Dnes vyšlo 1 článků

RECENZE: Huawei TalkBand B1 – chytrý náramek a handsfree

Dnes už nemáme jen chytré mobily. Standardem se začínají stávat i jiná chytrá zařízení – hlavně hodinky a různé fitness náramky. Huawei ale přišlo s něčím úplně originálním. Zřejmě si jsou moc dobře vědomi toho, že fitness náramků, které vám změří kvalitu spánku nebo spálené kalorie, je na trhu dost, a tak přinesli i něco navíc. TalkBand B1 lze totiž přeměnit na handsfree.

Váha:                                 26,2 g
Displej: 1,4 palce, OLED
Konektivita: Bluetooth 3.0, NFC
Baterie: 90 mAh
Doba nabíjení: 2 hodiny
Odolnost: Prach a voda

Tohle 2 v 1 zařízení se u nás prodává od konce minulého roku za cenu necelých tří tisíc korun. Pořídit si jej můžete nejen k zařízením Huawei, spolupracuje i s dalšími modely uvedenými na webu Huawei, když si na ně nainstalujete příslušnou aplikaci. Pokud jej ale budete používat jen s tabletem bez možnosti volání, budete ochuzeni o jednu klíčovou funkci – handsfree.

Design

TalkBand B1 je dostupný v 5 barvách a 2 velikostech (S a L). Měla jsem možnost vyzkoušet si černou variantu ve velikosti S a přestože mám hodně hubenou ruku, na poslední dírku mi seděl pevně.

talkband_Varianty

Skládá se ze dvou částí. Samotný náramek je zevnitř hladký, zvenku má trochu hrubší povrch. Na jednom konci pásku je zapínání s logem Huawei. Jsou to sice jen dva kolíky, které zastrčíte do dírek, ale za celou dobu používání se mi nestalo, že by se rozepnul.

front_IMG_0767

Zevnitř je hladký, zvenku má hrubší povrch

back_IMG_0773

Zapínání drží pevně

V druhém konci pásku se pak ukrývá USB konektor, přes který hodinky dobijete.

usb_IMG_0790

Dobíjí se přes USB konektor ukrytý v jednom konci pásku

Na náramku jsou dvě tlačítka, kterými se ovládá jeho odnímatelná část. Jedno z boku slouží pro zapínání displeje a přepínání mezi funkcemi. Druhým odděláte část s displejem, která slouží jako handsfree.

Není úplně rovná, takže na jedné straně náramku trochu více vystupuje. V této části je ale náramek tenčí, takže ve finále je na obou stranách stejně vysoký a vystouplé místo vůbec nepřekáží.  Na části s handsfree se rovněž nachází tlačítko, abyste mohli přijímat a ukončovat hovory.

oddelene_IMG_0778

Zmáčknutím tlačítka se oddělí handsfree část

V balení navíc kromě hodinek a návodu najdete také dva výměnné nástavce do ucha, aby vám handsfree lépe sedělo.

obsah_baleniIMG_0793

V krabičce jsou také dva nástavce do ucha

Náramek jsem nosila na levé ruce, protože jsem pravák a vadil by mi při psaní, ale není vyloženě uzpůsobený pro určitou ruku. Na tlačítka pohodlně dosáhnete, i když ho budete mít na pravé.

Potěší také skutečnost, že vydrží vodu a prach. Nemusíte se tedy bát jít s ním do sprchy.

Displej

Na odnímatelné části se nachází 1,4 palcový OLED displej, který není dotykový. Lze na něm jen přepínat mezi čtyřmi funkcemi, k čemuž slouží tlačítko z boku náramku. Díky použité OLED technologii má ale dobrou výdrž a viditelnost není špatná ani na slunci.

Trochu horší je to s funkcí automatického zapínání displeje. Přece jen je trochu otravné, že ho musíte pokaždé, když chcete zjistit, kolik je hodin, tlačítkem zapnout. Výrobce s tím počítal a naučil ho rozsvítit se pokaždé, když ho zvednete k očím. Jenže vůbec to nefunguje. Při zvednutí k očím se nerozsvítil ani jednou. Zato se náhodně rozsvěcoval třeba při čištění zubů nebo ráno v posteli.

displej_IMG_0771

Automatické zapínání displeje nefunguje

Funkce

Jak již bylo zmíněno, Huawei se povedlo zkombinovat dvě zařízení do jednoho. Handsfree je sice už na ústupu a lidí, kteří ho využívají, ubývá, ale přesto tu ta možnost je. Když budete mít na mobilu zapnuté Bluetooth a budete ho mít s náramkem spárovaný, automaticky se připojí a budou se vám na něj přesměrovávat hovory.

Když vám někdo zavolá, na náramku bude kromě vibrací zleva doprava běhat jeho jméno, což může být u delších jmen docela problém. Na druhou stranu to upoutá vaši pozornost.

IMG_0800

Krátká jména se na displej vejdou, dlouhá se posunují

Pak stačí pomocí tlačítka část s displejem vyjmout z náramku, strčit do ucha a dalším tlačítkem přijmout hovor. Stejným tlačítkem ho pak ukončíte.

Co se týče zvuku, váš hlas je přenášen čistě a krásně čistě také slyšíte člověka, který vám volá. Samozřejmě nemůžete být příliš daleko od mobilu – náramek je vybaven Bluetooth verze 3.0 (nemá novější verzi 4.0, protože tu starší podporuje více telefonů), jste tedy omezeni jeho dosahem.

Handsfree nicméně není dělané na to, abyste ho měli dlouhé hodiny v uchu. Zase tak dobře totiž nedrží a při pohybu hlavou by mohlo snadno vypadnout. Možná vám ale některý ze tří přiložených nástavců bude sedět dobře. Každopádně od toho máte ten náramek. Vyřídíte hovor a handsfree do něj vrátíte, nemusíte ho mít neustále v uchu.

Na samotném náramku můžete přepínat mezi čtyřmi obrazovkami, na kterých uvidíte různé funkce. Na první je čas, stav Bluetooth a baterie. Bluetooth se nedá nijak vypnout, je stále zapnuté, protože se náramek automaticky připojí, jakmile ho zapnete i na mobilu. Na displeji ale vidíte, zda je zrovna náramek připojený či nikoliv (pokud ne, je ikonka Bluetooth přeškrtnutá). Čas se nastavuje automaticky po spárování s mobilem a stav baterie je pouze orientační. Přesný údaj v procentech totiž uvidíte až v mobilní aplikaci.

cas_IMG_0764

Stav bluetooth, čas a baterie

Druhá obrazovka měří počet kroků, které jste za den ušli. Výsledky měření se mi občas trochu nezdály, a když jsem je porovnala s krokoměrem v mobilu, TalkBand na 500m cesty naměřil o 129 kroků méně než mobil. A opravdu se mi celou dobu zdálo, že mi kroky ubírá.

Korky_IMG_0780

Čára pod číslem znázorňuje, jak blízko jste ke splnění výzvy, kterou jste si určili

Na třetí jsou spálené kalorie. Tady se to těžko kontroluje, ale když jsem byla běhat s náramkem a aplikací Nike+ Running, výsledky spálených kalorií byly rozdílné. Konkrétně se lišily třeba o 90 kalorií, což je docela dost. TalkBand zřejmě nepočítá s tím, jak rychle jste daný počet kroků ušli, a nepřepočítává kalorie podle toho. Kromě toho už měří špatně kroky, takže tím vznikají nepřesnosti také v kaloriích.

kalorie_IMG_0781

Kalorie spálené chůzí

Poslední zobrazitelnou funkcí je délka spánku. V aplikaci máte možnost vidět to detailněji, displej na náramku zobrazuje pouze čas, který jste prospali. K tomu nemám výtky, čas byl každý den naprosto přesný.

spanek_IMG_0782

Spánek zaznamenává přesně

Aplikace

Nainstalovaná aplikace funkčnost náramku značně rozšíří. Vzhledem k tomu, že displej na náramku není dotykový a je na něm pouze jedno tlačítko na přepínání obrazovek, všechno musíte nastavovat v aplikaci. Bez ní to prostě nejde.

Aplikace pro Android se jmenuje Huawei Wear. Nenechte se zmást, opravdu je určená pro TalkBand B1, ale je univerzální i pro další nositelná Huawei zařízení. Majitelé iOS zařízení mají na výběr. Buď si také nainstalují Huawei Wear pro iOS nebo mohou zvolit starší aplikaci určenou přímo pro TalkBand B1 – nese název Huawei TalkBand B1.

Obě aplikace jsou ale téměř totožné. Huawei Wear je stejná pro obě platformy, Huawei TalkBand B1 je rozdílná v tom, že na ní máte všechny údaje zobrazené na jedné obrazovce (v Androidu přepínáte mezi dvěma) a má starší design.

ios_android_app

Huawei TalkBand B1 X Huawei Wear

Při prvním spuštění vám aplikace poradí, jak s telefonem spárovat náramek. Stačí zapnout Bluetooth na mobilu, náramek vypnout a zapnout (zresetovat) a on už se sám najde. Dále zadáte své pohlaví, datum narození, výšku a váhu.

Aplikace synchronizuje kdykoliv, kdy hodinky přes Bluetooth připojíte k mobilu. Můžete v ní přepínat mezi dvěma hlavními obrazovkami. Na té první je počet ušlých krok, čas chůze, vzdálenost a spálené kalorie. Protože většina z nás o kaloriích moc představ nemá, aplikace vám poradí, že kalorie, které jste dnes spálily, se rovnají kaloriím obsaženým v jedné jahodě nebo okurce.

Taky si můžete nastavit cíl, kolik kroků denně chcete ujít. Zvolila jsem střední variantu 10 000 kroků, ale podařilo se mi jí dosáhnout jen jednou, když jsem vzala TalkBand na dlouhý běh. Nižší level (5 000 kroků) se dá zvládnout s klidem. Náramek vás pak vibracemi a ohňostrojem zobrazeným na displeji upozorní, když stanoveného cíle dosáhnete.

pocet_kroku

10 000 kroků se mi podařilo dosáhnout jednou

Na druhé obrazovce se monitoruje spánek. Vidíte tady trochu detailnější náhled a celková doba spánku je tu rozdělena na tvrdý spánek a lehčí fázi spánku. Nepodařilo se mi zjistit, podle čeho se měří kvalita spánku, protože podle zjištěných údajů u mě byla každý den normální. Jak dlouho mi trvalo usnout aplikace většinou zaznamenávala jako 0 minut, snad jednou se mi stalo, že to spočítala na 10 minut.

spanek

Spánek a další možnosti nastavení náramku

S aplikací náramek dostává několik dalších funkcí. První z nich je připomínka toho, že byste se už měli pohnout. Když budete určitý časový úsek, který lze nastavit, sedět a náramek nezaznamená žádný krok, začne vibrovat a objeví se vám na něm postavička cvičícího panáčka.

Chytrou funkcí je budík. Můžete ho nastavit buď na určitý čas, když chcete něco připomenout, nebo přímo na probuzení. Budík na probuzení má totiž funkci chytrého buzení. Nastavíte si, že chcete vzbudit například v 6:20, ale že vám to nebude vadit ani o deset minut dřív. Náramek pak bude monitorovat, kdy budete v lehké fázi spánku, a v tu dobu vás vzbudí.

Byla jsem docela dost zvědavá, jestli se mi bude vstávat lépe, když budu vzbuzená v lehké fázi spánku, ale bohužel k tomu nikdy nedošlo. Vibrace přišly vždycky přesně v ten čas, který jsem si nastavila, dobu lehkého spánku se pravděpodobně zaznamenat nepodařilo.

Další chytrou funkcí je možnost připomenutí, když se moc vzdálíte od mobilu. Jakmile se přeruší Bluetooth spojení mezi mobilem a náramkem, mobil to okamžitě začne hlásit. V aplikaci je tato možnost nazvaná jako „anti-theft reminder“, takže je zřejmě určená proti zlodějům, ale může se hodit i k tomu, abyste věděli, zda nejste moc daleko pro používání náramku jako handsfree.

Na Androidu je pak také možnost přidat si na domovskou obrazovku widget s ušlými kroky a spálenými kaloriemi.

Screenshot_2015-04-06-15-53-10

Widget aplikace Huawei Wear

Jen mě trochu mrzí, že aplikace monitoruje vždy jen denní výsledky. Není možné se zpětně podívat na to, jestli jste včera byli aktivnější, nebo jak jste na tom v porovnání s minulým týdnem. Neexistují tu žádné grafy, údaje se nikam neukládají, dokonce není ani možnost data synchronizovat někam do cloudu.

Výdrž

S výdrží na tom náramek není vůbec špatně. Výrobce udává dva týdny pohotovosti a to je určitě oprávněný údaj. Samozřejmě nejvíc baterii o kapacitě 90 mAh vybíjí spojení s mobilem. Když ho tedy spojíte vždy jen na synchronizaci a budete používat pouze jako fitness náramek (nikoliv jako handsfree), vydrží v klidu zmíněných 14 dní.

Měl by vydržet 7 hodin hovoru a 6 dní pracovního času s běžným nasazením, což vcelku splňuje.

Úplné dobití z 0 % na 100 % trvá dvě hodiny. Nejjednodušší je strčit konec náramku do počítače, ale je tu ještě další možnost. USB konektor můžete strčit do nabíjecího adaptéru do zásuvky, který máte k telefonu. Funguje to taky.

nabijeni_IMG_0791

Dobíjet se dá z počítače nebo přes adaptér do zásuvky

Závěr

Pokud toužíte po fitness náramku, asi pro vás bude zbytečné mít handsfree. Obráceně je to logičtější – pokud sháníte handsfree, určitě nebude na škodu, když k němu budete mít také fitness náramek. Huawei se rozhodně povedlo vyrobit originální kousek, který si své příznivce najde.

PLUSY MINUSY
+ luxusní design – nemožnost ukládat data z předchozích dnů
+ čtečka otisků prstů – nepřesný krokoměr
+ kombinace 2 v 1 – špatné automatické zapínání displeje
+ dlouhá výdrž
+ čistý zvuk

Za půjčení děkujeme českému zastoupení společnosti Huawei.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru