San Francisco zakázalo všechny výrobky z polystyrenu

San Francisco odhlasovalo, že od roku 2017 bude zakázán prodej produktů v polystyrenových obalech. Polystyren je plastová pěna na ropné bázi, která se používá k výrobě šálků kávy, balení arašídů a dalších jednorázových položek. Ačkoliv některá města začala akceptovat různá opatření s ohledem na použití tohoto materiálu, v tomto případě se jedná o nejrozsáhlejší zákaz používání polystyrenu v USA.

Zákaz se nebude vztahovat na produkty z polystyrenu používaného jako izolační materiál. Od 1. ledna 2017 se přestanou prodávat polystyrénové obaly na jídlo, obaly na arašídy, obaly na hotová jídla, kávové šálky, kotevní bóje a hračky do bazénu.

A dále od 1. července 2017 bude nelegální prodávat polystyrénové podnosy na ryby a maso (běžně dostupné v supermarketech). Takže se jedná o legitimní krok směrem k cíli San Francisca, které se chce od roku 2020 stát městem bez odpadu.

coffee-285992_1280

San Francisco zakázalo prodej výrobků z polystyrenu. Zdroj: Pixabay

Je to běh na dlouhou trať. San Francisco poprvé zakázalo polystyrenové take-away obaly v roce 2007, a to kvůli obavám o životní prostředí. Pěnová hmota je jedním z nejčastěji používaným obalovým materiálem, přičemž každý rok se jen ve Spojených státech vyhodí 25 miliard polystyrénových kelímků.

I když je polystyren poměrně měkký materiál, na skládkách se rozkládá velice pomalu. Znamená to tedy, že tam bude ležet a vyplavovat potenciálně škodlivé chemické látky do vodních toků po tisíciletí. A také existují obavy, že by materiál mohl mít dopad na lidské zdraví, neboť obsahuje chemikálie se špatným vlivem na hormony.

Když polystyren skončí v oceánu, což se stává u 86 % jednorázového plastu, který se nerecykluje, rozpadá se velice často na mikroplast. A ten se distribuuje přes vodní sloupec, kde ho mohou pozřít mořští živočichové.

San Francisco učinilo první rozhodnutí už počátkem roku 2007, jak jsme výše v článku zmínili. A stejná pravidla zavedlo dalších 100 měst, včetně Washingtonu. I ostatní města zakázala polystyrenové take-away obaly. Nicméně tato nová vyhláška, která byla jednomyslně odhlasovaná dne 28. června 2016, je nejextrémnějším předpisem v zemi.

New York dočasně zakázal výrobky z polystyrenu v loňském roce, ale zákaz rychle zrušil ve prospěch plánu produkty raději recyklovat. A město nazvalo zákaz jako ekologicky neefektivní a ekonomicky nerealizovatelný.

Ale ne každý si myslí, že rozhodnutí San Francisca je dobré. Americká Chemická Rada tvrdí, že polystyren je ve skutečnosti šetrnější k životnímu prostředí než některé biologicky rozložitelné náhrady, protože svou nízkou hmotností se během přepravy produkuje méně emisí oxidu uhličitého.

„Všechny obaly mají dopad na životní prostředí,“ řekl Tim Shestek, ředitel Americké Chemické Rady, v prohlášení pro Mother Jones.

Samantha Sommer, projektová manažerka Clean Water California, dodala, že jednorázové výrobky v jakékoliv podobě je nebytné zakázat.

Ale polystyren je jedním z nejvíce převládajících a dlouhotrvajících materiálů, které používáme. A to, že jejich prodej zakázalo jedno z největších měst, je obrovský krok kupředu.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru