San Francisco zakáže Airbnb

Airbnb je server, který umožňuje ubytování po celém světě. A právě v jeho rodném městě, San Franciscu se chystají Airbnb zakázat. A nejen Airbnb, ale jakékoliv podnikání, které umožňuje obejít zaběhnuté způsoby podnikání jako jsou hotely a ubytování, na které dohlíží stát. Důvodem má být bezpečnost ubytovaných.

Airbnb je obrovský server, který umožňuje ubytování po celém světě. A právě v jeho rodném městě, San Franciscu, se chystají Airbnb zakázat. Zároveň by tak bylo zakázáno jakékoliv podnikání, které umožňuje obejít zaběhnuté způsoby ubytování jako jsou hotely nebo jiná ubytovací zařízení kontrolovaná státem. Důvodem má být zejména bezpečnost ubytovaných.

Letos v lednu v rozhovoru Katie Couric s miliardářem a CEO Brianem Chesky zazněla otázka, zda jsou byty a domy hostitelů a samotní hostitelé nějak prověřováni, co se týče bezpečnosti ubytovaných, zajištění proti požáru atd. Brian Chesky tenkrát odpověděl, že Airbnb má 100 zaměstnanců, kteří ověřují online všechny uživatele, kteří nabízí ubytování a mají naskenované jejich občanské průkazy.

Neprověření pronajímatelé

Byl tedy proveden test, kdy byly zadány informace o domu a přidáno několik fotografií. Během několika minut se možnost pronájmu objevila na Airbnb bez jakéhokoliv prověření. Jakýkoliv kontakt s reálným člověkem, který pronajímá nemovitost, zde neproběhl. Kdyby tedy testující osoba zadala adresu svého souseda a nafotila jeho byt, visela by nabídka na Airbnb a nikdo by nic neřešil…

8378723325_7d79c238b3_z

Žádná požární bezpečnost

Když se Couric ptala na požární bezpečnost, odpověď Courica zněla: umožňujeme hostitelům zapůjčení požárních detektorů. Pak už mluvil pouze o jejich systému ubytování (který se o sebe vlastně stará sám). I zapůjčení detektorů bylo tedy otestováno. Emailem bylo požádáno o tento detektor. Přišla odpověď z Airbnb, kde byl odkaz, který vedl na web, na kterém ale nebyla žádná nabíka detektorů požáru, ale pouze informace o zásadách bezpečnosti.

Kdo pronajímá na Airbnb?

Většinou jsou to lidé, kteří pronajímají třeba jen pokoj ve svém domě v těžkých časech, kdy potřebují peníze navíc. Domy, které by mohly být pronajímány místním, jsou často pronajímány výhradně turistům, protože z toho mají majitelé více peněz. Někteří majitelé ubytovacích zařízení takto obchází práva státu na daň z ubytování… a to San Franciscu nepřijde v pořádku. Z příležitostného pronájmu se zde totiž stává soustavná činnost.

Další studie v Los Angeles ukázala, že obchody „normálních lidí“ přes Airbnb činily pouze 11%. Zbylých 89% pronájmů bylo uskutečněno profesionálními agenturami. Možná, že tedy v San Franciscu už Airbnb ani podobné služby nebudou fungovat. A kdo ví, vzhledem k uvedeným nedostatkům, budou následovat i další města…

Zdroj/foto: businessinsider, flickr

Zajímá se o Internet, optimalizaci webů a nové trendy v oblasti IT. Má ráda cestování, Skotsko, dobrou hudbu a své Donské sphynxe, kteří jí při psaní často dělají společnost. Stále hledá nové výzvy a každý den se probouzí s úsměvem, protože vždy může být líp, ale i hůř. Ráda Vám zprostředkuje informace, které Vás budou zajímat a bavit.

Komentáře

Nahoru