uživatelem ICQ. Je sice pravdou, že Facebook stále nedokázal obsáhnout 100% uživatelů ICQ a je možné, že i Vy máte na ICQ někoho, kdo ještě nepodlehl moderní době a Facebook nemá. Možná právě to bude největší důvodem. Stejně jako to, že pro ICQ musíme instalovat další software, nýbrž pro Facebook stačí prohlížeč. V budoucnu se podle nás budou vyvíjet IM právě podle Facebooku a tím pádem se budeme moci již brzy připojit na Facebook i skrze nějakého klienta, již se k tomu přiblížilo například ICQ7. Uvidíme.

Jaký máte názor Vy? Souhlasíte s námi nebo ne?

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru