Šest způsobů, jak chránit své soukromí na internetu

Bojíte se NSA nebo někoho jiného, kdo by se vám mohl dívat přes rameno? No můžete udělat pár věcí, s nimiž bude těžší vás odposlouchávat a sledovat. Ano, máte mnoho možností, jak chránit vaše soukromí na internetu. Všechna ale vyžadují určité úsilí. A je toto úsilí a čas, který jim obětujete, nutné? To záleží na vás.

Bojíte se NSA?

Bojíte se NSA?

1. Opusťte cloud.

Některým lidem se už od začátku rozmachu cloudových technologií nelíbila představa, že by svá data měli svěřovat do rukou někoho jiného.

Je pravda, že NSA pravděpodobně nesedí v data-centrech Amazonu, Googlu ani Microsoftu, ale může sedět u některého z poskytovatelů internetového připojení a sledovat vaše data na cestě do cloudu.

Bez ohledu na to, co NSA může nebo nemůže dělat, už víme, že vláda může získat data z cloud serverů. Jen se zeptejte Kima Dotcoma na Megaupload.

Chcete si být jisti, že jsou vaše data v bezpečí? Nechte si je na vlastních serverech či udržujte provoz pouze na firemním intranetu. Firemní správce pak sice může odejít s vaším tajemstvím na USB, ale ten asi s NSA nespolupracuje. Nebo se vraťte k externím diskům.

2. Dejte stop většině rychlých zpráv a chatovacím programům.

Když někomu píšete instant message (IM, rychlou zprávu), možná si myslíte, že jde tato zpráva přímo k osobě, které píšete. Ale tak to není.

Místo toho jde obvykle na server, kde je vedena její kopie, a pak je teprve odeslána vašim přátelům. Takto uložené texty mohou být použity proti vám. Své zkušenosti s tím má například i bývalý starosta Detroitu Kwame Kilpatrick. Jedna taková zpráva ho již v roce 2008 přivedla k obvinění ze zločinu

 Měli byste se tak vyhnout používání jakékoliv veřejné IM služby jako je Skype nebo Google Talk.

3. Šifrujte své emaily.

Šifrování jednoduše způsobí, že je dostat se k vašim datům/emailům obtížnější, ale rozhodně ne nemožné. Každá šifrovací metoda má nějaké chyby, ať už jsou nebo nejsou známé, a může být odhalena.

Problémem však je, že jste zcela závislí také na tom, zda šifrování používají i lidé, s nimiž komunikujete. Ať je to však jak chce, všichni jistě používáme email denně…

4. Skrývejte vaše brouzdání po internetu.

SSL může být prolomeno, ale jeho používání je však stále dobrý nápad. HTTPS je skvělé.

Stále však lze relativně snadno zjistit, které stránky jste navštívili a kdy. Chcete-li opravdu zakrýt své stopy na webu, budete muset použít Tor. S jeho použitím je těžké/nemožné zjistit, jaké stránky navštěvujete. Existuje mnoho způsobů, jak ho používat, ale nejjednodušší je používat Tor Browser Bundle (TBB) – k dispozici je pro Linux, Mac OS X i Windows. Prakticky však lze říci, že prohlížení na webu pod Tor je příšerně pomalé.

5. Vypněte všechny služby, které nepotřebujete.

Nebavme se jen o počítačích. Podívali jste se někdy v poslední době na svůj tablet nebo smartphone? Váš telefon může klidně právě teď velmi dobře synchronizovat vaše kontakty, kalendář, historii prohlížeče a zprávy s ostatními.

A to ještě nemluvíme o GPS. Pokud používáte nějaké lokalizační služby, vaše zařízení může neustále vysílat zprávy „Tady jsem“. Takže pokud si opravdu chcete udržet své soukromí, měli byste přestat používat všechny aplikace, které monitorují vaši polohu. Avšak to se snadněji řekne, než udělá. Spousta aplikací totiž vyžaduje vaši polohu.

6. Zapomeňte na všechny sociální sítě.

Nejhorším zlem pro vaše soukromá data je pochopitelně Facebook. Pamatujte však na to, že ať už sdílíte své osobní údaje na jakékoli sociální síti, sdílíte je potenciálně s celým světem.

Přemýšlejte o tom. Možná vyžvaníte každou věc, která vám prolétne hlavou, celému světu, nebo naopak jen svým nejbližším kamarádům na Google+ nebo na Twitteru. V každém případě však uvádíte spoustu informací o sobě.

Skutečné soukromí

Řekněme, že dodržíte všechny výše uvedená pravidla (i když je to vysoce nepravděpodobné), ale stačí to vůbec? No vlastně… Ne, nestačí. Budete se prostě muset naučit žít s vědomím, že pokud existuje někdo s odbornými znalostmi, kdo má opravdu zájem o přístup k vašim datům, podaří se mu to.

Možná, že pokud opravdu chceme ochránit naše soukromí na internetu, nepotřebujeme lepší technologie. Potřebujeme zásadní změny v zákonech. Možná by však nepomohlo ani to.

Zdroje: zdnet.com, medium.com, obrázky: sleeplessandtired.com

Komentáře

Nahoru