Revoluční klávesnici vyvíjí klavírista

Revoluční klávesnici vyvíjí klavírista

Bývalý pianista se změnil na vynálezce a přišel s tím, co nazývá revoluční konstrukcí klávesnice. Doufá, že s ní nahradí standardní QWERTY a zvýší rychlost psaní až na 200 slov za minutu – tedy u běžného uživatele, trénovaní psavci všemi deseti to samozřejmě zvládají daleko rychleji.

Joseph Krush, bývalý profesionální pianista, používá klávesnici od roku 1960. Používá ji řekněme dvěma způsoby… No ano, jednou jako hudební nástroj a podruhé na psaní. Tehdy šestiletý Krush nechal své prsty za svůj dlouhý život spočinout na nespočetném množství klávesnic. Zaznamenal, že technologie rostou rychlým tempem, jeho psací stroj byl nahrazen klávesnicí počítače. Ale co mu pořád nešlo do hlavy, byla skutečnost, proč zůstalo stejné rozložení klávesnic.

Většina moderních klávesnic používá model QWERTY pojmenovaný po prvních šesti písmenech zleva v prvním řádku. Pro jiné jazyky existují varianty s drobným odlišením – AZERTY pro Francii a Belgii, QWERTZ pro Německo a střední Evropu, celkové uspořádání však zůstává obvykle stejné. QWERTY a jeho varianty jsou založeny na rozložení původně vyvinutém pro psací stroje Sholes a Glidden. To bylo v roce 1870.

Psací stroj Sholes & Glidden.

Psací stroj Sholes & Glidden.

Od té doby však byly změny minimální. Navzdory rychlému průběhu technologií – Sholes a Gidden nemohli předvídat například přenosný počítač – rozložení QWERTY přežilo. Koneckonců funguje, tak proč ho měnit?

Krush věří, že má na tuhle otázku odpověď: možnost výrazně zvýšit rychlost psaní. A výrazně je myšleno opravdu doslova. Neslibuje nic menšího, než její zdvojnásobení.

Klávesnice známá jako K200K má rozložení výrazně odlišené od typického designu QWERTY. Tři řady po dvanácti tlačítkách obsahují i znaky, které nejsou na normální klávesnici tak dobře k nalezení: například klávesu Word, která vyvolává slova, která se v angličtině nejčastěji vyskytují, nebo Double Shift, s jejíž pomocí se píší číslice a speciální znaky.

klavesnice-krush

Že klávesnici vyvíjí hudebník, jde jasně poznat. 36 kláves ve třech řadách odpovídá třem oktávám, každá oktáva má totiž 12 půltónů. No a propojení s hudbou chce Krush dovést ještě dále. Klávesy budou mít i tónovou reakci – když omylem stisknete klávesnici ve vyšší řadě, ozve se vyšší tón. Díky tomu by se klávesnice mohla stát i účinným nástrojem pro nevidomé. Ti mají totiž, jak říká sám Krush, obvykle velmi dobře vyvinutý sluch.

Nejedná se však o první pokus změny rozložení klávesnice. Jeden z nejúspěšnějších návrhů pochází již z roku 1936. Vyvinuli ho August Dvořák a William Dealey. Vzpomenout můžeme i klávesnici Microwriter ze začátku 80. let. Ta umožňovala zadávání textu rychlostí až 225 slov za minutu, ovšem pokud jste tuto rychlost chtěli zvládat, museli jste se podrobit rozsáhlému školení a praxi.

Krush však připouští, že je jeho práce teprve ve velmi rané fázi. Požádal o patent a v současné době usiluje o finanční prostředky na dokončení. S konstrukcí mu pomáhají také studenti z jedné evropské univerzity. Pokud o koupi revoluční klávesnice uvažujete, budete si muset počkat ještě rok. V roce 2014 by mělo být vyrobeno asi 100 kusů. Tedy pro začátek, když se nápad mezi veřejností ujme, bude jich samozřejmě přibývat.

„Jakmile vyjde nová klávesnice, mám v plánu organizovat doslova stovky soutěží v psaní ve všech provinciích a státech všech anglicky mluvících zemí,“ tvrdí Krush.

V současnosti Krush sbírá peníze prostřednictvím služby FundaGeek. Jestli si ho tak budeme jednou pamatovat jako člověka, který nahradil QWERTY, nebo jako člověka, který vyvinul K200K klávesnici stejně zapomenutou jako například Microwriter, se teprve ukáže.

Zdroje: bit-tech.net, fundageek.com

Komentáře

Nahoru