Rok 2009 pro portál RostWorld.cz

Rok 2009 pro portál RostWorld.cz

Diskuzní fórum RostWorld, které je zde s námi již více jak rok a půl si společně s námi přelije do dalšího roku, roku 2010. I ono si zasloužilo článek, ve kterém shrneme veškeré události uplynulého roku v mezích RostWorldu, našeho Bezva fóra. Jelikož tento rok byl skutečně pestrý a událo se mnoho událostí, pokusil jsem se celý článek co nejvíce rozepsat tak, abych na nic nezapomněl. Příjemné čtení.

Rok 2009 začal překonáním několika met. Hned dvacátým dnem roku fórum překonalo hranici 5.000 registrovaných uživatelů a pár dní na to hned 200.000 návštěvníků, tedy kolik lidí se na RW kdy podívalo celkem. Tyto dvě zajímavé mety se brzy změnily. Za rok 2009 se na diskuzní fórum podívalo dalších 200.000 lidí a registrovalo se dalších 7.000 lidí. Abychom však nezůstali jen u čísel, pojďme se podívat na ty důležitější věci.

Rok 2009 ve znamení problémů

Dříve poměrně úspěšný projekt s filmy online RostWorldu vydělával přibližně 1,5x více, než samotné fórum. A to i přesto, že měl přibližně poloviční návštěvnost. Tímto podwebem se však odstartovaly problémy. Jednoho dne byl zrušen a RostWorld dodnes nevydal oficiální vyhlášení a nechce se k věci vyjádřit. Co však neutajil bylo zrušení warez sekcí. Skoro 20.000 příspěvků bylo dne 29. května 2009 smazáno ze sekcí fóra. Uzavřeny byly veškeré sekce zabývající se nelegální tématikou. Zajímavostí je fakt, že situace kolem zrušení warez sekcí není dodnes vysvětlena. Traduje se něco o faktu, že záhadný dopis se žádostí o zrušení warez sekcí nebyl zaslán Českou protipirátskou unií, ale někým jiným. Tuto verzi potvrdil i majitel RostWorldu, který se přímo s ČPÚ údajně domluvil. Znovuobnovení (zálohy) sekcí však nepojal za dobrý nápad. Fóru spadla návštěvnost a registrovanost uživatelů do velké propasti. Následující graf nám však ukáže odhodlanost týmu a uživatelů bojovat. Snížení aktivity fóra jsme v květnu, či červnu 2009 skutečně nedočkali.


Květen 2009 přinesl ztráty, ale zvýšil aktivitu uživatelů.

Co se však drasticky snížilo byla návštěvnost, registrovanost uživatelů a časem i ranky. Fórum bylo náhle pusté, mrtvé. Většina diskuzí se začala měnit ve spamy a většina uživatelů odešla. Ztráty byly vysoké.

[poll id="6"]

Jak RostWorld bojoval dál…

27. října majitel Jirka Rostecký (Mr. Atsor) vydal na svém blogu článek s názvem „Z RostWorldu bude megafórum„. Po vydání tohoto článku se začalo plánovat a na RostWorldu se začalo stavět. Vznikaly nové nápady na vylepšení a celkové předělání fóra. Zapojilo se mnoho uživatelů až Jirka Rostecký sestavil konečný plán na novou verzi RostWorldu. Vznikla herna a mnoho dalšího. To hlavní však přišlo až dne 2. 7. 2009, kdy se spustila nová verze diskuzního fóra RostWorld. Nový vzhled, funkce a další a další. Tak vypadal nový RostWorld, ošetřené rány a nová podoba.

Fórum začalo pracovat, začaly se tvořit nové diskuze a budovat znovuzrozená komunita. Zůstali jen ti nejlepší. Stále tomu ale něco chybělo a znovu se přemýšlelo. Rozhodlo se 16. 11. 2009, kdy se konečně povedlo narazit kosou na kámen. Fórum bylo rozděleno do oddělení podle různé tématiky. Neskutečná práce vedení a techniků se povedla. Dnes známe RostWorld jako diskuzní portál rozdělení do několika subfór zaměřených na volnou zábavu, kulturu, až počítače a finance a další. Každé oddělení spravují různí moderátoři a každý uživatel si může vybrat jen to, po čem touží.

[poll id="4"]

Vlastní server, nová doména

Aby toho nebylo málo, rok 2009 rozhodl o mnoha dalších faktech, jako například o nemožnosti zůstat na klasickém sdíleném serveru normálního tarifu hostingu. Proto se rozhodlo celé fórum přesunout na vlastní server. Vynikající jednání prokázal i xHosting.cz, který RostWorldu nabídl svoje služby a mnoho dalších výhod pro speciálního zákazníka. Na serveru dodnes jede i například web Atsor.cz, Plyšáčci.cz, náš magazín a další.

Jelikož vedení uznalo, že název „RostWorld“ je poměrně složitý a mnoho uživatelů je i při písemných projevech zaměňuje za například „rosworld“, „rostwold“ a další, zakoupila se nová doména. Ta slouží jako alias ke stávající doméně a tím pádem naleznete fórum i pod doménou BezvaForum.cz. Jirka Rostecký přiznal, že mě zálusk na doménu „rw.cz“, ta bohužel byla zabrána a její majitel na emaily s nabídkami neodpovídal.

[poll id="5"]

A kdo přišel a kdo odešel…

Pád warez sekcí ochromil přísun nových uživatelů. Mnoho jich i odešlo. Tím pádem nastaly i změny ve vedení. Jedním z původních administrátorů a 49. registrovaný uživatel AdaLo93 (Adam Lošák) bohužel opustil naše řady dne 27. srpna 2009. Oficiálně uvedeným důvodem byla ztráta zájmu. Jeho místo však přezval nový člověk a tím byl Backup (Janatan Matějka), který je administrátorem dodnes. Co se ale skutečně povedlo, byl příchod technika s uživatelským jménem mijorozec (Michal). Ten momentálně pracuje nejen pro RostWorld, ale i další projekty spadající pod Jirku Rosteckýho a je nedílnou součástí naší komunity.

Rok 2009 přivedl přes 8300 nových zaregistrovaných uživatelů. První měsíc roku se stal rekordním, zaregistrovalo se celých 15,6% uživatelů z celkového počtu. Nejméně za celý rok se zaregistrovalo v listopadu, kdy se registrovalo necelé procento z celkové počtu v historii.

Fakta na závěr

Na závěr si dáme pár faktů a zajímavostí.

  • Nejvíce kladné uživatelské karmy za rok 2009 získal Mr. Atsor, dále Wawer Rewold a Dzafi A.D. (první dva admini).
  • Nejvíce záporné uživatelské karmy za rok 2009 získalo několik účtů nezbedného Nekros Angela, blízko ke dnu se však dostali i členové podpory phpBB.cz.
  • Podle průměrných statistik by v případě, že by nebyly smazány warez sekce, dnes fórum dosahovalo 75.000 příspěvků a 25.000 registrovaných uživatelů.
  • RostWorld zabírá zajímavé příčky ve vyhledávání na Seznamu pod pojmy „diskuzní forum„, „pokec“ a další.
  • Nejvyšší návštěvnost v historii RW získal RostWorld v měsíci březnu, kdy se na něj podívalo kolem 35.000 lidí.
  • Průměrný počet příspěvků/den klesl po zrušení warez sekcí o přibližně 50 příspěvků.
  • V roce 2009 vznikl například projekt katalog www stránek, změnil se projekt referáty. Více jich však bylo zrušeno.

Rok 2009 byl dle shrnutí našeho a i dle shrnutí majitele Jirky Rosteckýho úspěšný a povedl se. Fórum zaznamenalo mnoho změn a jednu obrovskou revoluci při které se ukázala odhodlanost a víra uživatelů za fórum bojovat a stát při něm v nejhorších. Za RostWorld děkuji všem jeho uživatelům a přeji jim i fóru mnoho štěstí do roku 2010.

Petr je jedním ze spoluzakladatelů diskuzního portálu RostWorld.cz. Podílel se na složení moderátorského týmu a dodnes je jedním z nejvyšších lidí z RostWorldu. Drží se v anonymitě, ale rozhodl se pomoci i našemu magazínu. Proto se bude starat o zajímavé články ze světa IT a rozhovory se členy magazínu.

Komentáře

Nahoru