Pyroterra: Když jsme začínali, byla pro organizátory akcí rozhodující cena (2/4)

Jsou mladí, talentovaní a jsou to Češi. Pro to, co dělají, jsou doslova zapálení. Živí je umění, Dostali se dokonce až do semifinále světoznámé soutěže pro talenty  Britain’s Got Talent. Jejich 16. A říkají si Pyroterra.  A protože nemáme možnost zpovídat všech 16 osob, tak v rámci diskriminace mužů jsem vyzpovídal hlavně Pavlu Žákovou. To protože měla největší… talent. A pak jsme si pozvali dalšího člena. Adama Šťastného. Oba nám společně poví, jaké to je se živit uměním. 

Jestli vám unikl první díl našeho rozhovoru, kde jsme rozebírali složení Pyroterry a jejich úplné začátky, rozhodně si ho tady přečtěte.

Jak moc složité bylo před lety přemluvit organizátory akcí, aby si právě oni pozvali tehdy ještě neznámou Pyroterru?

A: Když jsme začínali, byla pro organizátory akcí rozhodující cena. Chtěli vidět hodně ohně za málo peněz. Vystupovali jsme tedy za minimum, ale i tak bylo těžké se někam dostat.

P: V době, kdy jsem se začínala o klientelu Pyroterry starat, to bylo ještě hodně těžké. Nebylo se o co opřít. Dnes, abyste s prezentací uspěli, musí to všechno nějak vypadat. Od webovek, promo-materiálů, referencí, až po to, jak přijdete na schůzku oblečeni. No a nakonec můžete všemu dát punc výjimečnosti nebo to úplně shodit, a to vše jen svým vystupováním. Myslím teď při komunikaci s klientem.

Pyroterra_Fireshow_006

Hodně důležité je nějak vypadat – prostě mít svou image

Vystupovali jste třeba někdy na některých vystoupeních zadarmo? A vystupovali byste zadarmo někde třeba i nyní, kdyby vás oslovila nějaká akce? Například, kdyby vám umožnili vystupovat před plnou Royal Albert Hall ve Velké Británii. Šli byste do toho?

A: Jedna věc je bez honoráře a jiná je úplně zadarmo. Na každé vystoupení máme dost vysoké náklady, ať už se jedná o palivo, pyrotechniku nebo přepravu. Záleží to hodně na konkrétní situaci a určitě to musí být vyváženo dostatečnou propagací. Například tím, že se objevíme v televizi. Jinak Royal Albert Hall zní dobře, můžete to zařídit? :-)

No nemůžeme :-). Ale to snad zase tak nevadí, ne? :-) Zase na druhou stranu o vás díky tomuto rozhovoru budou vědět třeba i v Kladně. A to uznejte, že není úplně k zahození. Kam se hrabe takový Londýn…

P: V každém případě je nám ctí!

Věnujete se ohnivým a světelným show, se kterými vystupujete po celém světě. Přesto, jestli se nepletu, tak jste začali nejdříve vystupovat hlavně u nás. Na jakých akcích vás mohli třeba diváci potkat? A vystupujete nyní ještě v ČR a nebo to pro vás již není moc lukrativní?

A: Ze začátku jsme vystupovali pouze na domácí půdě, ale vždycky bylo naším cílem prorazit do světa a to se nám myslím daří. Přesto máme v Čechách stále svojí základnu.

P: Já mám ČeskourRepubliku moc ráda a také tu ráda organizuji akce. Máte ale pravdu v tom, že přizpůsobit se s velkou produkcí rozpočtům místních firem nebo dokonce veřejných akcí bývá velký problém. Proto u nás v Čechách bývají k vidění menší show. Na velké akci jste nás mohli vidět například při zahajovacím ceremoniálu Mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově. Teď připravujeme divadelní projekt, takže nás v roce 2015 budete mít možnost vídat i touto cestou. Hrát by se mělo v Hybernii, ale to ještě nebudeme předbíhat.

Těšit se můžete i na ohnivé divadlo

Těšit se můžete i na ohnivé divadlo

A proč jste se rozhodli vrhnout na divadelní scény? A bude v nich také přítomný oheň a nebo půjde v tomto projektu čistě o divadlo?

A: Určitě budou přítomny všechny prvky naší show, takže se jedná o úplně nové umělecké těleso.

Já o vás vím, že vy nejenom, že si hrajete s nebezpečným ohněm, ale dokonce i ve svém volném čase většina vašich členů provozuje adrenalinové sporty. A mě zajímá jaké a jestli už měl také někdo z vás i nějaký vážný úraz.

P: Je fakt, že adrenalin je to, co nás všechny spojuje. Vážné úrazy. To je taková oblíbená otázka médií. :-)

A: Kdo si hraje s ohněm, dříve nebo později se spálí. A kdo se ještě nespálil, tak to nedělá dostatečně dlouho. Každý máme větší či menší popáleniny, ale nic vážného, co by nám bránilo v práci. Každý z nás kromě našich tréninků hodně sportuje a trénuje další věci, například tanec a akrobacii. Věnujeme se také adrenalinovým sportům jako je horolezectví nebo skákaní s padákem.

Jak je to vlastně s úrazovým pojištěním? Jsou členové Pyroterry pojištění pro případ, že by se něco nepovedlo tak, jak mělo, a někomu z vás by se stal vážný úraz?

P: Skupina je jako jediná společnost v Evropě pojištěna proti situacím, kdy bychom způsobili komukoliv z vnějšího okolí újmu na zdraví nebo majetku, a to v rámci celé naší činnosti. Platí to i pro interiérová vystoupení s otevřeným ohněm. Nebylo to ale jednoduché zařídit. Většina pojišťoven měla s pojištěním naší produkce vážné problémy, my jsme byli ale ochotni splnit veškeré požadavky na pojištění tak, že jsme si zařídili certifikace, dohled bezpečnostního technika, proškolili všechny účinkující na úroveň školitele při práci s otevřeným ohněm a opatřili naši show množstvím bezpečnostních pravidel. Soukromé úrazové pojištění členů si ale každý řeší sám, takže vystupování je na vlastní riziko.

Pociťujete třeba ještě strach během vystoupení anebo předtím, než jdete na stage? Anebo jste si už na ten stres zvykli?

A: Strach má jen ten, kdo není dostatečně připraven. Jiná věc je tréma, tu mám docela často, ale pak si to alespoň víc užívám.

P: Asi tak. Ale já osobně se necítím komfortně při fireshow v interiérech.

Pyroterra_Visual_Poi_002

Hrát si s ohněm v interiéru určitě není snadné

Přečtěte si určitě i na další část rozhovoru. Ještě totiž nevíte, za kolik byste si takovou fireshow mohli pořídit domů na zahradu a jaké to vůbec bylo v Britain’s Got Talent!

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru