Radek Hulán: Vydělat v životě hromadu peněz není cíl a ani motivace. To nedává člověku štěstí

Radek Hulán: Vydělat v životě hromadu peněz není cíl a ani motivace. To nedává člověku štěstí

Svého času jedna z nejkontroverznějších postav české internetové scény. Zakladatel možná jednoho z nejznámějšího českého blogu MyEgo.cz. Programátor, bloger, podnikatel a webdesignér v jedné osobě.

Ahoj Radku, vítám tě na Objevit :-). I když jsi mediálně celkem známá osobnost, mohu tě prosím požádat o krátké intro? A sice – je možné, že mladší ročníky tě neznají. Tak se nám prosím představ. Děkuji.

Prožil jsem polovinu života v komunismu, polovinu v kapitalismu, a z té druhé půlky si užívám každou sekundu. Jsem aktivní člověk a rád pořád něco dělám. Na internetu jsem populární díky jakémusi hromadnému omylu. Netušil jsem, že mé články na MyEgo.cz mohou vůbec někoho zajímat. Rozhodně ne desítky tisíc čtenářů denně. To mile potěšilo! 🙂

Vystudoval jsi gymnázium v Třebíči. Kdyby ses mohl znova rozhodnout, šel bys raději na učiliště? A nebo si myslíš, že právě gymnázium byla dobrá volba? A kdo vlastně rozhodoval tehdy o tom, kam a co půjdeš studovat?

Gymnázium jsem začal studovat ještě za komunismu. Tehdy to bylo vnímáno jako elitní škola, nikdo s vynikajícím prospěchem nešel na ekonomku nebo průmyslovku, natož učiliště. Nebyla jedna unifikovaná státní maturita, ta Gymplácká byla výrazně těžší než ostatní. Prostě to byla automatická volba. A nelituji toho, širší rozhled je vždy lepší než velice úzké zaměření, třeba programátor co má i ekonomické znalosti je v praxi použitelnější.

Byl jsi vzorným studentem. Ve svém životopisu uvádíš, že jsi odmaturoval s prospěchem 1.0. Byla tedy pro tebe střední škola procházka růžovou zahradou?

Jo, byla. Byl jsem na Gymplu s programátorských zaměřením. Typicky jsem učil spíše já učitele. Ve škole bylo pár „žlutých opékačů topinek“, počítače IQ 151, zatímco doma jsem používal mnohem lepší Commodore C128 s CP/M OS. To byla jiná liga.

Po dokončení střední školy jsi šel hned studovat na vysokou? Anebo jsi už při studiu na vysoké musel pracovat? Jak složité bylo pro tebe najít práci hned po gymnáziu a co jsi vykonával za práci?

Odmaturoval jsem v roce 1990 (už i z angličtiny, místo do té doby povinné ruštiny). A popravdě, v 18 letech jsem vůbec netušil, co chci dělat dál. Tak jsem podal přihlášky na 4 VŠ (Práva, Ekonomicko-správní a Matematická informatika na Masaryčce a pak Ekonomie ve Zlíně), všude se dostal a na třech VŠ v Brně chvíli pokračoval.

Paradoxně, jako programátora mě vůbec nebavila informatika, hlavně lidé na té fakultě. To jsem nebyl osobnostně já a ukončil to první. Práva také nezaujala, za to ekonomie fascinovala. Zůstal jsem jen u ní.

radek2

Radek Hulán sedící, spící

Jaké máš vzpomínky na studium na vysoké škole? Bavilo tě to? A nebo to považuješ za ztrátu času?

Ekonomicko-správní fakulta byla založena rokem, když jsem tam já nastoupil. Jako prváci jsme byli zároveň i nejstarší ročník. Unikátní zkušenost. Ovlivňovali jsme dění na fakultě, třeba společně s Danem Gladišem jsme prosadili zavedení kreditního systému studia. Chtěli jsme složitější a náročnější studium, ta škola pro nás byla moc jednoduchá.

Jeden z tehdejších profesorů, Michael Hobbs, z Yale University, nás naučil více věcí, než uměla převážná většina českých profesorů v té době jedoucích desítky let v socialistické linii. Taková profesorka Yvonne Strecková pro nás byla úsměvná, extrémně levicově zaměřená. Ignorovali jsme její přednášky. Velice dobrý byl profesor Kamil Fuchs. A kromě něho a Michaela Hobbse byl fajn i exchange pobyt v Nizozemí, kam jsem jel jako jeden z top 5 studentů.

Fajn roky :). Trochu elitářské.

Kdy jsi začal podnikat? Už na škole? A nebo ses na podnikání vrhnul až po dokončení studií?

Začal jsem brzo, už v 17 letech na Gymnáziu (měl jsem mámu jako „poručníka“). Prodával jsem software pro návrh rozvrhů škol a vydělal si na své první „IBM PC“.

Ale ve větším měřítku to bylo až později, a mohl za to zase Michael Hobbs. Společně s dalšími mými spolužáky, Danem Gladišem a Karlem Bastlem, založil firmu Atlantik finanční trhy, s.r.o. Během prvního roku měla ta firma obrat v desítkách miliard Kč při obchodování s akciemi a dluhopisy. Byla to úžasná pionýrská doba. Pracoval jsem tam jako šéf IT, po bakaláři zanechal VŠ, protože mě Masaryčka neměla co dalšího naučit, a věnoval se jen práci. Navrhnul jsem tehdy pro Atlantik rozsáhlý software, který celé toto obchodování na burze cenných papírů, plus RM-Systému a vypořádávání obchodů v Středisku cenných papírů zajišťoval.

Asi po roce pak jsem s Danem a Karlem založil Burzovní software, s.r.o., kde jsem měl podíl 49%, oni po 25.5% každý. Prodával jsem ten software dalším firmám, třeba Expandii, Union bance, PPF burzovní, První městské bance, ING a mnoha dalším.

Bylo to super úspěšné. Po půl roce podnikání jsem přijel s Felicií k dealerovi Mercedesu, a koupil si svoji první novou E-klasu. Potřeboval jsem něco seriózního pro bankovní klienty, když už jsem byl dvacetiletý „cucák“.

Ale dnes mám radši Volvo.

Složil jsi v roce 1996 makléřské zkoušky. Proč ses chtěl stát makléřem? Co tě k tomu vedlo? Využil jsi vlastně někdy tyto znalosti ve svém podnikání?

Šéfoval jsem firmě navrhující a poskytující software pro největší české obchodníky s cennými papíry, členy BCPP. Musel jsem mít jak programátorské, tak ekonomické znalosti z této oblasti. Nedělal jsem nikdy přímo makléře, ale ty znalosti jsem prostě potřeboval, dělal jsem software pro ně. A pro jejich back-office (vypořádání obchodů, risk-management, účetnictví).

V kolika letech jsi poprvé propadnul kouzlu internetu?

Nevím, asi od počátku. Pamatuji si ještě bzučící modemy propojující se s BBS :). Hodně mě zaujalo izraelské ICQ v době kdy vzniklo, to byla průlomová služba. A první verze Google vyhledávače. Nepamatuji si Seznam, tehdy mě nezaujal. Český internet byl pozadu, kopíroval se zpožděním svět. Četl jsem ale Svět namodro a Neviditelného psa.

Patříš mezi pamětníky počátků českého internetu. Zkus prosím nám mlaďochům, jak vypadala internetová scéna v kolem roku 1990-2000. V čem to bylo lepší nebo horší?

Nezajímal jsem se vlastně v minulém století až tak moc o (český) internet. Dělal jsem business pro banky, konzervativní klienty, toto šlo mimo ně a tedy i mě.

Jak moc se podle tebe změnila česká internetová scéna? Je třeba větší problém se prosadit než dřív?

Prosadit se dá vždy.

Já takto „začínal“  (a prosadil se) i později. Se společníky jsme se nepohodli, a oni firmu, kde měli 51% de-facto ovládli k mému neprospěchu. Založil jsem Total Solutions, s.r.o., kde jsem měl už majoritu, a z pohledu tržního podílu začínal od nuly, přesto jsem v roce 2000 opět kontroloval 30% trhu se softwarem pro obchodování na Burze. Do dnešního dne ten můj software, nazvaný IVAN, běží třeba v Komerční bance nebo PPF.

Když to člověk myslí vážně, když má v sobě entusiasmus podpořený znalostmi, prosadí se kdykoliv.

V dřívějších dobách se daly nakoupit velice hodnotné domény, které mají dnes milionovou hodnotu. Uvažoval jsi i ty třeba před lety, že začneš skupovat domény? A podařilo se ti tehdy ulovit nějaké hodnotnější kousky, které jsi pak prodal?

Ne, pohrdám spekulanty. Takové parazitování. Je to to samé jako lichva. Nevydělávám peníze za každou cenu, ale chci, aby to dávalo smysl.

Jak ses dostal k blogování? Respektive, proč ses vrhnul před mnoha a mnoha lety právě na publicistiku?

Vždy jsem rád něco psal. Blog jsem založil jen jako jakýsi pokus, osobní médium. Netušil jsem, že se to stane tak moc čtené. Motivovalo mě to dál psát a zkoumat reakce veřejnosti. Sociologická studie v reálném čase.

Mezi tvé nejznámější počiny patří tvůj webzin MyEgo.cz. Pamatuješ si, kdy jsi jej založil? A proč jsi zvolil právě tento název, který působí tak trochu narcisticky?

Ten název je pouze drobná provokace. Když jsem začal psát a zkoumat reakce lidí, fascinovalo mě to. Jak moc je názor „bezejmenného člověka“ (Hulána) pro někoho významný. Jak jej dokáže zbožňovat, nenávidět, hádat se o něm. Hrál jsem si se stádem a pozoroval, jak se chová.

radek4

iPhone? Ale no tak, Radku 🙂

Co tě naučilo blogování? Za co mu vděčíš? Pomohlo ti blogování v dobách, kdy u nás existovalo jen pár blogerů, získat kontakty a nebo sis vydělat první větší peníze?

Blog určitě prospěl a prospívá – obchodně. Spousta mých současných klientů prostě „chce Hulána“. Nemusí souhlasit s mými názory, ale respektují je, jsou to inteligentní lidé.

Tvůj webzin patřil jednu dobu k těm nejčtenějším českým plátkům v české kotlině. Našel spoustu fanoušků a také spoustu odpůrců. Lidem zejména vadily tvé vulgární a urážlivé články, které je dokázaly rozpálit vždy doběla. Byl to tvůj záměr? A proč už není MyEgo tak provokativní jako dřív? Je to tím, že jsi s přibývajícím věkem zmoudřel a nebo jsi chtěl jednoduše ubrat?

To, že se někdo nechá provokovat názorem nějakého bloggera, je pouze a jenom jeho problém. Napsal jsem řadu propracovaných článků, třeba recenze iPadu 2, které patří k nejlepším recenzím v Česku. Jenže zrovna ty Apple články naráží na uctívače cetek. Na náboženství.

Apple je (či spíše byl) v Česku mezi uctívači cetek, chudými lidmi, považován za božskou společnost. Takový chudý člověk roky šetří,  chce si zvýšit svůj společenský status nákupem cetky, třeba MacBooku Pro za 50.000 Kč. A doufá, že tím mezi přáteli patřičně společensky povyroste. A pak nějaký Hulán na blogu mu tu cetku „pohaní“. Pravdivě, a to je to nejhorší. A jeho přátelé mu posílají odkaz na tento článek. Místo zvýšení společenské prestiže se mu přátelé najednou smějí. Co takový člověk začne dělat? Nenávidí Hulána. On mu to „překazil“.

Co na tom, že ta jeho nenávist je tupá, on to může být i relativně chytrý člověk, ale v tu chvíli nereaguje vůbec racionálně. Nesnáší mě osobně.

Byla to tvá strategie? Chtěl jsi na sebe takto upoutat pozornost (třeba jako Pavel Novotný, který píše podobným stylem pro Extra.cz)?

Viz výše, psal jsem otevřeně své názory. Skutečně mě zpočátku překvapila reakce některých lidí, kteří nemají názor svůj, ale posadí se na zadek z toho mého.

Mám kolem sebe fajn přátele, kteří mají názory často odlišné, než jsou ty moje, ale vždy jsou slušní a rozumní, respektujeme se. To, že na internetu lze rozpoutat vášně (lásku i nenávist) jen tím, že člověk nějaký názor napíše, to pro mě byla nesmírně překvapivá skutečnost. Neznal jsem takovéto existence ze svého okolí. Pro ty lidi jsem asi extrémně významný, jsem středobodem jejich života.

Jak je na tom MyEgo s návštěvností dnes? Nezdá se ti, že zájem o tento web postupem času trochu uvadá? Nepřemýšlel jsi třeba nad tím, že bys MyEgo zase trochu vzkřísil? Přece jenom už se o tobě nepíše tak často jako dřív a rozhodně poslední dobou nevzniká tolik „pochvalných“ článků rozebírající tvou osobu. Čím to podle tebe je?

Pár tisíc lidí denně, převážně z vyhledávačů. O obnově jsem nepřemýšlel. Ono se to časem omrzí, ty reakce lidí. Jako jeden z prvních jsem v Česku „vedl stádo“ (ať už pozitivně naladěné či nenávistně), jako jeden z prvních moderoval komentáře, jako jeden z prvních zavedl povinné registrace. A sežral si za to kritiku. Dnes to přitom dělá každý solidní web.

Ale omrzelo se to. Ty reakce lidí jsou pořád stejné a přestalo mě to bavit.

Jednu chvíli jsi psal také pro Živě. Opět stejná otázka – co tě k tomu vedlo? A jak ses k tomu dostal? Respektive ty sám ses nabídnul, že pro Živě začneš psát a nebo tě oslovil nějaký z šéfredaktorů Živě?

radek6

but first, let me take a selfie

Pokud jsem něco psal pro Živě nebo MobilMania, bylo to vždy zdarma. Napsal jsem (zjevně extrémně čtený) článek, nabídnul jej šéfredaktorovi, on to otisknul, já si tam prolinkoval web. Vzájemná symbióza. Fungovalo to výborně, ale samozřejmě nemá to smysl dělat nějak extrémně často.

S přechodem pod Mladou Frontu a.s. ale pro tento postup už moc není ochota.

K tvé osobě se vážou desítky vtipů. Já vybral jeden, na který jsem narazil náhodou. Snad se neurazíš: „Chuck Norris hrál ruskou ruletu s plně nabitou zbraní. Začínal a vyhrál – to protože pistoli nabíjel Radek Hulán.“

Proč si myslíš, že si z tebe lidé dělají tak rádi srandu? Je to kvůli tomu, že ti lidé závidí, protože nic nedokázali? Nebo za to může právě anonymita internetu, která lidem umožňuje beztrestně pomlouvat kohokoliv? Co myslíš?

Nevím, neřeším tyto lidi. Já bydlím zdarma v jejich hlavě, ne oni v mé. Tedy, řešil jsem chvíli něco málo z toho, podal jsem třeba trestní oznámení na člověka, co založil blog jen proto, aby mi tam měsíce anonymně sprostě nadával. Později se ukázalo, že to byl jeden můj známý z VŠ, Marek Kocan. Měl vůči mně nějaký osobní mindrák a takto si jej ventiloval. Bylo mi jej líto.

Ale jsou i pozitivní věci, a pár jich pobavilo. Moc. Třeba tento úžasný článek na Necyklopedii: https://necyklopedie.wikia.com/wiki/Radek_Hul%C3%A1n

Uškodilo ti to někdy nějak? A snažil ses docílit smazání těchto článků? Musel ses kvůli tomu třeba někdy soudit? A nebo to bereš s nadhledem a naopak to považuješ za povedenou srandu a neřešíš to?

Pokud uškodilo, tak se o tom typicky nedozvím, takový klient mě nikdy nekontaktuje.

Na druhou stranu je spousta lidí, kteří vyloženě „chtějí Hulána“. Na jedné straně je čtený Hulán s fungujícím webem, na druhé straně někdo kdo anonymně řve, kdo se z tebe „posere“. Koho si zvolíš jako partnera pro business? Myslím, že odpověď je jasná.

V jednom článku jsem narazil na zmínku, že se tvá předchozí firma SUTTON DATA SERVICES s.r.o. dostala do konkurzu. Je to pravda? A pokud ano, tak jak celá tato kauza dopadla? Byli uspokojeni všichni věřitelé? Skutečně musíš teď splácet dluhy ze svého předchozího podnikání nebo je to lež?

Sutton Data Services s.r.o. byl normální startup. Začal extrémně úspěšně, v roce 2001 jsem v New Yorku podepsal smlouvu za 3 mil USD  na dodávku software pro amerického klienta pro online obchodování na amerických burzách. Část z toho se profinancovala, vyvinul se funkční systém pro obchodování na NASDAQu, NYSE, Amexu a INETu, a byl už nasazen v testovacím provozu, bohužel nastalo 11. září, zřítily se Twin Towers, a americký partner začal mít problém s financováním. Tam byl prostě najednou úplný stop stav pro další investice.

Pamatuji se dodnes, že mi volá vyděšený Gregory Frank, můj americký partner, ať si zapnu CNN. Nevěřil jsem tomu co se děje. Vypadalo to jako pitomý hollywoodský film. Katastrofa.

Já měl v Česku zaměstnaných několik desítek programátorů, pronajaté drahé stroje pouze pro tento projekt, a najednou nezaplacené faktury od Američanů na stovky tisíc USD. To nešlo udržet, takže jsem tu firmu poslal do konkurzu kvůli druhotné platební neschopnosti. S tímto nemohl nikdo počítat. Několik makléřských firem, co sídlilo v Twin Towers, se v té době doslova vypařilo.

A v kapse jsem zmačkal asi půl miliónu svých akcií Sutton Online Inc., americké matky, která zkrachovala v USA. Najednou to byly bezcenné papírky.

12 roků stará historie :). „Dluhy z podnikání“ jsem nikdy nesplácel a nemusím, protože jsem nedlužil osobně ani 1 Kč. Ta fáma asi vznikla tak, že jeden člověk z Nethostu, Martin Kalenda, si ofotil část spisu na soudu, papír, který říkal cosi ve smyslu „vyzván k zaplacení 10 mil Kč“, ale už opomenul jinou část spisu, kdy soud rozhoduje o tom, že „tyto (údajné) pohledávky nejsou v žádné své části platné“.

Je to takové klasické novinářské „obviněn ze znásilnění“, lidi si to přečtou v novinách na titulce, a každý už ignoruje „kompletně zproštěn viny“ na sedmé stránce za měsíc.

Kde ses naučil programovat? A jaké programovací jazyky ovládáš? Jak dlouho ti trvalo, než se z tebe stal zkušený programátor?

Já začínal v době, kdy nebyl internet, ještě před rokem 1990. Měl jsem zmíněný Commodore C128. Když jsem třeba chtěl, aby zobrazil český znak, musel jsem prozkoumat, jak napsat ovladač klávesnice, Hercules monitoru, sehnat složitě nějakou dokumentaci, část si zjistit experimenty, vytvořit si vlastní kódovou stránku, nadefinovat si fonty, obsluhovat přerušení. Prostě jsem tomu musel detailně rozumět. Zbožňoval jsem to, asi pro ten pocit, že něco naprosto dokonale a detailně mě poslouchá, na nejnižší úrovni, dělá přesně to, co chci já.

radek5

Radek Hulán – Zakladatel možná jednoho z nejznámějšího českého blogu

Který programovací jazyk ti dal nejvíce zabrat?

Nebyl to ani assembler, Pascal, C nebo C++, ale asi Oracle PL/SQL. Musel jsem se rychle naučit v tom něco dělat, neměl jsem k dispozici dokumentaci, a jak je ten jazyk relativně neschopný, tak se v tom dělají složitější věci těžko. Tak jsem studoval cizí kód a snažil se to pochopit :).

Máš teď pod palcem nějaké své vlastní projekty? Pokud ano, mohl bys nám je trochu představit a říci, na čem vydělávají?

Třeba MyWebdesign.cz. Děláme webové projekty a rozsáhlé e-shopy na míru a máme fantasticky spokojené klienty. Nechci tím říct, že se chválíme, naopak, chválí nás klienti, toto o nás píší oni sami – https://mywebdesign.cz/reference/ .

 „Jsem tak dobrý, že jsem sám sobě vzorem!“ Stále platí tento výrok :-)?

Klasická provokace. Divím se, že na takovou primitivnost stále ještě někdo skáče. Ale zjevně ano :).

Radku, na závěr máš stejně jako všichni naši hosté možnost vzkázat něco našim čtenářům. Takže, co to bude?

Vydělat v životě hromadu peněz není cíl ani motivace, tato samotná věc nedává člověku štěstí.

Mnohem podstatnější jsou zdánlivé maličkosti.

Třeba vzít si kolo a jet se projet s přáteli na Singletrek.

Podobné maličkosti jsou božské.

Já ti děkuji za rozhovor Radku.

To byl Radek Hulán, zakladatel MyEgo.cz.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru