Roboti budou mít od roku 2020 vlastní olympijské hry

Roboti budou mít od roku 2020 vlastní olympijské hry

Olympijské hry se konají každé čtyři roky. Letní a zimní hry jsou od sebe vzdáleny vždy dva roky. Pro celý svět je to pokaždé velká událost, protože se jedná o skvělý způsob, jak předvést lidskou sportovní zdatnost. Brzy bychom ale nemuseli obdivovat už jen lidi.

Roboti se v posledních letech dost rozmáhají. Ještě pořád nejsme v takovém stádiu, které známe z některých sci-fi románů, že by nám roboti pomáhali přímo v domácnosti, ale možná se k němu začínáme pomalými krůčky blížit.

A v Japonsku to začali brát velice vážně. Nedávno odhalili svůj záměr vytvořit olympijské hry pro roboty. Konaly by se rovněž každé čtyři roky. Vždycky ve stejný rok jako letní olympijské hry. Premiér Šinzó Abe uvedl, že soutěž by perfektně zobrazovala současnou úroveň technologií a určitě by vedla k robotické evoluci. To má možná pravdu. Lidé by se každé čtyři roky snažili své výtvory vylepšovat.

Soutěže existují, ale nejsou tak velkolepé

Soutěže, ve kterých své síly porovnávají roboti, už existují. Hlavně je tu RoboCup, který se letos koná v Brazílii. Zároveň tu ale máme mnoho menších třeba jen regionálních událostí, ve kterých se srovnávají roboti v různých dovednostech. Například v Praze se nedávno konal Robotický den, v rámci nějž také proběhlo pár soutěží.

Nicméně nic není tak, jak by si to představovalo Japonsko. Jejich vizí je opravdu obrovská celosvětová akce.

Když budou hry, bude se muset na robotech pracovat

Ale opravdu jsou roboti na takové úrovni, aby mohli mít vlastní olympijské hry? Vždyť většina z nich umí sotva chodit. To si Japonci velmi dobře uvědomují a právě v tom vidí smysl robotických olympijských her. Doženou nás k pokroku. Navíc když se budou konat každé čtyři roky, stanou se něčím, co už nepůjde jen tak přehlížet. Roboti se lépe dostanou do našeho povědomí.

Robotí olympijské hry by měly být rovněž takovou přehlídkou robotických zařízení. Hlavním lákadlem samozřejmě budou humanoidní roboti, ale nebudou chybět ani bezpilotní letouny a dokonce i takové zvláštnosti, jako postele, které se v případě potřeby přemění v kolečková křesla.

robot

Honda ASIMO a roboti NAO

Pokud se o roboty trochu zajímáte, zřejmě vám něco řeknou pojmy jako NAO, Honda ASIMO, nebo Jimmy od Intelu vytištěný v 3D tiskárně. Tihle všichni by se na plánovaných olympijských hrách mohli objevit.

Kdo ví, třeba se roboti do roku 2020 naučí aspoň pořádně chodit. Nemůžeme očekávat, že by mohli soutěžit třeba ve skoku vysokém, ale správně napodobit chůzi po dvou je docela reálné.

Zdroje: Softpedia, Telegraph, fotografie: Flickr – Howie, Honda ASIMO, Facebook NAO

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru