Sběratel našel ve starém tanku, který koupil na eBay, zlaté cihly v hodnotě 64 milionů korun

V mnoha zemích je legálních, když soukromá osoba vlastní tanky, i když nákup 36tunového obrněného vozidla je poněkud zvláštní nápad. Tanky jsou určené především pro boj v přední linii, a tak je těžké představit si, že by si takový kolos koupil jen tak někdo pro radost. Nicméně britský sběratel tanků se rozhodl pořídit si do své rozsáhlé sbírky další kousek. A kup se mu vyplatil.

Pětapadesátiletý Nick Mead z Velké Británie zřejmě věděl, co dělá, když si na eBay koupil tank za 30 tisíc liber (cca 963 tisíc korun), protože v palivové nádrži obrněného vozidla našel zlato v hodnotě 2 milionů liber (cca 64 milionů korun).

Nick Mead vlastní sbírku 150 vojenských vozidel a zároveň si založil vlastní společnost, která je půjčuje na svatby, pohřby či pro natáčení filmů. Jeho posledním přírůstkem ve sbírce je tank Typ 69, což je čínská verze odvozená z původně sovětského tanku T-54. Předchozí majitel opravil u tanku motor a vyměnil pásy, ale Nick Mead chtěl důkladnější renovaci.

 

Během prozkoumávání útrob vozidla našel s jeho mechanikem Toddem Chamberlainem munici, a tak se rozhodli další bádání po vozidle natáčet. Pokud by totiž našli další zbraně, chtěli mít nějaký důkazní materiál pro policii. Jakmile otevřeli palivovou nádrž, uvnitř nenašli žádné zbraně a munici, ale uvnitř se skrývalo pět zlatých cihel, přičemž každá vážila pět kilogramů. A rychle spočítali, že hodnota zlata je okolo 2 milionů liber.

„Nevěděli jsme, co máme dělat. Zavolali jsme policii,“ řekl Nick Mead. Dvojice věřila, že iráčtí vojáci ukradli zlato během invaze do Kuvajtu. „Museli mít díru v palivové nádrži a zlaté cihle tam vrazit.“

Nick s Toddem se z nálezu neradovali dlouho, protože policie zlaté cihly výměnou za stvrzenku vzala, a tak nálezci ani netuší, jestli je dostanou zpět.

„Obdržel jsem pár zvláštních telefonátů, například mi volal člověk, který mi tvrdil, že je plukovníkem britské armády a že je zlato jeho,“ dodal Nick.

Policie nyní bude kontaktovat kuvajtské úřady, aby zjistila, zda se nejedná o cihle odcizené během invaze v roce 1990. Otázkou však zůstává, zda se může britský sběratel těšit na nějaký podíl.

Zdroj: The Vintage News

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru