Roman Šemora z GYM Rádia: Představ si, jak jdeš na dřep a v uších slyšíš, co se zrovna děje na D1

Roman Šemora z GYM Rádia: Představ si, jak jdeš na dřep a v uších slyšíš, co se zrovna děje na D1

Založili u nás jedno z mála rádií, u něhož v živém vysílání neuslyšíte žádné reklamy. Hrají pouze motivační hudbu určenou pro cvičení do fitka a nebo pro běhání. Vybudovali u nás možná zcela nový koncept pro internetová rádia. A i když jsou u nás sotva rok, svou cílovku si už našli. Přitom k tomu nepotřebovali miliony od investorů a nebo Den D. Zkrátka dělali to, co je baví. Pouštěli hudbu a bavili lidi. A právě proto jsem si pozval na další pokec Romana z GYM Radia.

Romane, i tebe jako každého u nás čeká nezbytné intro. Tak tedy – kdo jsi a odkud pocházíš? Co děláš a nebo neděláš?

Ahoj Michale. Pocházím z Havířova stejně jako kolega Ondra, se kterým jsme rádio společně rozjeli. Ale momentálně trávím většinu času v Olomouci kvůli studiu, kam chodím na Univerzitu Palackého. Svůj volný čas nechávám z většiny na práci na rádiu nebo v posilovně.

Romane, já o tobě vím, že studuješ matematiku (fuj!). Proč ses vrhnul zrovna na tento obor? A uplatnil jsi třeba to, co ses ve škole naučil, i v tomto projektu?

Ona odpověď je docela jednoduchá – matematika ti jako studijní obor zabere snad nejméně času ze všech libovolných alternativních variant. V matematice se nemusíš učit kvanta dat zpaměti, ale většinou jen pochopit nějaké souvislosti, které následně aplikuješ a případně obohacuješ o nové poznatky. Hlavně mě vždy lákalo, že v matematice je všechno jasné… Buď je to 0 nebo 1, nic mezi tím (až na Fuzzy množiny hehe). Kdybych měl zmínit nějakou vlastnost, která mi pomohla konkrétně v tomto projektu, tak to by bylo asi těžké, jelikož matematika není nic konkrétního. Ale možná nějaký ten rozvoj logického myšlení nebo podobné úvahy se v žádném projektu neztratí.

Pověz mi teď trochu o vašem internetovém GYM Radiu. Kdo by jej měl poslouchat a proč? A v čem se tak liší od jiných rádií na českém trhu?

Tak ten náš hlavní rozdíl jsi zmínil v samotném počátku, a to je reklama. Naše vysílání bylo, je a bude bez reklam a na tom si zakládáme. Lišíme se rovněž přehrávaným obsahem, protože nehrajeme takový ten mainstream, který slyšíš v jedno období v celém českém éteru napříč republikou. A kdo by nás měl poslouchat? Myslím, že každý, kdo hudbu využívá jako motivační prvek při cvičení nebo i jiné fyzické aktivitě. A také všichni ti, kterým se naše rádio zkrátka líbí :-).

Proč jste zvolili zrovna název GYM Radio? A rovnou se tě i zeptám, jelikož název nejspíše souvisí s tím, že na svých vlnách pouštíte zejména hudbu pro sportovce, ty sám chodíš cvičit do gymu? A pokud ano, tak jak často?

Název GYM Radio je jak jsi správně odhadl odvozen ze slova GYM – posilovna, původně jsme totiž chtěli hrát primárně pro posilovny. Ovšem mezi koncovými uživateli a vlastně i našimi posluchači rádio mělo neskutečný ohlas a začali jsme cílit spíše na tuto skupinu, i když pro posilovny plánujeme taky různé spolupráce, které začnou hned se spuštěním nového webu. A sám do posilovny, stejně jako zbytek kolegů (v současné době nás je 5), chodím. A naše rádio vždy poslouchám, pomůže mi to tak aplikovat případné změny a úpravy ve vysílání, a také sbírám různý feedback od známých v posilovně nebo od samotných provozních.

Frekvence chození do posilovny je dost závislá na období ve škole, nebo jestli se v rádiu nechystá něco většího. O zápočtech a zkouškách mám většinou volno, když je moc věcí do rádia, tak třeba na týden cvičení vypustím. Ale snažím se držet to minimum 2-3x týdně a mimo školu to zvýším třeba na 4-5x týdně s tím, že jednou za čas ten týden až dva úplně vypustím.

Proč jste se vrhli zrovna na provozování rádia? Přece jenom rádií je tady u nás i ve světě hafo…

Ano, to máš pravdu. Různých rádií je nespočet. Ale stejně jsme měli s kluky pocit, že nikdo nenabízí přesně ty služby, které bychom u cvičení využili my. A tak jsme se rozhodli vybudovat něco vlastního. Musím teda přiznat, že po licenční stránce a různých právních zaopatření bylo rádio tvrdý oříšek, ale hned prvních pár týdnů provozu nám po zpětných vazbách, které jsme dostali, ukázalo, že to smysl rozhodně mělo.

Proč jste se rozhodli na vašem rádiu nepouštět žádné reklamy? Jste si skutečně tak jistí tím, že uživatelům tak vadí? A nebude to pak problém v budoucnu, že jste se připravili o možná nejpopulárnější reklamní formát mezi inzerenty?

Tak to je docela jednoduchá logika. Když jsme sami cvičili na komerční rádia, tak reklamy a rozhovory v rádiu bylo to, co nám nejvíce vadilo. Obsah (hudba samotná) byl až sekundární problém. Představ si, jak jdeš na dřep a v uších slyšíš co se zrovna děje na D1 nebo jaké bude zítra večer počasí. A druhý problém je, že hodně lidí nás poslouchá i ze svého mobilního telefonu přes aplikace (aktuálně máme přes 100 000 stažení na Android, iPhone a Windows Phone platformách) a za internet v telefonu si mnohdy platí, a kdybychom jim tam pouštěli reklamu tak by si vlastně platili za poslech reklamy, což by nám určitě nepřipadalo fér.

Když už jsme u toho, tak jaké jsou vlastně nejběžnější reklamní formáty v rádiích a kolik tak odhadem stojí?

Tak to ti z hlavy nepovím :-). Ale co jsem tak sledoval ceníky u společností zastupující největší rádia v ČR, tak se to hodně točilo okolo reklamy ve vysílání, vizuální reklamy na webu a tvorby soutěží ve vysílání. Potom to hodně záleží na návštěvnosti webu, počtu posluchačů, nebo počtu spotů ve vysílání. Tuším, že třeba obyčejný banner na webu jednoho z nejposlouchanějších rádií v ČR vyjde na týden na 70 000 Kč, při 350 000 návštěvách za daný týden. Pro porovnání na našem webu jsme za poslední měsíc registrovali 198 000 návštěv.

Kolik se vás aktuálně na chodu rádia podílí? Je někdo ve vašem týmu, kdo již nějaké zkušenosti s provozem internetového rádia má? A nebo tohle pro vás bylo zcela neprobádané území a všechno jste se museli učit od začátku?

Původně jsme na projektu začali ve dvou s kolegou Ondrou někdy před rokem. Poprvé jsme rádio spustili 12. června. Spolu jsme to táhli až do letošního února, kdy jsme se rozhodli, že nabereme tři vývojáře a dodáme rádiu úplně jiný rozměr, nabrali jsme tedy po známosti mladé a ambiciózní kluky, kteří už mají pár projektů za sebou. Konkrétně s provozem rádia však nikdo žádnou zkušenost neměl a bylo to všechno pro nás něco nového.

gymradio_web

GYM Radio chystá nový web

A kdo se stará o výběr písniček? Máte to všechno nějak automatizované a nebo děláte občas i klasické moderátory jako v běžném rádiu a se svými posluchači i mluvíte?

Tak o kanály a výběr písniček se starám zatím já a přehrávání funguje podle inteligentního přehrávače, který z databáze písniček vybírá podle určitého algoritmu náhodně songy podle jejich stylu. Kdybych měl uvést hodně zjednodušený příklad tak přehrávač hraje např takto – rock / rock / rap / rock / dubstep a ve vysílání potom slyšíme konkrétní songy. Mluvené slovo v rádiu nemáme a ani jej do budoucna neplánujeme. Dříve jsme pravidelně po večerech hráli na přání, ale se začátkem dalšího semestru na to nebyl čas, to však plánujeme napravit během pár týdnů, hned jak bude po zápočtech a zkouškách a dopřát tak fanouškům opět něco navíc.

Mixujete písničky i třeba podle toho, kdy asi lidé chodí nejčastěji do posilovny? A sice – ráno a třeba večer hrajete takové ty hardcore motivační songy, zatímco třeba během dopoledne tam hrají spíše uvolněnější songy?

Nene, takto to nemáme. Snažíme se maximálně motivovat po 24 hodin denně celých 7 dní v týdnu. Navíc nemáme posluchače pouze v ČR a SK, ale i různě po světě, kde se navíc chceme do budoucna více a více angažovat, takže rozdělování podle nějaké časové orientace vzhledem k vysílanému obsahu by bylo vždy pro některou skupinu posluchačů nevyhovující.

A co třeba umožnit lidem si nechat zahrát písničku na přání tak, že vyplní někde formulář a ono jim to vyplivne, v kolik hodin jim to bude přesně hrát?

Hraní na přání samozřejmě možné je, ale zatím jsme to vždy řešili přes status na facebooku, protože to je nejméně časově náročné a je tam zpětná vazba z naší strany – kdy song zahrajeme, jestli už nehrál, atd. Ovšem hraní na přání vždy vyžaduje přítomnost někoho z rádia. Někdy během prosince a ledna jsme pravidelně vždy večer dali přes status na facebooku hodinku, kdy jsme hráli na přání fanoušků a posluchačů, avšak začátkem února, a tedy se začátkem dalšího semestru z toho sešlo kvůli nedostatku času. Brzy však bude opět po zkouškách a k podobnému trendu se určitě vrátíme, jelikož to mezi posluchači mělo docela pozitivní ohlas.

Podle čeho vybíráte písničky a sestavujete hudební sety?

Vlastní fanoušci a posluchači nám prostřednictvím webu zasílají své tipy na muziku, kterou by rádi ve vysílání slyšeli, nebo která je např. motivuje u cvičení. A z daných songů vybíráme to nejlepší a nejvíce motivační, co následně zakoupíme a nahrajeme do rádia. Taky sami hledáme méně známé skladby, které nejsou tolik oposlouchané, ale mají v sobě ten motivační nádech.

Jaké písničky a jací interpreti jsou na vašem rádiu nejpopulárnější?

Myslím si, že se to dělí na dvě skupiny. Jedna skupina si oblíbila známé songy, které v běžných rádiích nehrají (Eminem – Till I Collapse, Linkin Park – …). A druhá skupina má spíše raději méně známé songy, které jsou však taky super.

Na novém webu bude systém hodnocení +1 k písničkám, takže brzy bude jasná statistika o tom, co se posluchačům líbí a co méně, podle toho se samozřejmě bude odvíjet i další obsahový rozvoj rádia.

Musíš třeba dennodenně sledovat, jaké písničky jsou top? A nebo o tomhle to vůbec není, protože spousta písniček, které jsou na předních příčkách hitparád, tak uživatelé uslyší v mainstreamových rádiích?

Snažíme se sledovat určité trendy i u mainstreamových písniček, které, jak říkáš, hrají všude. A pak se snažíme najít spíše nějaký vhodný mix a obohatit tak poslechový zážitek našim posluchačům. Snažíme se taky s posluchači komunikovat na naší FB stránce GYM Rádia a sbírat tak jejich názory a feedbacky na určité typy hudby. Rovněž máme na našem webu box s komentáři, kde s posluchači konzultujeme různé návrhy songů a tak dále, aktuálně tam máme přes 1 000 příspěvků.

Co OSA a autorské poplatky za užití hudebního díla? Kolik to činí a jak často je musíte platit? Respektive v jakých relacích se pohybují ceny za jeden song, který pustíte v rádiu? A hraje roli také to, jak často budete danou písničku v rádiu pouštět?

Tak s OSA samozřejmě máme podepsanou smlouvu. A autorské poplatky řádně platíme, bez toho by to ani nešlo. Poplatky se odvíjí dle aktuálního ceníku na jejich webu, u nás však nastává problém, že máme celkem 3 vysílací stanice (cardio / gym/ hardcore), tedy platíme kromě samotné hlavní vysílací stanice další dvě multilicence a celkově tak náš tarif vychází na nějakých 6 000,- Kč na měsíc. Nesmíme však zapomínat na Intergram (Společnost výkonných umělců), která nezávisle na OSA vybírá také poplatky a ty jsou řádově o několik tisíc dražší než OSA. U těchto organizací záleží, zda-li hrajeme písničky autorů a umělců, které zastupují, pak už je jedno v jaké frekvenci.

Ceny za jeden song se potom odvíjí od aktuálních cen např. na iTunes nebo play.google.com, odkud songy nakupujeme, se dá mluvit o desítkách Kč za jeden song, což není moc, ovšem když v rádiu máme přes tisícovku songů, už to není tak zanedbatelná položka.

Můžeš prosím ty zkratky „cardio“, „gym“ a „hardcore“ trochu méně zběhlým cvičencům a cvičenkám vysvětlit? Co si pod tím mám představit za hudbu?

Je to vlastně rozdělení našeho rádia do tří vysílacích kanálu, kde název napovídá, k jaké aktivitě je hudba primárně poskládána.

V „cardio“ kanálu hrajeme převážně rychlejší muziku s vyšším počtem bpm (beats per minute) pro nabuzení psychiky k vysoce frekvenčnímu výkonu, ať už běhání, jízdě na kole nebo třeba kolečkovým bruslím. Kanál je složen převážně z disco/dance písniček, z různých remixů známých mainstreamových záležitostí a velice ojediněle zde hrajeme i electro/dnb aby kanál nebyl monotónní a stereotypní.

Kanál „gym“ je naším stěžejním kanálem a cílí na všechny sportovce, kteří hudbu využívají jako motivační prvek pro lepší výkon. Hrajeme zde písničky napříč hudebním spektrem od rocku, přes hip hop, až po instrumentály nebo třeba dubstep. Naopak se zde neobjevují žádné disco/dance záležitosti.

Poslední kanál „hardcore“ je zaměřen na všechny hardcore dříče jako tvrdá motivace k dosažení lepšího výkonu, optimálně se taky hodí do takových těch starších posiloven, které jsou známé spíše pod pojmem „činkárna“.

Z čeho své rádio financujete? Respektive – jaký je váš byznys plán?

Prvních pár měsíců jsme rádio s kolegou platili z vlastních úspor, tuším to bylo až někdy do prosince. Tehdy jsme spustili nový web, kde jsme se zaměřili i na doporučování produktů, se kterými máme vlastní zkušenost a můžeme je tak doporučit, no a za případnou koupi naším posluchačem jsme měli provizi v řádu pár procent, která nám provoz rádia zaplatila.

V současnosti jsme spustili novou službu GYM Store, což je internetový obchod s doplňky stravy, kde zatím spíše zjišťujeme fungování tohoto trhu a učíme se. Plánujeme však vytvořit (možná už během prázdnin) plnohodnotný eshop, který bude schopen konkurovat i těm největším shopům na českém trhu. Ale chceme to dělat trochu odlišným způsobem a nebýt tak jen obyčejný eshop. Takže určitě se mají posluchači do budoucna na co těšit.

gym-radio

Roman (v bílém tílku) se svým kolegou Ondrou (v černém triku)

Jak náročný je provoz rádia? Co to všechno stojí a kolik času jste nad tím již strávili?

Samotný provoz zase tak náročný není, všechno jede automaticky a pokud se zaplatí servery a hosting, tak hudba jednoduše hraje. My však nechceme rádio nechat v současném stavu a stále se snažíme vymýšlet něco nového a nezůstat tak pouze u rádia, jak ho známe teď. Do pár týdnů budeme nasazovat nový web, na kterém jsme posledních pár měsíců potili krev i peníze. A až jej nasadíme, pustíme se do plnohodnotných mobilních aplikací, ve kterých chceme využít i nějaké naše nové nápady, které v ČR prozatím chybí. Na přelomu roku potom plánujeme další službu s prefixem GYM, podle čehož v budoucnu asi poznáte všechny naše projekty, která by měla být taky hodně zaměřena na samotnou motivaci a podporu fyzické aktivity.

Kdybych měl zpětně zapřemýšlet nad vynaloženými časovými náklady tak za sebe musím říct, že za ten poslední rok to bylo určitě přes 1 000 hodin čisté práce a troufám si říct, že kolega na tom nebude o nic hůř. Odpracované víkendy, noci, svátky jsou na týdenním pořádku, přece jenom přes týden toho času tolik nemáme.

Jak vypadá vaše technické zázemí? Jaké přístroje musím nakoupit, pokud budu chtít také jednou provozovat online rádio? A kolik mě to bude stát?

Tak naše technické zázemí je složeno v podstatě jen z pěti notebooků, ze kterých pracujeme a zakoupeného softwaru na úpravu muziky. Všechno ostatní jako servery, atd. si pronajímáme.

Kdybys chtěl jednou rozjet internetové rádio, tak pokud bys šel naší cestou, tak tě to bude v počátcích stát licenční poplatky u OSA a Intergram, dále nějaké peníze na hosting, servery, originální písničky. Pokud budeš mít spolupracovníka, který se vyzná v IT a dokáže ti vše zprovoznit, popřípadě i nakódovat webové stránky, nebo i mobilní aplikace, tak by ses na prvního půl roku mohl vejít do částky v řádu desítek tisíc, tak jako my. Kdybys však měl jen nápad a neměl k dispozici zkušeného známého z IT oblasti, určitě by se částka minimálně 1x tolik navýšila.

A co se týče nějaké administrativy. Co vše musím odbavit a na jaké úřady se musím vydat, pokud bych chtěl někdy v budoucnu provozovat své vlastní internetové rádio?

Tak stačí ti pouze zajít na Živnostenský úřad, ohlásit živnost, na kterou to budeš provozovat. Poté uzavřít smlouvu s OSA a Intergram a de facto můžeš začít. Následně akorát ke konci roku podáš na OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení) přehledy příjmů a výdajů, popř. na daňový úřad daňové přiznání.

Jaké máte cíle s tímto projektem? Kam byste jej chtěli dostat?

Našim cílem je dostat se do většiny posiloven v ČR a SR a ke všem potencionálním posluchačům, kterým chceme dopřávat prostřednictvím poslechu našeho rádia maximální motivaci a zároveň přidat něco navíc, jako třeba různé služby nebo produkty z oblasti fitness.

V dlouhodobém hledisku bychom se rádi dostali za Česko-Slovenské hranice a angažovali se zejména v UK / USA, kde vidíme obrovskou příležitost. Přece jenom tamní trh a případná základna potencionálních posluchačů je tam mnohem větší a i nám to tak dává větší šanci se stát světovými :-).

Dá se podle tebe vybudovat rádio v doslova domácích podmínkách a nebo na to je třeba obrovský kapitál a bez něj to zkrátka nejde?

Určitě se to dá i v domácích podmínkách, jsme toho živým důkazem. S tím kapitálem to je samozřejmě snazší a rychlejší, ale nemyslím si, že by to bylo nějakou limitující podmínkou. Samozřejmě je potřeba nějaké prostředky mít, ale nejedná se o nic, co by se nedalo během letních prázdnin ve dvou vydělat po brigádách.

Kolik posluchačů si vás denně naladí?

Denně máme na webu mezi 5 400 – 6 500 návštěvami a další nemalá část posluchačů si nás ladí přes mobilní aplikace.

Ty jsi mi říkal, že vás hrají v posilovnách po celé ČR. Jak se o vás tyto posilovny dozvěděly? A musí vám za to něco platit?

Abych se přiznal, tak nemáme přesně zmapované, kolik posiloven nás pouští. Ale podle zpětné vazby našich posluchačů to je minimálně několik desítek, ne-li přes stovku posiloven. První posilovna nás začala hrát týden po našem spuštění a to na základě našeho podnětu, jelikož jsme do dané posilovny chodili cvičit. Časem se o nás dozvěděly i ikony české kulturistické scény jako třeba Milan Šádek, který nás dokonce sdílel na svém facebookovém profilu (následně přišlo tolik návštěvníků, až nám rádio spadlo). A tak nějak se rádio samovolně šířilo, až jsme na Facebooku měli 19 000 fanoušků a posilovny nám dokonce samy psaly o různé formy spolupráce.

Naše vysílání je zcela zdarma a to pro všechny. Neděláme rozdíly mezi firmami / posilovnami a uživateli, nikdo nám tedy nic za přehrávání nebo poslech hudby neplatí. Plánujeme však obohatit kvalitu vysílání ze současných 128kbps (což je internetový standard) na 192kbps, což bude možná zpoplatněná varianta, jelikož bude nákladově náročnější. Pokud vše vyjde tak by tato varianta stála cca 20-30Kč/měsíc a byla by kromě posiloven přístupná i pro běžné náročnější posluchače.

Co když budu kupříkladu cestovat autem a budu si chtít naladit GYM Radio? Co pro to musím udělat? Vím, že máte k dispozici  mobilní appky pro iOS / Android / Windows Phone a že si je stáhlo více než sto tisíc uživatelů. Mě zajímá, kolik tyhle appky stály, k čemu slouží a vlastně proč bych si měl něco podobného rvát do telefonu :-)?

Osobně vysílání v autě řeším přes Jack (konektor), který napojím do telefonu a přes mobilní appku si tak můžu hudbu v klidu přehrát. Údajně to jde i přes nějaký transmitter, ale tuto variantu jsem ještě neměl možnost vyzkoušet.

Appky stály opět krev a pot a taky hromadu času. Android a iOS verze tvořil kolega Ondra, který s iOS platformou neměl mnoho zkušeností a tak si ji po večerech musel nastudovat. Appku pro Windows Phone nám vytvořil jeden z našich posluchačů z dobré vůle a už si ji stálo přes 10 000 uživatelů, což nám ušetřilo spoustu času. jelikož ve WP platformě se nikdo z kolegů nepohybuje.

Současné appky neumějí nic jiného, než přehrávat muziku a měnit kanály. Už však máme navržené nové appky, do jejichž tvorby se pustíme hned po spuštění nového webu. Můžu prozradit, že budou propojeny jak s webem, tak s Facebookem.  A budou také obohaceny o pár fičurek pro vylepšení tréninku. Ale sám věřím, že ještě na nějaké funkce přijdeme během samotné tvorby aplikace, takže ventilovat zde nějakou konkrétní podobu, by bylo možná lehce matoucí. Protože ani my sami nevíme, co se všechno bude dít :-).

gymradio_ios

Kromě nového webu budou i nové propracovanější aplikace.

Jak moc vám v propagaci vašeho projektu pomáhají sociální sítě? A jak se vlastně o vašem projektu mohli lidé dozvědět? Probíhalo vše tak nějak virálně? A nebo jste i nějakou tu kačku do marketingu vložili?

Sociální sítě jsou stěžejním pilířem našeho projektu. Je to zatím s webem náš jediný propagační kanál a díky sociálním sítím se o nás v podstatě fanoušci a posluchači dozvěděli. Jelikož jsme služba, která je zdarma a řešíme určitý problém, tak jsme do jisté míry i virální a projekt se tak šíří svévolně. Což nám ušetřilo hromadu práce i peněz na zmíněný marketing, do kterého jsme k současné chvíli moc neinvestovali.

Zatím jen proběhlo pár soutěží s partnery, v poslední době i naše vlastní soutěže a v budoucnu bychom to chtěli tlačit spíše tímto směrem a dopřávat tak našim fanouškům něco navíc. Aktuálně třeba hrajeme o vstupenky na prestižní soutěž Olympia Amateur Europe.

A tradiční otázka na závěr – chtěl bys našim posluchačům něco vzkázat?

No určitě bychom chtěli poděkovat všem, kteří náš projekt využívají u svých aktivit a podporují nás tak. Rovněž patří veliké díky pár jedincům, kteří nám poslali své obsáhlé hudební playlisty, ze kterých jsme čerpali a rozšířili tak vysílací obsah a také Tomáši Bezouškovi, který nám vytvořil zmíněné aplikace pro Windows Phone. Velké díky patří i Tobě za fajn rozhovor a příjemně strávený čas, díky!

Už jsem se normálně lekl, že se budu muset v té tvé děkovačce připomenout :-).

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru