Tisková zpráva: „Raketová poptávka po létajících robotech vzrostla od roku 2014 téměř pětinásobně,“ uvádí Alza

Boom dronů, kvadrokoptér, hexakoptér nebo létajících robotů nabírá letos na obrátkách. Alza zaznamenala obrovský zájem o tato zařízení již během Vánoc 2014. Za první čtvrtletí letošního roku eviduje meziroční nárůst nákupů o 850 procent.

Enormní nárůst zájmu o drony připisuje Alza především popularizaci zařízení a jejich cenové dostupnosti. Létající roboti se dají pořídit za méně než tisíc korun, technologické vychytávky, jako například profesionální multikoptéry, stojí i několik desítek tisíc Kč. I přes relativně vysoké ceny jsou drony stále populárnější. „Nejprodávanějšími modely v našem e-shopu jsou aktuálně kvadrokoptéry DJI s autopilotem s GPS navigací pro rekreační poletování i natáčení HD videa a fotografování. Jako FPV sada slouží smartphone – obraz je přenášen on-line a díky této funkci je možné natáčet videa a fotit místa, která jsou z bodu ovládání těžko dostupná,“ sděluje výhody nejžádanějších dronů mluvčí Alzy Denisa Dlabová.  Pořizovací cena této vychytávky mezi drony se pohybuje kolem necelých třiceti tisíc korun.

image002

 V roce 2014 vévodily prodejům u Alzy levnější modely, například Drone MikanixX Spirit X005 a X006. V letošním roce, patří k nejoblíbenějším smart drone Nine Eagles Galasy Visitor 6 RTF, mód 2 a drone s autopilotem DJI F320 Phantom 2 Vision+.

S nárůstem obliby létajících robotů, je však často skloňována otázka možných hrozeb pro veřejnost, bezpečnosti jejich využití a nutnosti definovat pravidla užívání dronů. V první řadě je důležité uvědomit si, kdy je dron hračkou a kdy bezpilotním letounem, na který je potřeba vlastnit pilotní průkaz „V případě, že řídíme „model letadla“, tedy v rámci leteckých předpisů letadlo, které se používá pouze pro rekreační účely, má hmotnost pod 20 kg a během řízení pilot udržuje vizuální kontakt s řízeným letadlem, nemusí uživatel průkaz vlastnit,“ informuje Dlabová. Pokud je kvadrokoptéra použita ke komerčním či jakýmkoliv jiným výdělečným účelům, je nutné získat povolení od Úřadu civilního letectví. Obecně platí, že létající robot nesmí nikoho ohrožovat, létat může maximálně do výše 100 metrů a do vzdálenosti 50 metrů od jiné osoby. Také nesmí snímat soukromí osob, bez jejich přímého souhlasu. Podá-li postižená osoba stížnost, hrozí osobě řídící dron pokuta od Úřadu na ochranu osobních údajů.

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru