Sestavit si vlastní PC? Výzva, kterou stojí za to vyzkoušet

Sestavit si vlastní PC? Výzva, kterou stojí za to vyzkoušet

Ačkoliv prodeje klasických stolních počítačů v posledních letech prudce klesají, stále platí, že poměrově cena/výkon se jim nic nevyrovná. Stolní počítače se nemažou s rozměry, spotřebou nebo výdrží baterie, jsou orientované jen a pouze na výkon. A pokud za své peníze chcete dostat opravdové maximum, pak je nejlepší, když si celý počítač poskládáte sami. Není to zas taková fuška a pocit, kdy vám sestavený počítač po nastartování funguje, je k nezaplacení.

Začněte rozpočtem

Ještě, než se pustíte do vybírání jednotlivých komponent, rozhodněte, kolik peněz jste ochotni do nové mašinky investovat. Obvykle si nové PC pořizujete hlavně kvůli počítačovým hrám nebo práci ve složitých grafických programech, takže obecné doporučení zní: nešetřete na grafické kartě. I když vám možná spousta lidí bude tvrdit, že nejdůležitější položkou v počítači je procesor, častou slabinou počítačových sestav bývá právě nedostatečný grafický výkon.

Jaké komponenty zvolit?

Páteří každého stolního počítače je základní deska. Nejčastějšími formáty jsou ATX a Micro ATX, tento údaj vás musí zajímat proto, abyste k desce vybrali adekvátně velkou skříň (ve stejném formátu). Druhou klíčovou položkou základních desek je tzv. socket – ten určuje, jakým typem procesoru desku můžete osadit. Dále se ujistěte, že má deska slot PCI Express pro grafickou kartu (dnes již standard) a dostatečnou kapacitu pro operační paměť (DDR 3 s frekvencí minimálně 1 600 MHz).

Jestliže je základní deska páteří počítače, pak procesor můžeme označit jako jeho srdce. Výběr procesoru se odvíjí od základní desky (případně naopak) – pokud máte desku se socketem 1150, musíte vybrat procesor do socketu 1150. U procesorů vás dále zajímá počet jader (nejoblíbenější jsou procesory se čtyřmi jádry), frekvence a velikosti L2 a L3 cache. Čím vyšší frekvence a větší cache, tím lepší výkon procesor poskytne.

Konečně se dostáváme ke komponentě, na niž jsme již výše zvláště upozorňovali. Grafická karta. Na ní skutečně nešetřete, zaměřte se hlavně na velikost paměti (minimálně 2 GB), typ paměti (ideálně DDR5), frekvenci jádra a paměti (čím vyšší, tím lepší) a podporované technologie (DirectX). Při výběru grafické karty si všímejte, zda vyžaduje externí napájení (a podle toho pak volte zdroj).

Důležitou položkou každého počítače je operační paměť (RAM). Tu opět musíte vybírat v souladu se sloty, kterými je osazena vaše základní deska. Nejčastěji se setkáte s DDR3 (starší generace nemá smysl kupovat), ideální je frekvence 1 600 MHz a více. Standardem jsou dnes paměti o velikosti 8 GB (2 karty po 4 GB).

To nejtěžší máme za sebou, nyní už zbývá vybrat jenom pevný disk, zdroj a skříň. Na trhu pevných disků, dnes dominují tzv. SSD disky, které nemají žádné mechanické části a jsou proto v porovnání s klasickými HDD mnohem rychlejší. Doporučujeme počítač osadit nejméně jedním SSD diskem (pro operační systém a často používané aplikace) a jedním klasickým HDD o velké kapacitě na vše ostatní. Při výběru zdroje vás bude zajímat hlavně výkon, ten vám napoví již požadavky grafické karty (nejčastěji 500 W). Konečně skříň musí vyhovovat prostorovým požadavkům desky, jinak vybírejte dle estetického cítění.

Pozor na statickou elektřinu

Ještě než začnete jednotlivé komponenty rozbalovat z krabice, ujistěte se, že nehrozí způsobení elektrostatického výboje. Ten se tvoří v suchém prostředí a ve spojení se syntetickými materiály. Počítač proto neskládejte na koberci, na sebe si oblečte bavlněné tričko a občas se dotkněte uzemněné části budovy (např. ústředního topení). Další variantou je pořízení speciálního antistatického oblečení, ale to nejspíš nebude nutné.

Začněte procesorem

Nastal čas pustit se do stavění. Jako první vložte do základní desky procesor. Na desce u socketu najdete páčku, jejímž uvolněním socket otevřete. Pak do něj v souladu se značkami umístěte procesor (při manipulaci s procesorem se dotýkejte pouze jeho bočních stran), lehce zatlačte, zavřete socket a páčku vraťte do původní polohy. Pokud je na socketu horní kryt, můžete ho nyní sejmout, ale raději si ho uschovejte pro případ pozdější reklamace desky.

Pokud byste procesor nechali v tomto stavu, prakticky ihned po startu PC by se roztavil. Musíte na něj umístit ještě chladič (dodává se s procesorem), ten instalujte vždy dle návodu – obvykle jen nasadíte a zamáčknete držáky do základní desky. Nakonec zapojte konektor od ventilátoru chladiče do konektoru s nápisem CPU FAN. Upozorňujeme, že mezi procesorem a chladičem musí být ještě nanesená teplovodní pasta, ale ta obvykle bývá nachystána přímo od výrobce.

Pokračujte operační paměti

Základní desku máte stále venku, do skříně ji ještě nedáveje. Nastal čas instalace operační paměti. Ta už je v porovnání s procesorem mnohem jednodušší – stačí pouze odchlípnout zobáčky směrem ven a vsunout paměťovou kartu, čímž se zobáčky automaticky zaklapnou. Pokud máte dvě karty, vždy je osazujte do barevně stejných slotů, aby pracovaly dvoukanálově.

 Nainstalujte desku do skříně

Teprve nyní nastal čas na vložení desky do skříně. Pamatujte, že základní deska se nikdy nesmí skříně dotýkat – došlo by ke zkratu a jejímu zničení. Většina dnešních skříní má na vybraných místech vyvýšené body, pokud tu nejsou, musíte do ní umístit distanční sloupky. Umístění distančních sloupků a vyvýšených bodů vždy porovnejte s připravenými dírami v základní desce – musí vzájemně sedět. Poté už můžete desku vložit do skříně a lehce ji přišroubovat. Poté ještě jednou ověřte, zda se deska skutečně nikde nedotýká plechových stěn skříně.

Pokud vaše skříň nemá nainstalované ventilátory, nainstalujte je. Jedná se jen o našroubování na správná místa, postup najdete v návodu ke skříni. Ventilátory poté můžete zapojit do slotů na základní desce CHA FAN 1, CHA FAN 2 atd.

Instalace pevných disků a zdroje

Nainstalovat SSD disk a HDD (případně DVD mechaniku) zvládne každý. Stačí z přední strany skříně sejmout ochranný panel, vložit disk do připraveného boxu a z pravé i levé strany přišroubovat. Stejně postupujte i při instalaci čtecích mechanik. Podobná „šroubovací práce“ vás čeká také při uchycení zdroje. Obvykle se instaluje nahoru, u některých skříní dolů.

To nejlepší nakonec

Na samý závěr jsme si nechali grafickou kartu. Tu osazujeme do slotu PCI Express (obvykle slot nejblíže procesoru), ještě před umístěním karty sejměte příslušné ochranné plíšky ze zadní stěny skříně. Instalace grafické karty připomíná instalaci operační paměti – opět jen odklopíte zobáček a usadíte kartu tak, aby zobáček zaklapl. Následně kartu přišroubujete ke skříni (podobně, jako pevné disky). A můžete jít zapojovat.

 Dejte komponentům šťávu

Začněte připojením všech komponent ke zdroji. Ten největší konektor (nejčastěji 24pinový) umístíte do základní desky. Dále zapojíte přídavné napájecí kabely do základní desky, kabel pro grafickou kartu (pokud vyžaduje) a kabely pro pevné disky a DVD mechaniky. Zbylé kabely, které nevyužijete, zastrčte tak, aby nebránily proudění vzduchu ve skříni. Pevné disky a DVD mechaniky pak ještě musíte propojit se základní deskou tzv. SATA kabely.

 Napojte čelní panel

V poslední fázi vám zbývá propojit čelní panel skříně se základní deskou. To proto, aby vám fungoval zvuk, tlačítko pro zapnutí, reset atp. Správný návod najdete vždy v manuálu základní desky, jednotlivé kabely i sloty jsou navíc přehledně označeny, takže by vám zapojení nemělo dělat sebemenší problém.

 Do akce!

Teď už zbývá jenom připojit zdroj do elektrické sítě, propojit grafickou kartu s monitorem a zapojit klávesnici s myší. Pokud jste vše udělali správně, počítač se nastartuje a na monitoru se vám po chvilce objeví hláška, že nelze načíst operační systém. Přirozeně – protože na disku žádný nemáte. To, jak nainstalovat operační systém, už je ale na jiné povídání.

Tak, co půjdete do toho?

Máme to za sebou. Jak vidíte, sestavit a poskládat počítač není úplná legrace, ale při troše manuální zručnosti a dostatku volného času pro ideální sestavení byste to měli zvládnout. Výhodou sestavení vlastního PC je cena – sestava vás vyjde levněji, než když si koupíte celý počítač. Navíc máte absolutní volnost při rozhodování, kterou komponentu zvolíte.

Na druhou stranu pokud vám počítač nebude fungovat, je pro laika těžké odhadnout, v čem je problém. Nemůžete reklamovat celou sestavu, ale vždy jen jednotlivou komponentu. Při neopatrném zacházení si během kompletace můžete některou z komponent poškodit, nejčastěji základní desku (špatným umístěním do skříně, přílišným utažením šroubků atp.)

Jestliže počítačům příliš nerozumíte a nikdy jste do jejich nitra ani nepohlédli, bude pro vás proto lepší koupit si celou sestavu. Pro hráče jsou skvělé třeba HAL3000 s tříletou zárukou, které jsou velmi dobře odladěné, finančně přijatelné a při jakémkoliv problému stačí jenom zvednout telefon – servis přijede až k vám domů a závadu opraví buďto na místě, nebo si stroj odveze a opravený doveze za pár dní.

Přejeme, abyste se rozhodli správně a váš nový počítač šlapal přesně tak, jak jste si představovali.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru