Škodlivý software: červi, koně, špióni

Tohle není svět Jamese Bonda. To je svět vašeho počítače, vašich dat. Falešná okna, která se tváří jako hlášení operačního systémy, hodiny, které jdou naopak. Tak můžou vypadat příznaky napadení počítače škodlivým softwarem. Chcete se mu vyhnout? Potom poznejte lépe svého nepřítele.

Jaké druhy virtuálních útočníků existují?

Trojské koně

Trojské koně  jsou obvykle programy, které jsou navenek užitečné a dělají to, co chcete. Ukrývají však část škodlivého kódu, který nepozorovaně provádí nějakou nebezpečnou činnost. Může být i ovládán na dálku, a stát se tak mocným nástrojem v rukách počítačových pirátů. Některé trojské koně se přidají do stávající aplikace a s ní se potom i šíří. Příkladem takového trojského koně může být napadený spořič obrazovky. Při jeho spuštění sice vidíte spořič, ale současně s ním je na pozadí spuštěn i škodlivý kód.

Počítačové viry

Počítačový vir je kus programového kódu, který ke svému šíření využívá nějaký hostitelský program nebo dokument. Kromě běžných vlastností, které obecně škodlivý software má, škodí viry tím, že jejich reprodukce zatěžuje samotný počítačový systém. Ten pak reaguje zpomaleně a práce s ním je celkově náročnější.

Polymorfní viry

Zajímavou podskupinou virů jsou polymorfní viry. Pro ně je typické, že se při každém svém zkopírování trochu změní, takže je mnohem obtížnější je odhalit.

Počítačoví červi

Počítačovým virům jsou podobní počítačoví červi. Liší se akorát tím, že ke svému šíření nepotřebují hostitelský program, ale dokážou to sami. Po vniknutí do systému získají kontrolu nad síťovou komunikací a tu pak používají ke svému dalšímu rozšiřování. Červi s sebou nesou tzv. náklad. To je část kódu, která má působit nějaké škody. Nejčastěji se jedná o zneprovoznění počítače, odstranění nebo zašifrování souborů v počítači, popřípadě vyhledávání osobních dat, které může útočník nějak využít.

Spyware

Programy, které často bez vašeho vědomí odesílají útočníkovi informace o vás, vašem počítači a také o tom, co na počítači děláte. Dokážou sledovat, na které internetové stránky chodíte, nebo třeba to, co píšete. Díky tomu jsou schopny odhalit hesla k vašim e-mailovým schránkám nebo bankovním účtům. Mezi nejčastější příznaky spywaru patří například změněná domovská stránka ve vašem prohlížeči, pomalý start počítače, nové ikony na ploše nebo zvýšený výskyt vyskakovacích reklam při prohlížení internetu.

Adware

Software, který je spíš jen otravný než nebezpečný. Jedná se o různé reklamní aplikace, jako jsou bannery, vyskakovací okna, ikony v oznamovací oblasti a podobně. Adwarem  označujeme také freewarové programy, které jsou zdarma a obsahují nějakou reklamu. Ta slouží k pokrytí nákladů na jejich vývoj. Tvůrci programů se přitom nesnaží nijak zastírat přítomnost reklam a dalších doplňků. Dokonce se vás při instalaci zeptají, jestli souhlasíte a je jen na vás, zda si adware do počítače přidáte nebo ne.

Zdroj: Virtualnikolega.cz
Další videonávody o bezpečnosti počítačů najdete na Virtuálním kolegovi v kurzu Chci být v bezpečí.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru